|
Думаю, ніхто не буде сперечатися, що красиве підтягнуте тіло починається з кухні. Ще точніше - з продуктів, а також посуду, якої ми день у день користуємося для готування. Адже недостатньо просто купити курятини і овочів - не менш важливо їх приготувати. Ви не гірше за мене знаєте, що навіть овочі можна підсмажити в такій кількості рослинної олії, що страва ніяк не тягнутиме на дієтичне.
У той час як про шкоду смаженої їжі відомо всім, а вплив енергії мікрохвиль повністю не вивчено, одним з найбільш корисних приладів для готування страв на сьогодні є аерогриль. Приготування продуктів в цьому пристрої робить їжу дієтичної, низькокалорійної і на додаток до цього корисною для здоров'я. Не дивно, що все більш популярними стають спеціальні дієти, в основі яких - страви, приготовані в аерогрилі.
Як це працює?
Аерогриль складається зі скляної круглої колби і кришки, оснащеної вбудованим нагрівальним елементом і вентилятором. У той час як нагрівальний елемент нагріває повітря до необхідної температури, вентилятор рівномірно «обдуває» продукти, які поміщаються на решітки всередині колби. Аерогриль хороший не тільки тим, що в ньому можна регулювати температуру в межах 60-260 градусів, вам під силу встановлювати швидкість повітряних потоків, щоб не пересушити продукти.
Функції аерогрилю численні - завдяки їм він замінює відразу 10 кухонних побутових приладів: пароварку, тостер, фритюрницю, гриль, духовку, коптильню, шашличницю, конвекційну піч, ростер і сушильну шафу. Погодьтеся, зручно, що за допомогою всього одного приладу ви можете розігрівати їжу, розморожувати м'ясо і рибу, тушкувати овочі, пекти пироги, робити «шашлики», коптити м'ясо, стерилізувати банки, сушити гриби і ягоди і багато-багато іншого.
Смачна та корисна їжа - основа нової дієти
Дієта з аерогрилем не має нічого спільного з дієтою як такої. Обмежень в «основних» стравах не буде - ви будете їсти те ж, що і раніше, але приготоване в аерогрилі. Чи змінить це «стан справ»? Ще й як! Адже калорій ви будете споживати набагато менше, а стресу для організму (який зазвичай викликається суворими дієтами) просто не буде. Це означає, що ефект не тільки буде досягнутий, але і збережеться на довгі роки. Точніше, на довгі роки служби цього чудового пристрою. Отже, чим же аерогриль так хороший для стрункості нашої фігури?
• По-перше, аерогриль - це можливість багатьох корисних для здоров'я способів приготування їжі, включаючи тушкування, запікання, приготування на пару, на грилі, томління в горщиках.
• По-друге, страви, приготовані в аерогрилі, виходять соковитими ароматними та смачними - тому ви навіть не відчуєте, що «обділили» себе смаковими якостями заради осикою талії.
• По-третє, аерогриль зберігає всі корисні властивості продуктів - вітаміни і мікроелементи, так необхідні нашому організму.
• По-четверте, аерогриль витоплює з м'яса, риби і курки надлишки жиру. Жир стікає на дно колби, а у страві зменшується кількість калорій, холестерину і канцерогенів.
• По-п'яте, приготування їжі в аерогрилі не вимагає масла. Так ви ще більше знижуєте калорійність страв, а апетитна скоринка виходить абсолютно нешкідливою, бо в ній немає канцерогенів.
Додаткові плюси
Одне з незаперечних переваг аерогриля - це економія часу. Адже прилад дозволяє одночасно готувати кілька страв. При цьому не варто боятися, що запахи перемішається між собою. Як мовиться, все продумано!
Безперечна зручність полягає в тому, що стінки аерогрилю прозорі - це дозволяє спостерігати за процесом приготування: ви будете бачити, чи добре піднімається пиріг, чи з'явилася хрустка скоринка на м'ясі.
Притому, що аерогриль поєднує в собі функції десятка побутових приладів, важить він легше будь-якого з них. Маса в кілька кілограмів дозволяє легко «перебазувати» аерогриль на дачу, де його «таланти» виявляться до часу і до місця. З його допомогою ви зможете не тільки насолоджуватися стравами з овочів, але і робити соковитий шашлик, стерилізувати банки для домашніх заготовок, сушити яблука для зимових компотів і так далі.
Вам не потрібно боятися, що діти поставлять в прилад «не ту» посуд, тому що в аерогрилі можна використовувати будь миски і тарілки - металеві, керамічні, скляні. А розморожувати м'ясо і рибу можна навіть в пластиці.
Нарешті, цей чудо-прилад здатний сам себе відмити. Режим промивки дозволяє обмежити ваша участь у цьому малоприємному процесі. Вам належить лише налити води, додати засіб для миття посуду і натиснути кнопку. Вже через пару хвилин аерогриль буде хвалькувато блищати чистотою!
На що звернути увагу при виборі?
Ми впритул підійшли до того, що ви готові без зволікань дзвонити в інтернет-магазин, щоб замовити аерогриль. Почекайте, ми ще не визначилися з моделлю і функціями.
«Пакетне» функцій цілком залежатиме від того, що ви збираєтеся готувати в цьому приладі. Прочитали інструкцію, вибрали, поїхали далі.
Аерогриль буває різних розмірів - його визначає місткість каструлі. Подумайте, на скільки людина вам зазвичай доводиться готувати. Бути може, у великому приладі просто немає необхідності. Врахуйте, що обсяг позначається двома цифрами - справа в тому, що стандартну колбу можна збільшити за рахунок спеціального кільця. З його допомогою збільшення обсягу станеться в півтора рази, а це означає, що і на гостей вистачить!
Зверніть увагу на кількість режимів роботи вентилятора (від одного до трьох). Відповідно, чим більше, тим краще. Поцікавтеся, чи є режим автоматичного розігріву.
Як і в микроволновках, режим управління - електронний або механічний - функціональних особливостей значень не має.
Нарешті, таймер - дізнайтеся, на скільки годин він розрахований. Значення різниться від 1 до 24 годин - в останньому випадку є можливість готувати з використанням відстрочки. Це може бути корисно тим, у кого діти ходять в школу. Та й самим зручно: тільки встиг роззутися, а вечеря вже готова. Казка, та й годі!
Більш дешеві моделі аерогрилів оснащені механічним керуванням, функцією самоочищення і вентилятором з однією швидкістю обертання. Дорожчі мають сенсорне або електронне управління, автоматичні програми приготування і кілька режимів роботи вентилятора.
У кожному разі аерогриль - це недорогий і доступний прилад, особливо враховуючи його функціональність і користь для здоров'я й фігури. Стрункості вам і приємного апетиту!
|
Нещодавно побачила в салоні послугу «хімічна завивка вій». І чесно кажучи, була дуже здивована. Адже якось страшнувато: хімія і очі. Але, відкинувши сумніви та упередження, вирішила розібратися, що до чого. І виявляється, що таку процедуру можна проводити навіть у домашніх умовах (хоча я б не рекомендувала). Але про все по порядку.
Що таке хімічна завивка вій?
Почнемо з того, що, не дивлячись на появу у продажу наборів для домашньої завивки, це все-таки салонна процедура. Хімічна завивка вій дозволяє зробити ваші вії підкрученими на певний строк. Сама процедура включає в себе використання лосьйону, хімічного складу, поживного кошти і спеціального клею. Така процедура дає більш стійкий результат в порівнянні з накладними віями, тушшю і щипчиками для підкручування вій (конструкцією, яка лякає всіх чоловіків).
Переваги хімічної завивки вій
Найголовніше і основне - красиві вії. Тепер вам немає необхідності щоранку підкручувати їх за допомогою страшних конструкцій або накладати занадто багато туші. І ви будете заощаджувати багато часу вранці.
Наступна перевага - стійкий результат. Тут все залежить від двох чинників. Перше - як швидко у вас виростають нові вії. Друге - якість використовуваної продукції. Так в середньому, красиві підкручені вії будуть радувати вас від 1 до 4 місяців.
Крім того, після такої процедури ваші очі стануть більше і виразніше.
Недоліки хімічної завивки вій
Якщо процедуру проводите ви самі або поганий фахівець, тоді є ймовірність, що у вас випадуть вії, не виключена поява алергічних реакцій навколо ока, попадання хімічних складів в око. Тому тут важливо пам'ятати, що очі - дуже чутливий орган, і будь-які маніпуляції навколо нього краще довірити професіоналові.
Звідси і відповідь на наступне питання: «Це небезпечно для зору? ». Ні, якщо все робить кваліфікований фахівець.
Як доглядати за віями після хімічної завивки?
Коли ви робите хімічну завивку на волоссі, вам видають цілий список того, що можна, а що не можна робити з волоссям в найближчі кілька днів.
Так і для вій: є кілька рекомендацій, які допоможуть продовжити ефект від завивки:
1. Не мочити протягом 24 годин.
2. Не чіпати, не смикати, що не підкручувати протягом тих же 24 годин. Взагалі забудьте на добу про них.
Опис процедури хімічної завивки вій
• Отже, насамперед змивають макіяж. Спочатку рідиною і кремом для зняття макіяжу, а потім водою. Потім чекають 10 хвилин, щоб повністю висохли вії.
• Тепер беруть ватяні диски і опускають у воду, а потім треба добре віджати. Потім їх кладуть по одному на кожне нижню повіку.
• Після беруть щипці і вибирають насадку. Чим коротше вії, тим вона повинна бути менше. Тепер кладуть щипці зверху вій, очі при цьому закриті, і підкручують у формі букви С. Далі, наносять клей, по лінії росту вій. Намагайтеся, щоб клей не потрапив на повіку, інакше важко буде отлепить щипці.
• Потім за допомогою дерев'яного аплікатора розрівнюють вії, щоб вони добре розподілилися по поверхні щипців.
• Тепер беруть чистий аплікатор і наносять на вії спеціальний лосьйон. Залишають лосьйон на 15 хвилин (очі при цьому закриті).
• Щоб перевірити, завілісь Чи вії, використовують дерев'яну паличку і відокремлюють 2 вії. Якщо вони тримають форму. Тоді все готово, якщо ні, тоді чекають ще.
• Тепер наносять закріплює лосьйон, попередньо розташувавши вії на щипцях. Залиште його на 12 хвилин. Далі прийшов час поживного лосьйону. Залишають його на віях ще хвилин на 5.
• Далі беруть очищає засіб з набору, акуратно відокремлюють повіку і вії від щипців. У завершенні наносять зволожуючий крем або гель на повіки.
Як бачите, процедура не з простих. А, враховуючи, що око, над яким будуть проводитися маніпуляції, повинен бути завжди закритий, робити завивку в домашніх умовах ще складніше.
Тому, краще довіритися професіоналам. У середньому процедура займе 50 хвилин. Чудовий привід поспати і відпочити.
Не бійтеся експериментувати. Технічний прогрес, він на те і прогрес, щоб робити наше життя простіше. А хімічна завивка вій допоможе заощадити багато часу вранці.
|
|
|
|
|
|