Медицина минулого і майбутнього - аромапроцедури. Частина II
 Гіппократ вважав щоденну ванну і масаж з ароматичними маслами кращими засобами для підтримки здоров'я і бадьорості духу.

Ароматерапія, в перекладі з давньогрецької «лікування запахом», відома з давніх часів, коли вперше з'явилося уявлення про те, що вдихання певних запахів може благотворно впливати на психічний і фізичний стан людини. В даний час ароматерапія особливо широке застосування знайшла в естетичної косметології. Ефірні масла використовуються при проведенні різних процедур, додаються в креми, маски, лосьйони.

Однак, треба пам'ятати про те, що ефірні масла роблять оздоровлюючий ефект на весь організм в цілому, тому що при нанесенні на шкіру, вони через міжклітинну рідину проникають у лімфу, а звідти в кров. Тому масла повинні бути дуже високої якості і застосовувати їх потрібно з обережністю, заздалегідь з'ясувавши необхідну вам концентрацію, підібравши потрібну масло.

Остерігайтеся підробок!

Зараз, на жаль, дуже багато підробок і вживання неякісного ефірного масла може призвести до дуже негативних наслідків. Щоб не нарватися на підробку треба звертати увагу на вартість ефірного масла. Технологія виробництва ефірної олії дуже трудомістка. Щоб отримати кілька крапель ефірного масла, потрібно піддати обробці величезного кількість рослинної сировини, оскільки зазвичай рослина містить не більше 3-4% ефірного масла. Якщо ж ціна не перевищує 50-70 рублів, то таке масло для нанесення на шкіру і вживання всередину небезпечно для здоров'я. Однак, всі ефірні масла не можуть коштувати однаково, так це залежить від вартості рослинної сировини, його рідкості і дальності виростання.

Для того, щоб домогтися 100% результату від ароматерапії потрібно використовувати 100% натуральне масло, так як тільки воно надає біологічну дію на трьох рівнях: молекулярному, нейроендокринної, психоемоційному. Тому на упаковці в обов'язковому порядку повинно бути вказано латинська назва рослини, а також має бути присутнім напис «100% натуральне ефірне масло».

Для визначення достовірності ефірного масла можна провести наступний тест: на звичайний папір капніть трохи ефірної олії, через 30-40 хвилин на аркуші не повинно залишитися практично ніяких слідів масла, так як натуральні ефірні масла мають високу летючість.

Термін придатності ефірних масел

Термін придатності всіх ефірних масел становить приблизно 3 роки, за винятком цитрусових, які бажано використовувати протягом року.

Зберігання ефірних масел

Масла потрібно зберігати в темних, недоступних для дітей місцях, при кімнатній температурі.

Важливо!   Потрібно знати про властивості конкретних ефірних масел і застосовувати суворо за призначенням. У деяких випадках неправильне використання масел може зашкодити здоров'ю і викликати алергію.

Аромакосметика

Під аромакосметікі подразумевают натуральну косметику з мінімальною концентрацією консервантів (до 1%) таких, як етил-, бутил-, метил-парабени (звичайно одне, два найменування, не більше), а в якості активних компонентів використовують тільки 100% натуральні ефірні олії. Такі препарати проникає через шкіру, досягаючи кровоносних судин, включається в метаболічні процеси організму. Аромакосметика здатна заповнити потреби організму у вітамінах, провітамін, мікроелементах, ферментах, коферментах, незамінних амінокислотах, гормоноподібних речовинах.

Важливо! Аромакосметікі слід підбирати строго індивідуально, орієнтуючись як на свій психотип і на тип шкіри, оскільки це комплексний вплив за схемою - «душа - особа - тіло».

Ефірні олії для кожного з типів шкіри

• Для нормальної шкіри підходять. герань, розмарин, лаванда, м'ята, чайне дерево.

• Для жирної шкіри: м'ята, розмарин, герань, лаванда, іланг-іланг, бергамот, грейпфрут, лемонграсс.

• Для сухої шкіри: герань, лаванда, рожеве дерево, чайне дерево.

• Для старіючої шкіри: м'ята, сосна, мускатний горіх.

Важливо!   Фахівці не рекомендують в одній процедурі застосовувати аромакосметікі спільно з синтетичними препаратами!

Аромасовети

- Якщо у вас вугрі, то до 150 мл олії солодкого мигдалю додайте олії чайного дерева (1 крапля), лаванди (2 краплі) і пачулі (2 краплі) і використовуйте цю суміш кілька разів на тиждень на ніч.

- Щоб позбутися шорстких ліктів регулярно наносите на проблемну область зволожуючий крем з 1-2 краплями ефірної олії чайного дерева.

- Щоб позбутися лупи додайте в настій ромашки 3 краплі олії лаванда і 2 краплі олії герані. Регулярно втирайте в корені волосся.

- Щоб підлікувати посічені кінчики волосся змішайте 120 мл реп'яхової олії і 10-15 крапель іланг-ілангу. Намочіть волосся, втирайте в них ліки, обмотайте голову рушником, а через 15 хвилин ретельно вимийте голову.

- Для ламких нігтів змішайте 3 краплі лимона, 2 краплі троянди, 10 мл олії жожоба. Суміш перелийте у флакон з темного скла. Пензликом кілька разів на тиждень наносите масло на нігті рук.

- Для того, щоб приготувати масляну ванночку для нігтів змішайте 2 краплі олії лимона, 2 краплі олії ладану, 2 краплі олії чайного дерева, 2 краплі олії троянди, 10 мл олії зерен пшениці, 10 мл олії жожоба. Налийте цю суміш в невелику скляну або керамічну ємність. Занурте на 5 хвилин в масло кінчики пальців правої руки, потім на 5 хвилин - кінчики пальців лівої руки. Маслом, що залишилися на пальцях, масажуйте нігтьові валики.

Аромамасаж

Аромамасаж - одна з найефективніших форм масажу, що поєднує в собі терапевтичне та профілактичне дію, як класичного масажу, так і застосування натуральних ефірних олій. Такий масаж відмінно впливає на центральну нервову систему, на кровообіг і дихальні органи. Ефірне масло змішується з базовим або масажним кремом, і вже за ними робиться масаж.

• При порушеннях сну, гіпертонічній хворобі, трофічних порушеннях на верхніх кінцівках призначають масаж лавандовим, лимонним, нероліевой маслами.

• При судинних захворюваннях, травмах нижніх кінцівок, для регулювання функції статевих залоз та ін. Рекомендують аромамасаж з ефірними маслами чайного дерева, розмарину, базиліка, кипариса.

• При вираженій болю, парестезії в кінцівках використовують аромамасаж з смерековим, каяпутового, бергамотовим та ін. Маслами.

• При целюліті використовують олії грейпфрута, герані, бергамота, сосни, розмарину.

Аромамасаж може бути загальним, коли впливу спрямовані на всю поверхню тіла, і місцевим, коли масажу піддається частину тіла. Основні прийоми загального масажу - погладжування, розтирання, розминка, вібрація - при аромамасажу доповнюють різноманітними додатковими, що дозволяють здійснювати більш диференційоване дозування засобів масажу і надавати регулюючий вплив на різні функції організму.

Цікаво!   Японський точковий масаж шиацу також сумісний з використанням різних аромамасел.

Аромаванни

Ароматичні ванни - лікувальний вплив на тіло хворого, зануреного в прісну воду з розчиненими в ній ефірними маслами. Ефірне масло або суміш масел додають в самий останній момент, щоб воно не випарувалося. Дія масел в ваннах засноване на тому, що вони миттєво вбираються в шкіру і проникають вже через кілька секунд у внутрішні органи: нирки, легені, печінку. Аромаванни надають тонізуючий, обеболівающій, протівозудний, метаболічний, антисклеротичний ефект.

Обережно! Протипоказання!   Гострі запальні захворювання, хронічний гломерулонефрит, ішемічна хвороба серця, тромбофлебіт, епілепсія, мікози, цукровий діабет, тиреотоксикоз.

Спосіб приготування

У наповнену теплою водою ванну слід додати від 2 до 10 крапель олії. Температура ванни не повинна перевищувати 37 - 40 'С, а тривалість перебування в ній - 20 хвилин. Процедури проводять через день або з перервою на третій день. На курс лікування зазвичай призначають 15 - 20 ванн.

SPA-рішення!   Змішати квітки лаванди, квітки і листя ромашки, пелюстки троянди, сухе молоко, вівсяну муку (все по 1 -2 чайні ложки) і засипати суміш у ганчірковий мішечок, зав'язати його гумкою і прикріпити до крана так, щоб струмінь води проходила через нього.

Обгортання

Ароматичні обгортання з ароматичними маслами призначені для впливу на певну ділянку тіла або орган. Для цього потрібне ефірну олію додають у гарячу (або холодну) воду, потім змочують тканину і наносять на потрібну область на 10-30 хвилин.

Спосіб приготування

У миску з теплою водою (2 літри) додати до 10 крапель ефірного масла. Намочити в цій суміші простирадло, віджати, швидко і щільно обернути нею тіло. Температура води - 25 - 30 градусів С, тривалість процедури - не більше 60 хвилин. На курс лікування призначають 15 - 20 обгортань.

Обережно! Протипоказання!   Недостатність кровообігу II - III стадії, міокардити, ішемічна хвороба серця, захворювання шкіри.
Автор: Інна Сєдих


 Медицина минулого і майбутнього - основи ароматерапії. Частина I
 «Хто б не запропонував вам умастілі пахощами, не варто відмовлятися. Вони легкі і мають приємний аромат ». Пророк Мухаммед

Ароматерапія - використання летучих речовин для фізичного, психологічного оздоровлення, а також для лікування захворювань (лікувальна косметика, афродизіаки). Основним діючим компонентом ароматерапії служать ефірні масла. Хоча термін аромотерапія не використовувалася раніше 20-ого сторіччя, історія аромотерапії нараховує вже тисячі років. Першими джерелами ароматів і пахощів стали смоли та інші натуральні речовини, які можна було знайти в природі в готовому вигляді. Чисті ефірні масла, стали отримувати тільки в 5 столітті до нашої ери.

Жителі стародавнього Єгипту і Вавилона з успіхом застосовували різні запахи ефірних масел для того, щоб відганяти хвороби і злих духів. Заможні єгиптянки після лазні із задоволенням брали процедури ароматичного масажу. Ефірні масла також масла широко використовувалися в Греції і Римі. Гіппократ вважав щоденну ванну і масаж з ароматичними маслами кращими засобами для підтримки здоров'я і бадьорості духу. На Арабському Сході ароматерапія завжди була частиною життєвої філософії, а також мистецтва зцілення недуг душі і тіла. На далекому сході, можливо однією з перших культур, які використовували ароматичні масла, був Китай.

Грамотний підбір масел з урахуванням індивідуальних особливостей організму дозволяє добитися як релаксуючого, і терапевтичного ефекту.

На сьогоднішній день ароматерапія в змозі вирішити такі завдання, як:

• Зняття втоми, підвищення працездатності, профілактика перевтоми і психо-емоційних напружень, попередження стресових станів, поліпшення сну, попередження метеореакцій.

• Стимуляція імунного статусу організму, підвищення резистентності до інфекційних захворювань, попередження і зниження частоти захворюваності гострими респіраторними інфекціями, підвищення адаптаційних властивостей людини.

• Підвищення витривалості спортсменів.

• Профілактика захворювань серцево-судинної системи.

• Лікування хронічних неспецифічних захворювань легенів.

• Профілактика канцерогенних процесів в організмі.

Важливо!   Фізіологічний ефект від ароматерапії досягається шляхом використання невеликих концентрацій олій.

Хімічний склад масел

Хімічні речовини, що входять до складу ефірних масел, поділяються на вісім функціональних груп.

Альдегіди володіють протизапальними, заспокійливими, седативними і антивірусними властивостями.

Ефірна олія лемонграсу використовується при акне, надлишковому потовиділенні. Добре тонізує шкіру і тканини, сприяє розкриттю пір, очищаючи їх, знімає запалення сальних залоз. Допомагає при м'язових болях, коліті, гастроентериті, полегшує перебіг інфекційних захворювань. Надає бадьорить.

Ефірне масло меліси має антисептичну, антибактеріальну, антивірусною, жарознижуючим, знеболюючим, кровоспинну і спазмолітичну дію. Воно покращує кровообіг, знижує артеріальний тиск, покращує роботу серцево-судинної системи, володіє антигістамінним властивістю, регулює обмін речовин, нормалізує роботу травного тракту. Усуває депресію, меланхолію, дратівливість.

Кетони - Це клас хімічних сполук, які володіють ранозагоювальні властивості і полегшують виділення слизу. Кетони мають унікальну здатність - стимулювати ріст нових клітин.

Ефірне камфорне масло (біле) надає антисептичну, аналгетичну, відхаркувальну, протизастійний, стимулюючу, протиспазматичний, бронхорасширяющее, зміцнювальний нерви, протизапальну місцеве, аналептичну дію. Масло застосовують у вигляді розтирань при запальних процесах, ревматизмі, артриті. Воно ефективно при бронхіті та застудних захворюваннях. Також допомагає при серцевій недостатності, аритмії, гіпертензії, гіпотензії, неврозі серця.

Спирти надають бактерицидну, що збуджує, бадьорить, антивірусне та сечогінну дію. У числі часто зустрічаються терпенових спиртів - ліналол і терпінеол, що володіють бактерицидними властивостями і при цьому не токсичні.

Ефірне масло троянди омолоджує, регенерує, розгладжує, підвищує еластичність і пружність шкіри, нормалізує роботу сальних і потових залоз, усуває інфільтрати, розсмоктує шрами, надає рівний і красивий колір шкірі. Усуває запалення, роздратування і лущення. Купірує спазми судин головного мозку, нудоту, слабкість, мігрень, головний біль, запаморочення.

Ефірне масло сандалового дерева використовується при вугрової висипки і нечистої шкірі, захворюваннях шкіри і свербінні. Масло допомагає при бронхітах, порушеннях менструального циклу, проносах, нудоті, блювоті. Аромат сандалу благотворно впливає на нервову систему, знімає неспокій і напруга, страхи, депресію, створює радісний настрій.

Феноли   - Сполуки, які також володіють потужними бактерицидними властивостями. Феноли надають імуностимулюючу, підбадьорливе і зігріваючу дію.

Важливо!   Феноли можуть подразнювати шкіру і викликати легку інтоксикацію печінки, якщо протягом довгого часу приймати їх у великих дозах.

Ефірна олія кориці підсилює обмін речовин і кровопостачання, перешкоджає утворенню целюліту, вживається для гармонізації процесів травлення. Зменшує прояви простудних захворювань і грипу. Використовується в зігріваючих масажних складах. Служить засобом від непритомності, запаморочення і нудоти.

Терпени   - Це сильні стимулятори з антивірусними властивостями, здатні подразнювати шкіру. Вони дуже швидко проникають в носові шляхи і дуже швидко випаровуються.

Ефірне лимонне масло має бактерицидні і антисептичними, властивостями, застосовується при ревматизмі, подагрі, порушеннях ритму серця, анемії, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі.
Сесквітерпени володіють протизапальними, седативними і антивірусними властивостями, потенційно можуть надавати протиракову дію, а також виявляють бактеріостатичний і імуностимулюючий ефект.

Ефірне масло ромашки діє як знеболююче, антиалергічну, протизапальну, протиспазматичний, бактерицидну, жовчогінну, протигрибкову, загоюються, стимулює вироблення лейкоцитів, заспокоює нерви, налагоджує роботу шлунка.

Складні ефіри   - Це продукти реакції спиртів з кислотами. Вони володіють протигрибковими, седативними, заспокійливими, спазмолітичними, фунгіцидними і протизапальними властивостями.

Ефірне масло лаванди має спазмолітичні, болезаспокійливими, заспокійливими, антисептичними, потогінні, антиревматичними властивостями. Застосовується при безсонні, неврозах, загальної слабкості зі схильністю до зниження кров'яного тиску, підвищеної стомлюваності, поганому настрої, меланхолії, неврастенії, дитячої дебільності, шкірних захворюваннях нервового походження.

Лактони   - Це група складних ефірів, що мають додаткове вуглецеве кільце. Вони належать до числа найпотужніших протизапальних з'єднань.

Ефірне масло арніки має протизапальну дію. Воно полегшує біль, знімає набряклість, зменшує почервоніння і посиніння шкіри при синцях, синцях, ударах і розтягненнях зв'язок.

Прості ефіри чинять потужний гармонізуючий дію на нервову систему. Вони мають антисептичні, стимулюючими, відхаркувальні, спазмолітичні і сечогінними властивостями.

Ефірне масло петрушки має збудливу, протизапальну, антисептичну, спазмолітичну, жовчогінну, загоює дією. Застосовується при розумових навантаженнях, нервовому напруженні, набряках, порушеннях менструації, ревматичних і м'язових болях, артриті, подагрі, розтягуванні зв'язок, порушенні кровообігу, інтоксикації, анорексії, інфекціях.

Аромалампи та аромамедальони

 Медицина минулого і майбутнього - основи ароматерапії. Частина I
 Дивно висока проникаюча здатність ефірних масел дозволяє отримати швидке вплив за допомогою простого вдихання. Для проведення сеансів ароматерапії використовують ароматичні лампи. Вони забезпечені джерелом тепла, що забезпечує випаровування ефірного масла. У лампах мається ємність для води, куди додаються декілька крапель ефірної олії. При нагріванні ефірна олія випаровується і поширюється в приміщенні.

Неелектричні аромалампи (керамічні, скляні, кам'яні, металеві) - складаються з ємності для води та ефірного масла, каркаса та підставки для свічки. Для джерела тепла використовується свічка в «гільзі».

В електричних аромалампах в якості джерела тепла використовується електрика. Вони бувають водні, безводні, ультразвукові та USB.

Аромамедальйон являє собою керамічний кулон з високоякісної білої глини або напівдорогоцінного каміння. Він порожній усередині, а його зовнішня поверхня іноді покрита кольоровою глазур'ю. Капніть в аромамедальйон 1-3 краплі ефірного масла. Поступово нагріваючись до температури тіла, масло випаровується. Його активні компоненти потрапляють у верхні дихальні шляхи, а потім кров і лімфу і розносяться по всьому організму, надаючи общеоздоравлівающее дію.
Автор: Інна Сєдих