|
Всі знають, що бджоли дають мед. Але, крім меду, від бджіл одержують ще ряд корисних для здоров'я та краси продуктів. Одним з них є бджолиний віск, про користь якого знали ще давнину. Хоча повністю секрети бджолиного воску не розкриті до цих пір.
Перша письмова згадка про використання воску виявлено в єгипетському «папірусі Еберса», належала до 1700 року до н.е. Ось про нього-то ми сьогодні і поговоримо.
Бджолиний віск - це продукт воскових залоз робочих бджіл. З цієї речовини будуються стільники, в які матка відкладає личинки, а робочі бджоли заповнюють їх медом і пергою.
Для того, щоб бджоли могли виділяти віск вони обов'язково повинні харчуватися квітковим пилком, пергою і медом.
Бджолиний віск містить більше 300 компонентів, серед них: вітамін А, вуглеводні, складні ефіри, вільні жирні кислоти, ароматичні речовини, вода, фарбувальні, мінеральні речовини та багато іншого.
Віск має сильну бактерицидну, ранозагоювальну, протизапальну, мягчітельним властивостями.
Давньоримський вчений Пліній Старший писав, що «всі сорти воску мають властивості пом'якшувати і зігрівати, а також сприяють оновленню тіла; свіжий віск вважається найкориснішим ».
Гален винайшов прохолодні мазь, основним компонентом якої є віск.
Мазь використовують і в наш час під назвою кольдкрем.
«Фармакопея іспано», що вийшла в 1817 році радила застосовувати віск при виготовленні деяких пластирів і мазей.
Авіценна рекомендував застосовувати віск годуючим жінкам для підвищення лактації.
Володіючи відхаркувальну властивість,
віск пом'якшує кашель, лікує бронхіт
:
Добре промити середню цибулину в лушпинні, залити невеликою кількістю води, додати 1 ст. ложку цукру і варити близько 1:00 на повільному вогні.
Змішати 3 ст. ложки відвару з 30 г білого воску, додати 1 ст. ложку горілки. Всі підігріти, добре розмішати, приймати по 2 чайні ложки 3 рази на день і на ніч. Курс лікування 1 місяць.
У старовинних рукописних підручниках було написано, що «віск пом'якшує всі болячки і на тяжкість грудей пособляет з маслом фіалковим прікладуючі, чиряки і місце зводити, жили й рани отмягчает».
У наш час бджолиний віск застосовують при лікуванні ран, опіків, шкірних запалень.
А так само для очищення порожнини рота і зміцнення ясен.
При пародонтозі
Змішати 50 г воску з 1 чайною ложкою аптечного 10% спиртового екстракту прополісу.
Жувати по 10-15 хвилин після їди 3 рази на день. Курс 2 - 3 тижні.
Бджолиний віск широко використовується в промисловій косметології. Його додають у креми, губну помаду, тіні, мило та інші продукти.
Застосовується бджолиний віск і в домашній косметології. Він корисний для будь-якої шкіри - сухої, нормальної, жирної.
Маски з додаванням воску надає відновлюючу дію на шкіру, очищають її, розгладжують зморшки і перешкоджає утворенню нових.
Перед нанесенням масок з воску шкіру фахівці рекомендують очистити і умити відваром або настоєм ромашки аптечної.
Від вугрів
10 г білого воску змішати з 1 ст. ложкою подрібненої в порошок сухої трави чистотілу, 2 ст. ложки персикового масла і 1 чайною ложкою оливкової олії. Поварити все на повільному вогні, помішуючи дерев'яною паличкою, до утворення однорідної маси, охолодити і використовувати, як звичайний крем від вугрів.
Маска від зморшок
Розплавити 20 р бджолиного воску на повільному вогні в емальованому посуді, додати 20 г меду, 20 мл соку ріпчастої цибулі, перемішувати, охолодити і нанести на 20 хвилин на очищене обличчя, зняти надлишки серветкою.
Маска для втомленою, обвітреної шкіри
Розплавити 30 г воску, додати 50 н меду і сік 1/2 лимона, добре перемішати, нанести на 15 хвилин.
Після цієї маски кілька годин можна виходити на сонце, тому робити її найрозумніше ввечері.
Крем, омолоджуючий за рецептом Клеопатри
Змішати 30 г воску, 30 г меду, 30 г соку ріпчастої цибулі, 30 г соку цибулини білої лілії і нагрівати в емальованому посуді на водяній бані до того, як віск розтопиться, все перемішати до однорідної маси, охолодити.
Обережно круговими рухами втирати в шкіру обличчя вранці і ввечері, надлишки зняти м'якою серветкою.
Після застосування цієї процедури протягом місяця шкіра придбає еластичність, зморшки розгладяться.
|
«Зерна кмину зціляють всі хвороби, за винятком смерті».
(З промови останнього посланника Аллаха, святого пророка Мухаммеда)
Кмин рослина дуже давнє, учені говорять, що ця рослина було відомо людям ще в кам'яному столітті. Насіння кмину виявлені археологами в давньоєгипетських гробницях. Кмин згадується в Старому Завіті.
У давнину вважалося, що кмин може запобігти розлуку закоханих, в Середні століття його нерідко використовували при варінні любовних зіль.
А в Німеччині вірили, що кмин зачищає від злих духів.
Кминний чай підвищує настрій, тонус і дарує натхнення.
Вже в античні часи кмин вирощувався, як ефіроолійних рослин.
Араби застосовували кмин для поліпшення смаку, стародавні римляни додавали його при хлібопеченні.
В Індії кмин використовували при миловарінні.
Кмин звичайний
-
Carum carvi L.
- Дворічна трав'яниста рослина з сімейства зонтичних.
У кмину м'ясистий потужний корінь, що нагадує веретено. У перший рік у кмину утворює корінь і розетка листя. На другий рік зростає стебло гладкий, трохи незграбний або округлий, колінчасто-вигнутий, порожнистий до 45-80 см заввишки. Стебло галузиться і дає пагони. У міру дозрівання плодів стебло темніє і висихає.
Довгасті яскраво-зелене листя мають вигляд двояко - або трояко-перисті пластинки на черешку. По краю аркуша невеликі зазубрені. Нижні листя великі, верхні більш дрібні.
Дрібні білі, ніжно-рожеві або лілуваті квітки знаходяться на промінці, промінчики мають різну довжину і зібрані в суцвіття - складний парасольку. Цвіте кмин в травні-червні, він хороший медонос.
Плід - довгаста двусемянка має пекучий гіркувато-пряний аромат. При дозріванні в липні-серпні плід розділяється на два підлозі плодики.
Ефірне масло знаходиться в 6 канальцях, між реберцями полуплодіка.
У дикому вигляді кмин росте на всій території Росії на луках, вигонах, по узбіччях доріг, укосів і насипах. Але збирати кмин самостійно не варто, так як він має сильне схожість з іншими зонтичними, які можуть бути отруйними.
Кмин при дозріванні плодів зрізають повністю, зв'язують у снопики, а потім обмолочують насіння.
Плоди кмину містять: вітамін С, білки, кумарини, флавоноїди, дубильні речовини, ефірне і жирне масла.
У молодих зелених листочках містяться: вітаміни А, В, Р, С, білок, вуглеводи, арбутин, флавоноїди, жирне масло, дубильні речовини, мінеральні речовини, флавоноїди і смола.
У корені: вітамін С і вуглеводи.
У медичних цілях кмин застосовувався з античних часів. У Стародавньому Римі з кмину готували напій зберігає молодість і здоров'я. Застосовували його так само при захворюваннях кишечника.
Діоскорид рекомендував використовувати кмин при захворюваннях шлунка.
На Тибеті кмином так само лікували захворювання травного тракту і кон'юнктивіти.
Ібн Сіна призначав його при неврозах, ішіасі, паралічі, болях в кишках і захворюваннях нирок.
Сучасна народна медицина застосовує його як сечогінний і вторгнень засіб, для відділення слизу і мокротиння, при спазмах органів мускулатури, для кращого відділення жовчі і шлункового соку, при порушеннях функції кишечника і при запальних захворюваннях органів дихання.
В давнину
кминної чай
пили при болісних менструаціях:
1 ст. ложку кмину залити 1 склянкою окропу і кип'ятити протягом 5-7 хвилин, процідити, вживати по 1ст. ложці 3-4 рази на день за півгодини до їди.
Ефірна олія кмину очищає інфіковані рани, не дає поширитися фурункульозі.
У парфумерної промисловості так само використовують ефірну олію кмину.
Кмин застосовують і в
домашній косметиці
:
1 ст. ложку сухої сировини заварити 1, 5 склянки окропу, настоювати 15-20 хвилин, остудити, процідити, вмиватися вранці і ввечері для додання шкірі чистоти і пружності.
Кминне масло регенерує тканини, особливо воно, корисно для жирної шкіри.
Маска омолоджуюча
Перетворити насіння чорного кмину в порошок, залити водою так, щоб вийшла кашка. Нанести на обличчя на 10 хвилин, змити теплою водою.
Для сухої шкіри в маску додати оливкове масло.
Маски з кмину
корисні і для шкіри голови, вони знімають запалення сальних залоз і позбавляють від лупи. Крім того вони зміцнюють волосся і стимулюють їх зростання.
Маска для волосся
Змішати 1 ст. ложку олії кмину з 1 яєчним жовтком і 1 чайною ложкою реп'яхової олії, добре перемішати, втерти в шкіру голови і розподілити по всій довжині за півгодини до миття.
Змити теплою водою.
Маска зміцнювальна
2 ст. ложки подрібнених насіння чорного кмину залити 1 склянкою окропу, настоюйте 2:00.
В іншому посуді хвилин на 20 залити окропом 2-3 скибочки житнього хліба. Перемішати обидва склади і нанести на волосся на 30-50 хвилин.
Змити теплою водою.
|
|
|
|
|
|