Чарівна сила оливи. Частина I
 «З усіх дарів землі відзначу, оливкова олія, твій нескінченний спокій, твоє зелене серце ...»
Пабло Неруда «Ода оливковому маслу»


Оливкова олія - ​​це дуже популярне і воістину легендарне рослинне масло, овіяне чутками і міфами - «рідке золото» Середземномор'я, подарунок античних богів. Однак, не греки були першовідкривачами оливок. Оливкові дерева почали культивувати в Середземномор'ї приблизно 6000 років тому, трохи пізніше жителі цього регіону навчилися виробляти і саме масло. Спочатку оливки вирощували тільки в Малій Азії та Єгипті, але з часом вони поширилися і на Захід - в Іспанію і Грецію, а греки привезли їх до Італії.

У стародавньому світі оливкова олія використовувалося не тільки для приготування їжі. Стародавні греки і римляни його також активно використовували в медичних і косметичних цілях. У середні століття косметичні властивості олії були трохи призабуті. Однак воно знайшло собі нове застосування - стало використовуватися в богослужіннях (ялин). В індустріальну епоху почалося відродження косметичного культу оливкової олії, що триває й донині.

 Чарівна сила оливи. Частина I


Хімічний склад

Оливкова олія, яке найчастіше буває першим вичавки, зберігає неомиляемие фракцію, що включає наступні елементи:

• стероли, що блокують поглинання харчового холестерину кишечником;
• токофероли, що мають властивості антиоксидантів;
• терпени, що сприяють секреції жовчних кислот;
• каротин, який також має властивості антиоксидантів;
• фосфоліпіди - головні компоненти клітинних мембран, зокрема мембран нейронів;
• естрон - естрогенні гормони;
• вітамін А, відомий як антиоксидант;
• кальциферол (вітамін D), який служить для всмоктування кальцію в кишечник;
• флавоноїди, що беруть участь в окисно-відновних реакціях організму;
• хлорофіл, який дає маслу його красивий зелений колір і стимулює ріст клітин, зокрема еритроцитів і лейкоцитів.

Види оливкової олії

Якість і користь оливкової олії залежить від того, яким способом його отримали. Існує кілька сортів оливкової олії.

Extra virgin olive oil   - Масло, отримане при першому холодному віджиманні без використання хімікатів. Основний показник для цього масла - вміст жирних кислот в ньому не повинен перевищувати 1%. Цей тип масла найдорожчий, оскільки при першому холодному віджиманні зберігаються всі його цілющі властивості.

Virgin olive oil   - Масло, отримане при другому холодному віджиманні без використання хімікатів. Цей тип масла поступається багато в чому за кольором, смаком і ароматом.

Olive oil (Pure olive oil)   - Масло, отримане при хімічної екстракції олії, отогнанного з пульпи. Хоча деякі виробники додають у нього Extra virgin olive oil або Virgin olive oil з тим, щоб підвищити цінність продукту, воно не має смакових характеристик і харчової цінності, властивих першим двом видам масла.

Pomace oil   - Масло, за своїми характеристиками наближається до сорту Olive oil. Однак у цей вид масла ніколи не додають якісну оливкову олію. Pomace oil в основному застосовують як масла для лампового освітлення, для виробництва мила і в технічних галузях.

Цікаво!   Найбільш якісним вважається грецьке (особливо критське) оливкова олія.

 Чарівна сила оливи. Частина I


Застосовуємо всередину!

- Зміст лінолевої кислоти, яка сприяє виведенню холестерину з організму, в кілька разів вище, ніж у звичайному рослинному маслі.

- Завдяки своєму хімічному складу, оливкова олія підходить для дієти вагітних і годуючих матерів, так як сприяє правильному розвитку мозку і нервової системи дітей до і після народження. Встановлено, що жирні кислоти в оливковій олії, дуже схожі на жири, що входять до складу материнського молока.

- Американські вчені довели, що, приймаючи 1 ст. ложку оливкової олії в день, можна знизити ризик раку грудей на 45% за умови, що одночасно буде скорочено споживання інших жирів.

- Для лікування і в профілактичних цілях рекомендується приймати оливкова олія натщесерце - пити його вранці або днем.

- У кулінарії рафіновані олії зазвичай використовують тільки для смаження продуктів. Нерафінованою - приправляють салати. Враховуючи високу калорійність оливкової олії (900 кілокалорій на 100 г), добовий раціон краще обмежити двома-трьома столовими ложками

Обережно: підробка!

Справжнє оливкова олія досить легко відрізнити від підробок і сурогатів. Для цього просто поставте його на кілька годин у холодильник. У натуральному маслі (все одно: рафінованій чи ні) на холоді утворюються білі пластівці, які при кімнатній температурі знову зникають. Це відбувається за рахунок вмісту в оливковій олії певного відсотка твердих жирів, які при охолодженні застигають і дають ці тверді пластівчасті включення.
Автор: Інна Сєдих


 Благословенна олива
 Важко назвати іншу рослину на Землі, заслужившее таке визнання, любов і поклоніння, як оливка. Різні народи приписували цьому дереву божественне походження. У Греції її називають "олива". З глибокої давнини служить маслина людям. За давньогрецьким переказом, саме богиня мудрості Афіна зробила людям такий неоціненний подарунок, перемігши в змаганні серед богів на найкорисніший дар. У християнстві з маслиною пов'язано зцілення тіла і душі.

У сухому і жаркому кліматі субтропіків, на скелястих схилах гір любить рости ця рослина-довгожитель, адже вік окремих дерев досягає тисячі років. Невисокі, з потужними звивистими стовбурами, оливкові дерева, надають специфічну красу гірських схилах. Їх листя, сріблясті з одного боку і темно-зелені - з іншого не опадають ні взимку, ні влітку. Вирощують маслини по всьому півдню Європи, а також в Середній Азії і на півночі Африки.

  Італія, Іспанія, Греція - саме звідси відправляються по всьому світу ємності з цим світлим, трохи зеленуватим і гіркуватим маслом, що одержуються з плодів маслини. У давні часи в Римі - оливкова гілка була символом миру, праці і родючості. Оливкова олія використовували для світильників, вживали в їжу, вмощуються тіло і волосся, застосовували як лікарський засіб.

  Схоже за минулі століття майже нічого не змінилося, хіба що в якості горючої рідини зараз ніхто не застосовуватиме це чарівне масло, адже для цієї мети є більш дешеві кошти .  А всі інші способи застосування оливкової олії актуальні і зараз, і, навіть, більш широко, адже за останній час були відкриті його нові корисні властивості .  Вчені давно помітили, що жителі Середземномор'я рідше страждають від захворювань серця, онкологічних хвороб, склерозу - частково це пояснюється великим і постійним вживанням у їжу оливок та оливкової олії .  Всі, напевно, знають знамениті грецькі салати, і жоден з рецептів не обходиться без таких складових .  Секрет оздоровчого ефекту оливкової олії полягає в тому, що в плодах міститься такий тип жирних кислот (ненасичені кислоти), які знижують рівень шкідливого холестерину, не впливаючи на вміст корисного його різновиду .  У результаті в організмі підтримується нормальний баланс життєво важливих елементів .  Оливкова олія дуже корисно і для нашої травної системи .  Воно покращує діяльність шлунка, кишечника, підшлункової залози та печінки, сприяє загоєнню виразок шлунка та дванадцятипалої кишки .  Кажуть, що дюжина оливок перед їжею - краща профілактика виразки шлунка .  Масло надає легку послаблюючу дію .  Для м'якого очищення організму рекомендується починати день з ложечки оливкової олії, і, якщо постійно слідувати цій рекомендації, то необхідність у періодичних, прямо скажемо, не дуже приємних, чистках печінки відпаде зовсім .  Інші рослинні олії теж дуже корисні, але жодне з них не засвоюється організмом так повно, як оливкова .  Вчені встановили, що соняшникова олія засвоюється на 83%, арахісове - на 81%, кукурудзяна - на 36%, а оливкова - майже на 100% . 

Якісна оливкова олія не тільки цінне кулінарний інгредієнт, але й чудовий косметичний засіб. Ще в стародавності було відзначено, що постійне вживання оливкової олії перешкоджає старінню організму. Завдяки вмісту вітаміну Е і антиоксидантів, воно дійсно перешкоджає в'янення клітин, що особливо важливо для жінок охочим продовжити свою молодість і надовго зберегти красу.

Крім прийому всередину, оливкова олія принесе чимало користі при його зовнішньому застосуванні. Воно чудово підходить для сухої і чутливої ​​шкіри, пом'якшуючи її і перешкоджаючи втраті клітинами вологи. Масло також надає омолоджуючу дію, розгладжує зморшки і запобігає їх появу. І, що ще дуже важливо, за останніми дослідженнями японських учених, обробка шкіри оливковою олією після засмаги істотно зменшує ризик виникнення раку шкіри. Оливкова олія має протиракові властивості, завдяки високому вмісту природних антиоксидантів. І, у світлі останніх застережень медиків проти захоплення сонячними ваннами, коли озоновий шар Землі істотно стоншуються і ультрафіолетове опромінення становить небезпеку для нашої шкіри і здоров'я, важко переоцінити значення цього відкриття.

 Благословенна олива
 Широко застосовується оливкова олія і в готових косметичних засобах, є навіть цілі лінії засобів на його основі, а ще більше існує прекрасних рецептів його домашнього застосування.

Наприклад, в домашніх умовах можна приготувати заспокійливу маску для чутливої ​​шкіри : Змішати по половині банана і дрібно подрібненого огірка і додати 2 столові ложки оливкової олії, нанести на шкіру. Через півгодини змити прохолодною водою. Сухим волоссю корисна маска з оливкової і мигдалевого масел, а тілу - масаж оливковою олією за 20 хвилин до душу або ванни.

Для поліпшення кольору шкіри   корисно раз на тиждень робити оливкову маску. 1 чайну ложку косметичної глини розчиніть в чистій воді, потім змішайте з 1 ст. ложкою оливкової олії, нанести на шкіру. Через 15 хвилин змийте теплою водою.

Для нігтів і шкіри рук радять робити теплі ванночки з оливкової олії.

Як же вибрати дійсно якісне і корисне масло? Найкраще і найдорожче - Ехtra Virgin. Це нерафінована олія, що виготовляється, як правило, на початку сезону збору врожаю оливок без гарячої обробки, воно має зеленуватий колір і гіркий присмак. Таке масло ідеально підходить для вживання в їжу в холодному вигляді і в косметичних цілях, оскільки вона містить поліфеноли, які й визначають лікувальні властивості даного продукту, а легка гірчинка - це ознака хорошої якості. Так що застосовуйте його на здоров'я і в кулінарних рецептах, і як засіб профілактики, і як дивовижне косметичний засіб.
Автор: Ольга Травлеева