Фітоестрогени в косметиці: надії і розчарування
 Всі ми хочемо виглядати молодо і привабливо, це природне бажання жінки. На жаль, не все залежить від догляду, як відомо, наш зовнішній вигляд, стан шкіри і волосся, стрункість фігури багато в чому визначаються рівнем вмісту жіночих статевих гормонів - естрогенів.

З роками їх синтез знижується, підтримувати гідний зовнішній вигляд стає все складніше. Здавалося б, раз своїх естрогенів не вистачає, чому б не звернутися до допомоги ззовні? Гормональні таблетки, гормональні мазі, гормональна косметика - хіба не можуть вони підправити ситуацію і продовжити молодість обличчя і тіла?

В деякій мірі так, але плата часом буває занадто велика. Маса протипоказань, серйозні побічні ефекти не дозволяють широко використовувати гормональні препарати в косметичних цілях - тільки за медичними показаннями і під наглядом лікаря. А вже додавати в креми масового застосування натуральні або синтетичні естрогени заборонено законом практично у всіх країнах світу.

Інша справа фітоестрогени   - Речовини, виділені з рослин і володіють структурою, близькою до структури естрогенів, але позбавлені тих якостей, які викликають побоювання при використанні жіночих статевих гормонів.

 Фітоестрогени в косметиці: надії і розчарування
 Фітоестрогени і фітогормони - дві великі різниці
Гормонами фітоестрогени не є, але рецептори (особливі білкові структури) нашого організму реагують на них приблизно так само, як і на свої рідні гормони, тобто активуються, запускаючи процеси регенерації і синтезу клітин, в тому числі, колагену і гіалуронової кислоти.

Але є у рослин і свої гормони, які в ботаніці так і називаються - «фітогормони». До них відносяться ауксини, гібереліни, цитокініни та інші групи хімічних речовин, контролюючі ріст і розвиток рослин. Всі ці речовини ніяким естрогеноподібним дією не володіють, тому ні в медицині, ні в косметології з метою заміни естрогенів не застосовуються. Зазвичай і в рекламних матеріалах, і в різних публікаціях на косметологічні теми термін «фітогормони» вживають, маючи на увазі не справжні фітогормони, а речовини, що мають структуру, подібну естрогенів. Ось така плутанина понять сталася ...

Фітоестрогени - звідки беруться і як працюють
Фітоестрогени - це речовини, витягнуті з рослин, які за своєю дією можуть імітувати дію естрогенів людини, правда, тільки в певній концентрації і в певних умовах.

Фітоестрогени є практично у всіх рослинах, особливо багато їх у таких представників рослинного світу як соя, женьшень, червона конюшина, люцерна, льон, солодка, хміль і червоний виноград.

Спочатку до фітоестрогенів відносили тільки стерини, які є частиною рослинних жирів. Так як по своїй хімічній структурі вони нагадують естрогени людини, то теоретично, через активізацію певних рецепторів на поверхні клітин людини, можуть стимулювати процес утворення колагену і фібронектину. В принципі, в лабораторних умовах, вони так і діють. Ось тільки, щоб запустити цей процес, потрібно їх величезна концентрація, в 5000 і більше разів перевершує концентрацію нашого рідного естрогену. Так що, якщо ви станете просто змащувати шкіру соєвим маслом, або додасте масло в крем, то, безсумнівно, користь шкірі від цього буде, але не за рахунок естрогенних властивостей.

Бажаного ефекту можна досягти, якщо за допомогою спеціальних додаткових методів витягти стероїдні фітоестрогени з масла, і в потрібній концентрації помістити їх в косметичний засіб. Косметика виробників, які вирішуються задіяти такий складний і не дешевий в сучасних умовах процес, і варто, звичайно, недешево. Зазвичай косметичні фірми вводять до складу своєї продукції екстракти рослин або рослинні масла. Фітоестрогени в ній, безсумнівно, є, але от ступінь їх концентрації викликає великий сумнів в ефективності таких засобів.

Крім стеринів до фітоестрогенів відносять і фенольні сполуки гидрофильной природи, а саме флавони, флавонони, ізофлавони, халкони та ін. Ці речовини в достатку находятся в рослинної тканини, але так само, як і у випадку зі стеринами, концентрація їх в екстрактах далека від необхідної для прояву естрогенного ефекту. Потрібна спеціальна очищення та методи концентрації. Фірми, які володіють такими технологіями, оцінюють свою продукцію дуже недешево.

 Фітоестрогени в косметиці: надії і розчарування
 Наприклад, «Зміцнюючий гель-крем з изофлавонами (фітоестрогенами) для зрілої шкіри» (Essential Shock Gel-Cream) від Natura Bisse (Іспанія). До складу цього засобу, поряд з численними іншими корисними складовими, входять фітоестрогени (ізофлавони) , Виділені з екстрактів соєвих бобів і кореня флорентійського ірису. Склад крему дозволяє рекомендувати його в якості гарного омолоджуючий засіб, ефективно протистоїть віковим змінам у зрілій шкірі. Щоправда, і цей виробник, як втім, і всі інші, не згадує, в якій концентрації входять ізофлавони в даний крем.

Ну, а найчастіше за все на баночці з косметичним засобом можна просто прочитати в числі інших компонентів «фітоестрогени», а які і в якій концентрації - догадуйтеся самі. Швидше за все, ніякого естрогенного впливу більшість цих коштів не надають, але і сказати, що вони марні, не можна!

Крім естрогенного, фітоестрогени, у тому числі і ізофлавони, володіють відмінними антиоксидантними властивостями, укрепляюще діють на влагоудерживающие і влагосберегающей системи шкіри. В результаті застосування косметичних засобів, що містять фітоестрогени, шкіра розгладжується, виглядає молодше і здоровіше, навіть якщо їх естрогенну вплив і не виявляється повною мірою. Крім того, екстракти рослин і масла містять і масу інших корисних компонентів: жирні і фруктові кислоти, вітаміни, мінерали та мікроелементи.

Що краще: намазати або з'їсти?
Багато фітоестрогени широко використовуються як фармацевтичних препаратів і в якості харчових добавок. Виявляється, при застосуванні всередину вони здатні впливати на багато аспектів нашого здоров'я, притому суто позитивно: зміцнювати серце, підвищувати імунітет, запобігати онкологічні захворювання, сприяти зміцненню кісткової системи, покращувати стан шкіри.

 Фітоестрогени в косметиці: надії і розчарування
 Наприклад, соєві боби .  Основні ізофлавони сої - генистеин, даідзеін і гліцітін .  У більшості неферментованих соєвих продуктів (соєве молоко, сир тофу) вони містяться у вигляді глікозидів (геністин, дайдзін і гліцітін) .  Під впливом кишкової мікрофлори глікозиди перетворюються в активну форму генистеин і даідзеін, і потім в їх метаболіти (еквуол), ці активні ізофлавони володіють слабким естрогенним і антиестрогенним дією залежно від рівня естрогену в організмі .  Тобто, коли потрібно (в організмі мало естрогенів), вони виступають як їх замінники (вирішуючи багато проблем, пов'язані з нестачею гормонів), а коли естрогенів надлишок, то ізофлавони, конкуруючи з ними за рецептори, тим самим зменшують загальну естрогенную навантаження на організм , запобігаючи розвиток багатьох гормонозалежних захворювань .  Крім того, доведено, що фітоестрогени сої володіють антиоксидантними властивостями, благотворно впливають на мінеральну щільність кісток, захищають від втрати кісткової тканини, запобігають серцево-судинні захворювання .

Якщо ви не впевнені в органічності продуктів з сої і відчуваєте побоювання щодо генної модифікації соєвих бобів, зверніть увагу на таке джерело фітоестрогенів, як льон.

 Фітоестрогени в косметиці: надії і розчарування
 Оболонка насіння льону - найбагатший рослинний джерело чудових представників фенольних фітоестрогенів - лігнанов. Лігнано, що надходять з їжею в наш організм, під впливом специфічної кишкової мікрофлори подвергаютя біоперетворення і переходять в активну форму. До речі, якщо вживати їх зовнішньо, то ніякого естрогенного дії вони не роблять. Вживання ж продуктів, що містять лігнано, всередину дозволяє шляхом заміщення естрогенів нормалізувати гормональний фон. Сучасні методи добування лігнанов дозволили створити харчові продукти (лляна борошно), збагачені цими фітоестрогенами. Було доведено, що лігнано поряд з естрогенними мають антивірусні, антибактеріальні, протигрибкові властивості, є потужним антиокислювачами і імуномодуляторами.

Властивості фітоестрогенів ще не вивчені до кінця, ми тільки на початку шляху, а й лікарі та косметологи впевнені у величезних перспективах лікувальних, профілактичних, оздоровчих і косметичних препаратів з фітоестрогенами.
Автор: Ольга Травлеева


 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 - Не вірите мені, можете спробувати поливати квіти в будинку тільки лише кип'яченою водою. Подивіться, в яке зневіру вони незабаром прийдуть. Або котика свого спробуйте поїти кип'яченою водою. Побачите, що з його зубами трапиться. Познайомитеся з такою професією, як котячий стоматолог, - впевнено констатував з іншого кінця кімнати чийсь жіночий голос.

Я мимоволі відірвала погляд від робочого монітора. Виявилося, що за протилежним столом відкривала поточний банківський рахунок директор муніципального комунального підприємства «Вода».

- А яку ж воду тоді Ви рекомендуєте пити? - Не витримала я і вклинилася в монолог, можна сказати, фахівця № 1 по воді в нашому великому місті.

- А воду можна пити з-під крана або зі свердловини, але пропущену через фільтр. Така вода найбільш безпечна і корисна для організму.


Чесно кажучи, такою відповіддю я не зовсім задовольнилася, тому як невтішні ілюстрації до наслідків пиття накопичений води можна переглянути, «прогуглів» словосполучення «Кишкові інфекції». Крім того, що залишається в чайнику накип після кип'ятіння навіть відфільтрованої води, викликає масу питань з приводу ефективності фільтра для води як такого.

Так давайте розбиратися разом, яку воду можна пити без побоювання за своє здоров'я, а головне, за здоров'я наших дітей.

Побутує цілий ряд міфів про те, як можна очистити воду в домашніх умовах. Хтось рекомендує отримувати придатну для пиття воду шляхом заморожування звичайної води в пластикових бутлях. Нібито тала вода після такої попередньої заморозки і буде самої, що ні на є корисною. При цьому вважається найбільш «правильної» перший тала вода. Чекати повного танення льоду зі стінок баклажки і пити її вже не рекомендується. Все це здебільшого - оману. Кристалики льоду, завдяки своїй особливій структурі, витісняють і корисні, і шкідливі речовини. У результаті після розморожування ми отримуємо абсолютно даремний для організму продукт.

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
   Також в наші дні все ще є люди, співчуваючі легендам про те, що срібна ложечка, поміщена в склянку з водою, здатна очистити цю воду і зробити придатною для вживання. Понині живий ще і міф про те, що невелика кількість водохресної води, доданої в проточну, також дивним чином очищає її від шкідливих елементів.

Ще в знайомих нам з дитинства казках часто згадується про «живу» і «мертвої» води. Власне, така градація застосовна і до води в реальному сучасному житті. «Жива» вода - це вода з відкритих джерел, артезіанських свердловин, яка зберігає свій природний склад. Воду з-під крана до кип'ятіння теж умовно можна віднести до «живий». Процес хлорування проточної води в міській водопровідній системі покликаний знищити в ній небезпечних для людського організму паразитів. Фахівці стверджують, що відстоювання води з-під крана призводить до улетучиванию з неї хлору, а фільтрація очищає воду від усього того шкідливого, з чим не справляється хлор: важкі метали, іржа і т.п.

До «мертвої» же воді відносять кип'ячену воду. Існує думка, що з паразитами в такій воді гинуть і всі корисні мінерали, солі, так необхідні для нормальної життєдіяльності живих організмів. «Мертва» вода абсолютно непридатна для поливу кімнатних рослин, так як веде до накопичення в землі вапна і сольових відкладень, що заважають розвитку домашніх квітів. Не рекомендується «мертва» вода і для наповнення акваріумів, зволожувачів повітря, домашніх фонтанів, зберігання зрізаних квітів, наповнення відсіків для відпарювання в побутових праски. Саме «мертва» вода має підвищену жорсткість, ніж робить неефективним миття волосся. Також «мертва» вода надає неприємний присмак завареного кави або чаю і утворює на його поверхні підозрілу жирну плівку.

Крім того, вважається, що при повторному кип'ятінні води збільшується частка важкої води в рідині, що в свою чергу вже небезпечно для здоров'я.

Також фахівці підкреслюють, що проточна водопровідна вода непридатна для пиття навіть після кип'ятіння (!). Адже при кип'ятінні хлор вступає в реакцію з різними органічними сполуками, і в результаті утворюються речовини, які здатні викликати злоякісні утворення в людському організмі. Крім цього слід пам'ятати, що той же гепатит А гине тільки при півгодинному безперервному кип'ятінні, а солі важких металів від кип'ятіння і зовсім нікуди не подінуться.

Крім того, будь-яка «жива» вода, будь вона мінеральна, бутильована, відфільтрована, з колодязя або з бювету, після закінчення 3 діб стає «мертвої» і вимагає обов'язкового кип'ятіння.

Логіка начебто підказує, що вживати в їжу слід виключно «живу» воду. Тільки де ж її взяти? В якості джерел «живої» води знавці рекомендують покупку бутильованої або привізної води зі свердловин.

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
   Але ж так очевидно, що компаніям, що займаються реалізацією бутильованої, або привізною, «живої» води, вигідно пропагувати шкоду проточної і кип'яченої води. На цьому будуються всі їхні маркетингові компанії. І обиватель легко попадається на рекламний гачок, виготовлений на основі моди на здоровий спосіб життя. Але звідки у цього самого обивателя впевненість у тому, що пропонована йому бутильована або привезена вода, набрана в артезіанської свердловини, а не з тієї ж таки іржавої водопровідної труби? Де гарантії? Адже присадки і добавки нині можуть творити дива зі смаковими якостями будь-яких продуктів, у тому числі і води. А найскромніша статистика стверджує, що на полицях наших магазинів 20% бутильованої води - фальсифікат!

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 Тоді залишається доставляти воду своїми силами з бюветів або колодязів. Тут вже на перший погляд ми себе убезпечили, набравши воду з перевіреного джерела. А ким, власне кажучи, перевіреного? Ви озирніться навколо цього самого хваленого джерела! Та навколо нього ті ж гори міського сміття! Куди, по-вашому, просочуються всі токсини від його розкладання? Правильно, в грунт! А з грунту куди? Правильно, у воду, яку ми з чистим серцем і в повній впевненості в її чистоті набираємо в бутлі і п'ємо потім у некип'яченому вигляді, приймаючи її за «живу».

Тоді, може, порятунок все ж у фільтрації води? Барвисті рекламні буклети численних фільтрів розповідають нам про те чудо, яке здатний творити фільтр з водою з-під крана: численна кількість ступенів очищення дозволяє очистити воду від механічних частинок, хлористих та інших органічних сполук, затримати солі металів і т.д. і т.п. У результаті всіх перерахувань напрошується логічне запитання: а що ж тоді в ній залишається?

Істина ж про те, яку воду можна вживати, лежить як завжди посередині і в межах розумного. Відкинемо фанатизм у вигляді отримання «живої» води в домашніх умовах за допомогою заморозки, срібних ложок і чарівної водохресної води.

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 По-перше, вживати бутильовану воду можна, але слід обов'язково перевіряти її склад.   Для постійного вживання підходить мінеральна столова бутильована вода, тобто вміст солі в якій не перевищує 1г на літр. Якщо ж вміст солі перевищує цей показник, то ви маєте справу з лікувальною водою, і курс її вживання краще узгодити з лікарем. В іншому випадку, надмірне вживання останньої загрожує гастритом, каменями в нирках і т.п. Крім того, лікувальна мінеральна вода із-за високого вмісту солі дуже сильно руйнує зубну емаль, через що пити її рекомендуються через спеціальний поїльник. Якщо ж інформація про мінералізацію па етикетці відсутня зовсім, то краще відмовитися від покупки такої води.

Якщо ви можете собі дозволити пити виключно бутильовану столову воду, то віддавайте перевагу солідним виробникам, які дорожать своєю репутацією. Фахівці рекомендують час від часу міняти марку купується бутильованої води і обов'язково стежити за терміном її придатності, зазначеним на упаковці.

Слушна порада.   Щоб перевірити якість бутильованої води, в якості експерименту залиште її відкритою на кілька днів. Якщо на її дні з'явиться помутніння і легкий зелений відтінок, Ви придбали фальсифікат!

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 По-друге, воду з-під крана пити можна, але тільки після попередньої фільтрації. При цьому потрібно взяти до уваги, що вугільні домашні фільтри відмінно поглинають сполуки хлору, роблять воду приємною на смак, але абсолютно не справляються з мікробами. Тому вкрай важливо стежити за своєчасною заміною фільтрувальної частини.

На відміну від вугільних фільтрів, мембранні забезпечують повну очистку води, але при цьому повністю її демінералізуєтся. Іншими словами, така вода стає очищеної і від шкідливий, і від корисних компонентів, і зовсім марна для організму.

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 Ідеальним варіантом є придбання додатково до мембранному фільтру мінералізатора, який збагатить очищену воду корисними речовинами.

По-третє, ідеально для здоров'я пити воду з артезіанської свердловини , Якщо Вам пощастило жити поблизу такої. Але і цю воду бажано очищати додатково. Це пов'язано з тим, що системи, які забезпечують подачу такої води на поверхню, як правило, безконтрольні.

 Вигадки і правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
 Лабораторні дослідження такої води, якщо і проводяться, то вкрай рідко, а, отже, гарантій її безпечного вживання немає.

По-четверте, пити воду навіть у спеку краще кімнатної температури , Тому крижаний напій може призвести до проблем з травленням, а тепла вода - до газоутворення.

Бонус для бажаючих схуднути і «не схопити» за прийомом їжі зайвих калорій : Завжди перед їжею випивайте склянку «живої» води. Таким чином, Ви поспособствуете виведенню шлаків з організму і забезпечите себе від переїдання.

І пам'ятайте, наш організм більш ніж наполовину складається з води. Отже, халатно підходячи до вибору води, яку ми щодня вживаємо в кількості 1.5-2 літра, ми також халатно ставимося до більшій половині себе! Тим більше що вчені свідчать про те, що більше 40% дитячих хвороб пов'язано з неякісною водою. Так давайте пити самі і поїти своїх дітей тільки якісної «живою» водою!
Автор: Наталя Гришко