|
Сонце, куріння, забруднене навколишнє середовище, слабкий метаболізм - ці та інші чинники щодня генерують вільні радикали, які є основною причиною старіння. Але є рятівні антиоксиданти, які борються з вільними радикалами, допомагаючи нам залишатися здоровими і молодими якомога довше.
Що таке вільні радикали
Вільні радикали є вельми нестабільними молекулами, створеними процесом окислення. Це відбувається, коли молекула кисню, яка є стабільною, оскільки вона має парне число електронів, у процесі хімічної реакції втрачає один з цих електронів. Такі нові молекули називаються вільними радикалами.
Оскільки вільним радикалам не вистачає одного електрона, вони повинні швидко його знайти. Щоб зробити це, вільний радикал атакує іншу молекулу, щоб отримати його з неї. Це призводить до пошкодження ДНК, клітин і білків. Крім того, починається ланцюгова реакція, оскільки знову образовавшемуся вільному радикалу також необхідно знайти відсутній електрон, «напавши» на іншу молекулу. І так далі. Цей ланцюжок може не тільки прискорити процес старіння, але і викликати хвороби, такі як рак або хвороби серця.
Чому починається цей процес окислення? Ну, це може бути викликано як зовнішніми факторами, такими як ультрафіолетове випромінювання, забруднення навколишнього середовища, куріння і алкоголь, так і внутрішніми процесами в організмі, такими як порушення обміну речовин або запаленнями.
У чому полягає робота антиоксидантів
- Антиоксиданти - це захист організму від пошкоджень, викликаних процесом окислення, який виробляє вільні радикали. Популярними антиоксидантами є вітаміни С і Е, селен, коензим Q10, флавоноїди і бета-каротин.
- Антиоксиданти можна класифікувати на дві групи: ті, які порушують ланцюга вільних радикалів (такі як вітаміни С і Е), і ті, які нейтралізують вільні радикали, сповільнюючи або навіть запобігаючи ланцюгові реакції.
- Атакам вільних радикалів ми піддаємося постійно і впродовж багатьох років, це може завдати багато шкоди нашому організму. На жаль, наш організм сам не виробляє достатньої кількості антиоксидантів, щоб нейтралізувати всі ці ушкодження.
- Але є кілька речей, які ми можемо зробити, щоб запобігти, принаймні, частково, утворення вільних радикалів. Заходи досить прості і відомі багатьом: щодня використовувати сонцезахисний крем, не курити, не споживати дуже багато алкоголю і використовувати косметичні продукти, які містяться антиоксиданти.
- Антиоксиданти можуть бути потужними союзниками в боротьбі з передчасним старінням, але не всі з них однаково ефективні. Перш за все, вони повинні бути присутніми в косметичному продукті у високих концентраціях, тому, якщо ви помітили їх в кінці списку інгредієнтів, то толку від цих антиоксидантів не буде.
- Упаковка також має важливе значення. Деякі антиоксиданти є більш стабільними, інші - менш, але всі вони розкладаються під впливом світла і повітря. Таким чином, має сенс вибирати косметичні продукти з антиоксидантами, які упаковані в непрозорі тюбики або пляшечки, а не в скляні.
- Також пам'ятайте, що, за винятком вітаміну А, антиоксиданти можуть запобігти появі нових зморшок, але нічого не можуть зробити для тих зморшок, які у вас вже є.
- Важливо, що антивіковий ефект займе місяці, якщо не роки, перш ніж ви побачите деякі результати.
- Антиоксиданти є більш ефективними при прийомі всередину, через їжу. Але будьте обережні, оскільки у великих кількостях антиоксиданти можуть бути токсичними.
- У кожному разі, їсти здорову їжу, багату антиоксидантами, більш вигідно, ніж отримувати ці речовини через добавки. Вітамін Е може бути знайдений в зелених листових овочах, оливках, мигдалі, арахісі і волоських горіхах, в авокадо і печінки. Вітамін С можна знайти в цитрусових, листових зелених овочах, перці, картоплі, помідорах і полуниці. Бета-каротин є в манго, папайї, солодкому перці, шпинаті, солодкому картоплі і абрикосах. Селен можна знайти в морепродуктах, коричневому рисі, курці, свинині та яловичині.
Найпопулярніші антиоксиданти у складі косметики
І тепер, коли більшість з нас не сумнівається в необхідності антиоксидантів, думається, вам буде цікаво ознайомитися зі списком найбільш поширених з них, які зустрічаються в косметичних засобах. І цей список може стати відмінною причиною перевірити свою косметику, а також застосувати його при покупці нової.
-
Альфа-ліпоєва кислота (ALA, Alpha Lipoic Acid)
Альфа-ліпоєва кислота є ферментом, розчинним як у воді, так і в маслі, який легко проникає в шкіру. Він володіє рядом потужних антиоксидантних властивостей, а також здатністю до регенерації вітамінів C і E, що дозволяє підвищити їх ефективність. Однак, антиоксидантні властивості альфа-ліпоєвої кислоти науково обгрунтовані при прийомі всередину, і поки немає ніяких доказів того, що ALA забезпечуватиме ті ж властивості при зовнішньому застосуванні. Крім того, АЛА більш уразливі до деградації під впливом сонячного світла, ніж більшість антиоксидантів, а її високі концентрації (5% і більше) можуть викликати негативну реакцію шкіри (печіння і поколювання).
-
Коензим Q10
Коензим Q10 є жиророзчинним з'єднанням, яке вже присутня у всіх клітинах людини, але його запаси зникають під впливом сонця. Коензим Q10 допомагає боротися з вільними радикалами, стимулює вироблення колагену і зменшує пошкодження шкіри від ультрафіолету.
-
Глутатіон
Глутатіон - це білок, отриманий з гліцину, глутамінової кислоти і цистеїну, він, як і коензим, проводиться в тканинах тварин і людини, але його запаси виснажуються через перебування на сонці. Тому його наявність в косметичних засобах виправдано. Він допомагає боротися з вільними радикалами.
-
Екстракт виноградної кісточки
Часто зустрічається компонент в антивікової косметиці. Екстракт виноградної кісточки містить антоціани, флавоноїди і поліфеноли, це всі з'єднання з сильними антиоксидантними властивостями. Вони допомагають боротися з вільними радикалами, покращують синтез колагену і зменшують руйнівний вплив сонячних променів (але це не сонцезахисний крем і такі функції на екстракт виноградної кісточки покладати не варто).
-
Зелений чай
Зелений чай багатий поліфенолами (потужні антиоксиданти). Вони допомагають зменшити пошкодження шкіри від вільних радикалів на рівні ДНК, а також допомагають захистити шкіру від шкідливих сонячних променів і їх наслідків (у тому числі ракові захворювання). Ще одним компонентом чаю є епігаллокатехін-3-галлат, було доведено, що він значно скорочує руйнування колагену.
-
Вітамін А
Вітамін А і його похідні (ретиноїди) є золотим стандартом антивікових компонентів. Деякі з форм, що використовуються в косметичних продуктів, це: ретинол, ретинил пальмітат, ретиноєва кислота (третиноин) і ретінілальдегід. Вітамін А - єдиний інгредієнт, який довів свою ефективність у справі зменшення зморшок (але це займає не менше 3 місяців, щоб побачити перші результати). Крім того, він поліпшує вироблення колагену і створює здорові клітини шкіри. Однак ретиноїди можуть викликати почервоніння, лущення та поколювання у деяких жінок, тому рекомендується почати з продуктів, які містять малі концентрації цих інгредієнтів і використовувати їх кожен день, поки ваша шкіра звикне до них.
-
Вітамін С
Вітамін С (L-аскорбінова кислота) і його похідні (наприклад, аскорбіновий пальмітат, магнію Аскорбил фосфат, натрію фосфат і аскорбіл глюкозид та ін.) Мають сильні антиоксидантні властивості. Вітамін С підвищує вироблення колагену, зменшує запалення, зміцнює природний бар'єр шкіри і пропонує деякий захист від сонця (знову ж, він не може замінити сонцезахисний крем). Однак цей вітамін дуже нестійкий і швидко окислюється (тобто деградує) під впливом світла і повітря.
-
Вітамін Е
Вітамін Е є також популярним в косметиці, але найбільш часто використовується в комплексі з вітаміном А. Вітамін А сприяє зниженню утворення вільних радикалів і, якщо його застосовувати до виходу на сонце, він допомагає запобігти і зменшити почервоніння, опіки і пошкодження ДНК, викликані УФ променями. Але це не означає, що ви можете не використовувати сонцезахисний крем! Використання вітаміну Е у поєднанні з вітаміном А сприяє підвищенню ефективності сонцезахисних активних інгредієнтів.
|
|
|
|
|
|