Хурма - їжа богів
 "Китайський персик", або хурма, не тільки дуже смачний, але ще і дуже, дуже корисний і володіє прекрасними косметичними властивостями.

Жителі Китаю, Кореї та Японії протягом століть поклонялися хурмі. На їхню думку, цей помаранчевий плід символізує силу, радість, благополуччя, достаток і перемогу. «Рідне» назва хурми - діоспірос - перекладається з латині як «їжа богів». У країнах Південно-Східної Азії хурма - це один з основних продуктів харчування. Її там і свіжою їдять, і сушеної, і повидло роблять, і желе, і цукати, і навіть мармелад. Весь світ же познайомився з хурмою трохи пізніше, в 1855 році, коли американський адмірал Метью Пері відкрив Заходу Японію, яка перебувала більше 200 років в ізоляції. Пері повернувся в США не з порожніми руками - він привіз хурму, яку сьогодні знає весь світ - японську чи східну.

Види хурми

Хурма налічує близько 500 різновидів! Більшість з них виростає в тропічному кліматі. Японська хурма є найпоширенішою. Але батьківщиною фрукта насправді є Китай, звідки цей фрукт поширився в інші частини Східної Азії, а пізніше і в Японію.

- Хурма кавказька (звичайна).   У межах союзних республік виростає тільки цей вид. Плоди дрібні, у свіжому вигляді надзвичайно терпкі, в'яжучі, багаті цукром і вітамінами. За смаком трохи нагадують фініки (але значно їм поступаються).

- Хурма японська (східна).   Цей сорт є найпоширенішим. Але батьківщиною фрукта, насправді, є Китай, звідки цей фрукт поширився в інші частини Східної Азії, а пізніше і в Японію. Плоди цього виду великі, в процесі дозрівання кілька терпкі, але при правильному зберіганні часто повністю втрачають терпкість. Японська хурма дуже смачна і солодка.

- Хурма шоколадна (корольок).   Називається шоколадної аж ніяк не через смаку, а через свою забарвлення. Плоди формою нагадують помідор, який змінює свій колір від зеленого (незрілі) до коричневого (стиглі). Дозрілі корольки мають кремоподібну м'якоть, вони незвичайно запашні, солодкі і смачні.

Хімічний склад хурми

Плоди хурми містять 81 / о води, 0, 6% золи. 0, 5 / о білків, до 18 / о вуглеводів, органічні кислоти, 1.2% дубильних речовин, 200 мг / о калію. 127 мг / о кальцію, 56 мг / о магнію. 42 мг / о фосфору, 2, 5 мг / о заліза. Хурма не рахується важливим джерелом вітамінів. Вітаміну С в ній 15 мг% ,. В1 0, 02. В2 0, 03, РР 0, 2 і тільки провітаміну А - каротину - 1, 2, іноді до 55 мг / о. Калорійність 100 г хурми близько 60 ккал.

Хурма і стрункість

За смаковими і поживними властивостями цей фрукт займає друге місце після цитрусових. Хурма швидко вгамує голод, при цьому калорійність її відносно невелика - 67 Ккал на 100 грам, тому дієтологи рекомендують її тим, хто хоче схуднути.

Салати з хурмою

Рецепт 1.   Інгредієнти: 2 червоних цибулини, 4 хурми, 1 яблуко, 1 столова ложка лимонного соку. Для соусу - 2 столові ложки оливкової олії, 1 столова ложка яблучного оцту, 1 чайна ложка соєвого соусу.

Поріжте цибулю соломкою і облийте окропом. З яблука і хурми зняти шкірку, нарізати шматочками і присмачити лимонним соком. Оливкова олія і оцет змішати, додати соєвий соус. Заправити салат.

Рецепт 2.   Інгредієнти: рукола-100г, одна-дві хурми твердого сорту, волоські горіхи - 3 ст. ложки. Для соусу - оливкова олія, 2 столові ложки винного білого оцту, сіль, перець.

Хурму порізати або пластинками, зелень помити, висушити. Горіхи можна злегка обсмажити. Змішати рукколу, горіхи і шматочки хурми. Зробити з оцту і масла і спецій соус. Заправити салат соусом.

Рецепт 3.   Інгредієнти: 1 яблуко, 1 банан, 1 апельсин, 1 велика тверда хурма, 1 м'яка хурма, 1 столова ложка апельсинового соку.

У салатницю покладіть нарізані на невеликі часточки яблуко, банан і додайте часточки одного апельсина. Поріжте на 4-5 частин одну велику хурму. Ще одну дуже стиглу хурму розімніть, все перемішайте і влийте апельсиновий сік.

Важливо! Через високого вмісту легкозасвоюваних цукрів хурму не рекомендується вживати при ожирінні і цукровому діабеті.

Не проходьте повз цього безцінного натурального продукту. Ця помаранчева ягода повинна обов'язково бути присутнім у вашому зимовому меню.

Хурма і краса

Косметологи давно використовують хурму в своїх цілях. Цей фрукт присутній у складі шампунів, масок, кремів і т.д. У домашніх умовах теж можна побалувати хурмою свою шкіру. Вона чудово живить і зволожує втомлену, зневоднену шкіру.

Для сухої шкіри

- Розітріть 1 столову ложку кашки плодів хурми з 1 столовою ложкою вершкового масла, яєчним жовтком і 1 чайною ложкою меду до однорідної маси. Крем нанесіть на обличчя на 20-30 хвилин, надлишок зніміть паперовою серветкою.

- 1 столову ложку м'якоті хурми розімніть, щоб вийшла кашка, і змішайте з 1 столовою ложкою рослинного масла, 1 жовтком, 1 чайною ложкою крохмалю і 1 чайною ложкою меду. Розітріть до отримання однорідної маси. Крем нанесіть на 30-40 хвилин на обличчя і шию. Зберігайте в холодильнику.

- Відіжміть сік однієї хурми, процідіть, додайте половину склянки мінеральної дегазованої води, 1 чайну ложку оливкової олії і перемішайте. Готовим лосьйоном протріть шкіру обличчя і шиї, залиште на 20 хвилин і змийте теплою водою. Повторюйте процедуру по необхідності.

- Вичавіть сік з 1 плоду, змішайте з 100 г води, додайте 1 столову ложку горілки і 1 чайну ложку гліцерину.

Для жирної шкіри

- До одного збитого яєчного білку додайте по краплях, помішуючи, 1/2 склянки горілки, стільки ж камфорного спирту і 1 столову ложку соку хурми. Протирайте обличчя перед сном.

- Змішують м'якоть 1 стиглої хурми зі столовою ложкою сметани, і 1 чайною ложкою оливкової олії і збитим білком і наносять на обличчя і шию на 20 хвилин. Ця маска добре освіжає шкіру.

- М'якоть 1 стиглої хурми заливають 1 склянкою горілки і додають 1 чайну ложку лимонного соку. Масі дають настоятися протягом 8-10 днів, потім проціджують. Отриманим настоєм просочують тонкий шар вати, накладають його на обличчя, за винятком очей, ніздрів і рота, на 15-20 хвилин. Маску змивають прохолодною водою.

- До столовій ложці вівсяної муки (або подрібнених в кавомолці вівсяних пластівців) додають м'якоть 1 хурми і вершки до отримання кашки, добре розмішують. Кашку наносять на обличчя і шию на 20-30 хвилин, потім змивають холодною водою. Маска тонізує і очищає шкіру.

Для старіючої шкіри

- 1 чайну ложку соку хурми змішати з 1 столовою ложкою меду, одним жовтком і столовою ложкою рослинного масла. Для густоти додати в суміш трохи крохмалю. Накласти маску на обличчя на 15 хвилин, потім змити теплою водою. Маска рекомендована для старіючої, в'ялої шкіри. Вона надає живить і тонізуючу дію на шкіру обличчя.
- Кашку плода накласти тонким шаром на шкіру обличчя на 10 хвилин, потім змити холодною водою. Курс лікування - 10-12 процедур.

Для тіла

- Антицелюлітна процедура. Очистіть 2 хурми від шкірки, розітріть м'якоть і змішайте з 3 столовими ложками морської солі. Додайте по 2 столових ложки соку апельсина і лимона і все перемішайте до однорідної маси. Масажними рухами втирайте фруктову суміш в попередньо розпарені проблемні зони. Змивайте маску під сильним струменем теплої води, а потім прийміть контрастний душ. Робіть процедуру через день протягом місяця.

- Тонізуюча ванна. Відіжміть сік з 4/6 плодів хурми, процідіть. Влийте у ванну. Додайте пару крапель улюбленого ефірного масла. Приймайте процедуру 15-20 хвилин, бажано щодня протягом місяця. Перед ванною не забудьте прийняти душ і розтертися жорсткою мочалкою, а після ванни не обполіскувати, просто промокніть тіло махровим рушником.
Автор: Інна Сєдих


 Шафран - цар прянощів і пряність царів
 Рано сонце заблищали.
Суцільно обнизаний перлами,
Сад офарбився шафраном,
Святкуючи початок дня.
Ібн Хафаджі


Шафран - це рильця фіолетового шафранового крокусу. У кожній квітці їх всього три, а цвітуть крокуси тільки раз на рік протягом 2-3 тижнів. Квітка відкривається всього на 2:00. Щоб шафран отримав аромат повної сили, квіти потрібно збирати за кілька годин перед відкриттям. Вся робота проводиться вручну, і крокуси зриваються до сходу сонця. Саме цій трудомісткою роботою пояснюється висока ціна шафрану, його навіть називають червоним золотом. Щоб отримати кілограм шафрану, потрібно зібрати 300 000 квітів! Плюсом до настільки високої вартості шафран вимагає досить економного використання -всего кілька жилок достатньо, щоб додати страві тонкий аромат і глибокий оранжево-жовтий колір. Назва шафрану майже у всіх мовах походить від арабського слова «za'faran», що означає «жовтий», що свідчить про те, що шафран цінувався в першу чергу як барвник.

Шафран відомий людству як пряність більше 4000 років, хоча фарби на основі шафрану використовувалися в наскального живопису епохи неоліту. Перші сліди його використання в їжу знайдені в Месопотамії, а перші письмові згадки відносяться до шумерської цивілізації. Перси в 10 в. до н.е. вплітали шафран нитки в тканині для жертвоприношень і робили на основі шафрану духи і ароматичні масла, використовувані як сильні афродізіаки. В армії Олександра Македонського застосовували шафран для лікування ран. У Старому Завіті він згадується як елемент жертвоприношень, барвник а запашність. У стародавніх китайських джерелах - як ліки. На сході колір шафрану став кольором одягу буддійських ченців, а в Європі - ознакою багатства і високого становища в суспільстві. Римська знать використовувала шафран як ліки, барвник для тканини і шкіри, і як ароматичну приправу.

Шафран - дивовижна рослина, яке застосовували при лікуванні опіків ще за часів Авіценни. Це дуже сильний антиоксидант, що знищує виробляються в організмі людини з віком шкідливі речовини. Свіжозібраний шафран містить глікозид каротиноїдні природи (протокроцін), при сушінні утворить більш прості глікозиди: кроцин і пікрокроцін. Кроцин є носієм специфічного жовтого барвника шафрану. Пікрокроцін - гірку речовину, глікозид, відщеплюється альдегід сафрональ - основний компонент ефірної олії, якого в шафрані міститься 0, 4-1, 3%. До складу ефірної олії входить також пінен і цинеол. Крім того, рильця містять каротиноїди, флавоноїди, вітаміни BI, В; жирне масло, азотисті речовини, цукор, воду, калій і кальцій.

  Шафранова косметика

 Шафран - цар прянощів і пряність царів
   Крем з екстрактами папайї та шафрану від Lotus Herbals.   Ідеально підходить для проблемної шкіри. Активні компоненти - екстракт папайї, шафран, екстракт цедри лимона, мигдальне масло, абрикосове масло, гвоздична масло. Поєднання папайї, шафрану, мигдалю й абрикоса не тільки позбавляє від недоліків, плям і шрамів на обличчі, а й надає шкірі прекрасний колір.

 Шафран - цар прянощів і пряність царів
   Біо Шафран від BIOTIQUE . Живить і зволожує суху, зневоднену шкіру, робить її еластичною і здоровою. Має омолоджуючу дію, стимулюючи обмін речовин в клітинах. Збагачений натуральним шафраном, маслом мигдалю і фісташки. Містить екстракти куркуми і дикої куркуми, що володіють захисними і протизапальними властивостями. Цей крем - джерело натуральних вітамінів і мінеральних речовин для живлення шкіри. Оберігає шкіру від появи плям і дефектів.

 Шафран - цар прянощів і пряність царів
 Сіль для ванн "Шафран і масло виноградної кісточки" від «Домашні рецепти» . Сольова ванна, допоможе зняти напругу трудового дня і відчути себе впевненою і оновленою. Ефірне масло шафрану використовують проти перезбудження і безсоння і як антиспазматичний засіб. Масло виноградної кісточки дозволяє вберегти шкіру від вікових змін, підвищує еластичність шкіри.

 Шафран - цар прянощів і пряність царів
 Очищуючий відлущуючий гель від Collistar.   Вирівнює колір обличчя, насичує енергією і очищає, зменшує тьмяність кольору обличчя і звужує пори. Нормалізує, регулює виділення себума, завдяки вітамінам F і B6. Бетаїн, екстракт шафрану і молочні судини регулюють рівень зволоження і очищають. Диференційоване відлущування забезпечують мікросфери силіконів і жожоба.

 Шафран - цар прянощів і пряність царів
 Гель рідкий енергетичний балансуючий від Collistar.   Відновлює баланс. Матує і робить структуру шкіри більш щільною. Бетаїн, екстракт шафрану і молочні судини регулюють рівень зволоження і очищають.
Нормалізує, регулює виділення себума, завдяки вітамінам F і B6.

Золота маска для поліпшення кольору обличчя - Crystal Bio-Gold Mask - від Super Growth (Tianjin) Cosmetics Co., Ltd. Маска виготовлена ​​за американською технологією з використанням рецептів традиційної китайської медицини. До складу входять екстракти лікарських трав (25 мл в кожній масці), використовуваних для регенерації клітин, активне золото, сприяюче прискоренню обмінних процесів в шкірі, одночасно живлячи й улажняя її, і амінокислоти для видалення пігментних плям, стеаринова кислота, морські водорості, вітаміни А , С і Е. Екстракт шафрану тибетського сприяє виведенню токсинів. Корінь женьшеню - один з основних компонентів рецептів традиційної китайської медицини. У поєднанні з іншими компонентами маски повертає шкірі бархатистість і пружність, прискорює процеси регенерації.

Ефірне масло шафрану

Масло шафрану, отримане перегонкою з паром, - одне з найдорожчих ефірних масел, і у вільному продажу воно зустрічається рідко. Аромат олії дуже своєрідний, надзвичайно солодкий, пряний, квітково-альдегідний запах; нижній тон жирнуватий, трявяністий.

Основний компонент олії шафрану - сафраналь (2, 6, 6-тріметілціклогекса-1, 3-дієн-1-карбоксальдегід), який становить 70% летючих сполук ефірного масла. Іншим важливим ароматичним компонентом є 2-окси-4, 4, 6-триметил-2, 5-ціклогексадіен-1-он. Його зміст мало, але він володіє сильним характерним запахом висушеної трави і шафрану. Виявлені також α-пінен і 1, 8-цинеол.

Ефірне масло шафрану по гармонізуючий вплив на нервову систему подібно з сандалом. Крім того, воно стимулює травлення, заспокоює розум і омолоджує всі тканини тіла. Масло покращує обмін речовин, регулює місячний цикл, омолоджуючу, стимулюючу, вторгнень, спазмолітичну; афродизіак, жовчогінну, антисептичну, відхаркувальний, сечогінний, болезаспокійливий, дезінфікуючий, що покращує обмін речовин, детоксикуючу.

Важливо! Не вживати в період вагітності (може викликати викидень); у великих дозах може надавати наркотичну дію (не приймати всередину більше 3 крапель на день).
Автор: Інна Сєдих