|
Чи існують на планеті люди, геть позбавлені шкідливих звичок? Можливо, багато читачки зарахують до цій групі і себе, адже їм не властиві захоплення азартними іграми, курінням і алкоголем. Разом з тим згубні звички - це не тільки нанесення прямої шкоди своєму здоров'ю і психіці. Часто вони маскуються під цілком нешкідливі на перший погляд слабкості начебто обкушуванням нігтів і губ. Якщо вам властиві подібні потреби, часто виконувані на автоматі і заподіюють дискомфорт, давайте будемо шукати шляхи позбавлення від цих дурних манер.
Чим загрожує потурання подібним звичкам
Зрозуміло, ми віддаємо собі звіт, що звички гризти нігті або обкусивать до крові губи виглядають, м'яко кажучи, відштовхуюче і непривабливо в очах оточуючих. Мало того, ми самі можемо засуджувати подібні слабкості сторонніх людей. Однак коли справа стосується нас, то часто ми не помічаємо колоди у власному оці або попросту не бажаємо відмовлятися від непривабливих звичок. А разом з тим, крім несприятливого враження на оточуючих, ми можемо нанести прямий фізичний шкоду собі: погіршити стан нігтів, губ, занести в ранки інфекцію, викликати запалення з подальшим утворенням шрамів і т.д. Крім того, ми можемо видати себе з потрухами оточуючим, адже часто подібні механічні дії пов'язані з наявністю у нас закоренілих неврозів, а потурання подібним шкідливим звичкам лише сприяє прогресуванню внутрішньої напруги.
Що робити? Пропонуємо лише кілька дієвих рекомендацій:
• не відмовляйте собі в професійному манікюрі, а можливо і нарощуванні нігтів, і покупку дорогої губної помади. Вам стане шкода пускати в хід зуби, знищуючи подібну красу, тим самим пускаючи гроші на вітер;
• можна спробувати більш радикальний (і неприємний) метод: намазати нігті або губи неприємними на смак речовинами, щоб відбити охоту знищувати природну красу. В якості прикладів розгляньте мило, гірчицю або спеціальні гіркі лаки і помади;
• якщо ви відчуваєте, що погана звичка «підступає до горла», задійте проблемну зону, щоб переключити свою увагу. У випадку з руками це може бути в'язання, протирання пилу, миття посуду, прання, а щоб зайняти рот підійде жувальна гумка, льодяник і т.п .;
• в періоди особливого нервового напруження, коли звичка кусати губи або гризти нігті може прийняти воістину вселенські масштаби лиха (іспити, переговори, співбесіди, життєві ситуації), не варто відмовлятися від легких заспокійливих засобів. Наприклад, седативних чаїв, аптечних препаратів;
• іноді без допомоги фахівців просто ніяк. Не бійтеся звертатися до консультує психолога, щоб спільними зусиллями побороти некорисні звички, які можуть бути родом з дитинства, а значить сприймаються вами вже як друге я.
Неестетичні наслідки поганих звичок у вигляді обкусаних нігтів або губ цілком можливо запобігати, якщо ви виявите закономірності, при яких тягне пустити в хід зуби. Найчастіше це трапляється в стані стресу, захоплених дум або діяльності, що не вимагає руху, наприклад, перегляд фільму. Відзначте для себе, а краще зафіксуйте на папері подібні ситуації і уважно стежте за собою при настанні сприятливих умов для прояву обридлої звички.
Боротьба навіть з такими нешкідливими звичками може зайняти досить довгий час. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам якнайшвидше розпрощатися з подібними слабкостями і будуть служити помітним підмогою на шляху до вашого досконалості. Однак слід пам'ятати, що без вашого твердого наміру і непохитної рішучості всі зусилля можуть бути марними.
|
Почуття втоми знайоме всім. Найприкріше, що, найчастіше, занепад сил і втому наздоганяють тоді, коли потрібно бути у формі: на роботі чи навчанні. В результаті, ви вдаєтеся до міцного еспресо, енергетикам або намагаєтеся примусити себе присідати й бігати по сходах. Поспішаємо розчарувати: жоден з цих способів не додасть вам енергії. Але є і хороші новини.
Додати енергії допоможе ... сон. Це тільки здається контрпродуктивним пропозицією. Насправді, кожен рік наукові дослідженні доводять, що короткий сон (або швидкий, як його називають фахівці) є відмінним способом збільшити рівні енергії і продуктивності.
І ви даремно думаєте, що ця пропозиція не для працюючих дівчат. Користь сієсти настільки незаперечна, що деякі компанії, такі як Google і Apple, дозволяють своїм співробітникам дрімати на роботі, розуміючи всі переваги, які дарує їх співробітникам денний сон. Розкажіть про це своєму начальнику.
А чим гарний денний сон?
- Це корисно для здоров'я.
Денний сон знижує рівень стресу, зменшує ризики серцевого нападу, інсульту, діабету, збільшення ваги.
- Денний сон активізує роботу мозку:
поліпшуються творчі здібності, пам'ять, здатність до навчання, швидкі реакції і т.д.
- Він економить гроші
, Позбавляє від витрат на перекушування, солодощі, кава, енергетичні напої.
- Він підвищує вашу ефективність на роботі.
Є дослідження, які доводять, що 20-хвилинний денний сон більш ефективний для збільшення продуктивності праці, ніж 200 мг кофеїну. Добре ілюструє користь сну для роботи та іншої тест. Піддослідним давали робочу задачу, для виконання якої потрібно було тривалий час: весь робочий день. До кінця робочого дня продуктивність знижувалася, і випробувані не справлялися з поставленим завданням. Тоді працівникам надали денний сон. Після 30-хвилинного сну зниження продуктивності було зупинено, а після 60-хвилинного сну продуктивність праці випробовуваних дійсно поліпшувалася.
- Денний сон покращує настрій.
Коли ви спите, мозок виділяє нейромедіатор серотонін, який відповідає за рівні настрою. Поповнення цієї хімічної речовини дає відчуття радості і в цілому впливає на настрій позитивно.
Як і коли спати?
Якщо ви вирішили самостійно оцінити всі переваги денного сну на собі, то важливо знати, як правильно це робити. Ідеальний час для денного сну - від 13-00 до 16-00. Головне умова - не спати пізніше 16-00, тому що це може викликати проблеми з нічним сном і засипанням вночі.
Скільки повинен тривати денний сон?
Є кілька методик, кожна з яких має свої завдання і переваги. Серед них:
- 10-20 хвилин.
Цей відрізок часу ідеально підходить для швидкого підвищення рівня енергії та уважності. Протягом 10-20 хвилин ви не встигнете перейти у фазу глибокого сну, а будете перебувати тільки в перших двох фазах сну і неспання. Якщо глибокий сон перервати раніше, ніж належить, то можна відчути втому, але протягом 20 хвилин до глибокої фази справа не доходить. Таким чином, сон протягом 10-20 хвилин найбільше підходить для тих, хто має на роботі дуже напружений графік.
- 30 хвилин.
Не найвдаліший період, якщо потрібно
швидке
пробудження і продовження роботи. Якийсь час організм буде «спати» по інерції (оскільки вже починається фаза глибокого сну), це виражається, в основному, в ефекті трохи «ватних ніг». Але якщо вам не потрібно моментально починати працювати після такого сну, то ви зможете оцінити переваги денного сну, працездатність все одно підвищиться.
- 60 хвилин.
Цей відрізок часу для денного сну найкраще підходить для поліпшення пам'яті, а також для активізації творчості. Більш ефективний, ніж 30-хвилинний сон. Але також може привести до ефекту сну за інерцією, тобто відновлення бадьорості займе якийсь час.
- 90 хвилин.
Найбільш оптимальний час, щоб завершити повний цикл сну (всі три фази). Такий сон призводить до поліпшення пам'яті та активізації творчих процесів, а також дуже ефективно збільшує уважність. 90-хвилинний сон дозволяє уникнути інерційного сну (який спостерігається в 30- і 60- хвилинних відрізках сну), а значить, після нього легше прокинутися і відразу відчути себе бадьорим. Правда, у півторагодинного сну є явний недолік - непрактичність. Не кожен може собі дозволити обідню перерву такої тривалості. Інша проблема - прокинутися самостійно не завжди можливо, знадобиться будильник.
Вибирайте той відрізок сну, який вам найкраще підійде. Основна рекомендація полягає в тому, що оптимальні варіанти - це 10-20 хвилин і 90 хвилин сну. Перший допомагає відновитися в дуже короткий час, а другий - надає повне відновлення і оновлення, але займе більше часу. Що б ви не вибрали, важливо, щоб не переривалася стадія глибокого сну, тому що це призводить до почуття втоми і навіть розбитості.
Кава + денний сон - це найкраща сієста
Отже, вам потрібно дуже швидко відновити сили і підбадьоритися. Що краще: чашка кави або денний сон? Правильна відповідь: і те, і інше. В середньому, кофеїну потрібно від 20 до 30 хвилин, щоб «вступити в силу» і дати ефект організму. Тому ви можете спокійно випити чашку кави і лягти спати. Всупереч невірним уявленням про те, що після кави заснути неможливо. Навпаки, ви зможете подрімати якраз потрібні вам 20 хвилин, а після швидко прокинутися, тому що кофеїн почне свою роботу. І така сієста - найкраще підвищує рівень енергії, поєднуючи в собі ефект від денного сну і від кофеїну.
Якщо ви вирішили поспати вдень
Скористайтеся нашими порадами, якщо ви ніколи раніше не практикували денний сон:
- Встановлюйте будильник, щоб не переспати зайвого. Ви адже тепер знаєте, що для денного сну перебір в часі дає зворотний ефект.
- Якщо ви вибираєте сон тривалістю 10-20 хвилин, то можете спробувати сон у вертикальному положенні: наприклад, в кріслі або сидячи на дивані. Це допоможе уникнути глибокої фази сну.
- Навколишнє обстановка важлива. Якщо можливо, вимкніть світло, постарайтеся обмежити шум. Це очистить мозок, розслабить, дозволить краще відпочити.
- Якщо заснути не виходить, це не означає, що організм не відпочиває. Не приступайте до роботи під час, виділений на сон.
Бажаємо бадьорості і хорошої працездатності щодня!
|
|
|
|
|
|