Знежирені продукти і категорія "light" - гарантія стрункості або 0% користі?
 Існує думка, що раціон харчування, що складається з знежирених продуктів небудь категорії "light", є гарантією стрункості та здоров'я. Чи так це насправді, спробуємо розібратися в даній статті.

Жир і цукор традиційно позиціонуються як вороги стрункої фігури. Однак фізіологія людини влаштована таким чином, що близько 30% щоденної норми кілокалорій повинні доводитися на жири. Останні в організмі виконують важливі функції: підвищують пружність і еластичність кровоносних судин, допомагають засвоєнню вітамінів А, D, Е і К, беруть участь у процесах синтезу гормонів. За медичними даними, недолік жирів нерідко призводить до збоїв обміну речовин, порушення у роботі нервової системи, дратівливості і депресивних станів.

Недолік цукру також може негативно позначитися на здоров'ї. Зниження працездатності, сильні головні болі і запаморочення, безпричинні неврози - таким чином мозок сигналізує про недостатній рівень глюкози в організмі.

Знежирені продукти

Для того щоб надати смак знежиреним продуктам, виробники збільшують вміст вуглеводів і цукру, внаслідок чого збільшується і їх калорійність.

У харчовій промисловості досить часто використовуються штучні жири, що імітують якість натуральних, але з мінімальним вмістом кілокалорій.

 Знежирені продукти і категорія "light" - гарантія стрункості або 0% користі?


Замінники цукру

Споживчий попит на замінники цукру перевищує аналогічний на знежирені продукти в кілька сотень разів. Дієтологи і медики стверджують, близько ста грамів цукру в день здоровій людині не зашкодить, в той час як деякі з цукрозамінників можуть представляти загрозу для нашого організму.

Замінники цукру діляться на дві категорії: натуральні і синтетичні.

Натуральні замінники цукру

Фруктові сиропи, фруктоза, ксиліт, сорбіт, стевія і ще п'ятнадцять найменувань.

Попит споживачів на замінники цукру перевищує аналогічний на знежирені продукти в кілька сотень разів. Дієтологи стверджують, здоровій людині близько ста грамів цукру в день не зашкодить, в той час як деякі з його замінників можуть становити загрозу здоров'ю.

Фруктоза.   Натуральний інгредієнт, джерелом якого є фрукти. За смаковими якостями фруктоза трохи солодший сахарози, тому її застосування може допомогти в незначному зменшенні калорійності. Фруктоза корисна як для дитячого, так і для дорослого організму. Її рекомендують використовувати в раціоні діабетиків, зважаючи на те, що вона не вимагає інсуліну для своєї переробки. У порівнянні з цукром, фруктоза на 30% знижує ймовірність виникнення карієсу. Однак надлишковий прийом фруктози призводить до накопичення жиру.

Сорбіт (Е420).   Вперше був проведений із заморожених ягід горобини, що відбилося в його назві ("sorbus" в перекладі з латини «горобина»). Крім того, він міститься в морських водоростях, абрикосах, яблуках і інших плодах. В якості цукрозамінника гідності сорбіту вельми сумнівні, незважаючи на те, що він не збільшує рівень цукру в крові. Цукор майже в два рази солодше сорбіту, а по калорійності вони не мають відмінностей.

Стевія.   Єдиний з натуральних замінників, який володіє високим коефіцієнтом солодощі і практично позбавлений кілокалорій. Вживання стевії в їжу нормалізує роботу кишечника, сприяє виведенню з організму продуктів розпаду, солей металів, шлаків, має протигрибкову, антимікробну і тонізуючу дію. Крім того, відновлює організм після фізичного або нервового виснаження, уповільнює природні механізми старіння.

Ксиліт (Е967).   Широко застосовується у виробництві їжі для діабетиків. Його природним джерелом є овочі, фрукти і рослини, серед яких - березовий сік, малина, полуниця, качани кукурудзи. Ксиліт в 1, 2 рази солодше сахарози, має менш низьким глікемічним індексом, а калорійність його ідентична. Зважаючи більш високого рівня солодощі, його застосування може дозволити скоротити кількість уживаних з сахарозою калорій. Перевищення норми ксиліту, яка складає 50 грамів на день, загрожує виникненням шлунково-кишкових розладів.

 Знежирені продукти і категорія "light" - гарантія стрункості або 0% користі?


Штучні замінники цукру

Цикламат (Е952).   У США заборонений як канцероген, в Росії застосовується з обмеженням для дітей, вагітних жінок і пацієнтів з хворобами нирок. Цикламат солодше сахарози в тридцять разів, добова доза становить не більше 11 міліграмів на один кілограм ваги.

Сахарин (Е 954).   Один з перших замінників, був винайдений в кінці 19 століття. Довгий час активно застосовувався в харчовій промисловості, проте в сімдесятих роках минулого століття був заборонений в СРСР. У Європі його продовжували використовувати з позначкою «канцероген». Вимога безпеки до прийому сахарину - не перевищувати добову дозу - понад 5 міліграмів на один кілограм ваги. За смаковими якостями він перевищує солодкість цукру в п'ятсот разів.

Аспартам (Е951).   Найбільш популярний в нашій країні цукрозамінник, основа більшості лайтс-газувань. Питанням його потенційної шкоди зараз стурбовані вчені, оскільки продуктом розпаду аспартама є метанол, який перетворюється у формальдегід, який є канцерогеном А класу. Проте вчені відзначають, при дотриманні добової дози в 30-40 міліграмів на один кілограм ваги, даний замінник не може викликати рак. Але його тривалий прийом призводить до безсоння і головного болю.

Ацесульфам (Е950).   Є провокатором алергії у людей, до неї схильних. У двісті разів солодше сахарози, добова норма не більше 8 грамів на один кілограм ваги. Часто застосовується в суміші з аспартамом. Аспартам дає продукту «моментальну солодкість», ацесульфам - «солодкий післясмак».

Сукралоза (Е955).   Найдорожчий, але і найбезпечніший серед штучних цукрозамінників. Його можна використовувати в раціоні немовлят і вагітних. Межа добової дози сукралоза становить 5 міліграмів на один кілограм ваги. Однак зважаючи на його дорожнечу, він рідко застосовується в харчовій промисловості і у вільному доступі не продається.

Сучасні дослідження стверджують, застосування некалорійних замінників цукру збільшує шанси накопичити жир, оскільки організм, отримавши смакової сигнал про надходження глюкози (солодкого), починає вироблення інсуліну для її переробки і, налаштувавшись на отримання енергії, вимагає її з подвоєним завзяттям, що проявляється серйозним нападом голоду . У підсумку, людина з'їдає більше, ніж з'їв би без «раздразніванія» апетиту замінниками цукру.

Для схуднення і підтримки здоров'я краще використовувати натуральні продукти, дотримуватися правильного раціону і помірних фізичних навантажень.
Автор: Наталя Бартукова


 Фітнес з еспандером
 У пошуках широкого довгого еспандера я марно оббігала всі знайомі мені спортивні магазини. Їх асортимент обмежувався ручними (гумове кільце) і грудними (набір пружин, з'єднаних ручками) експандери. У кількох місцях мені попалися широкі еспандери, але їх довжина рішуче не підходила для тих вправ, які я збиралася випробувати. І тут я подумала про медичне еспандері і відправилася в аптеку. Тут мені пощастило більше, і продавщиця вручила мені широкий відрізок гумової стрічки потрібної мені довжини і покритої з одного боку тальком.

Тепер про те, для чого були всі ці зусилля. Справа в тому, що широкий довгий гумовий еспандер є свого роду тренажером-амортизатором, за своєю функціональному навантаженні здатним замінити такі спортивні обважнювачі як гантелі, бодибар і медбол. При цьому вага і займане місце еспандером значно менше, а, значить, відмінно підходить для домашнього фітнеса, тренувань в подорожах або під час виїздів на природу. До того ж за моток широкої гумки я віддала менше 7 у.о., в той час як згадані вище обважнювачі для фітнесу коштують у рази дорожче.

Але швидше до справи. Нижче описаний і проілюстрований комплекс вправ, який допоможе з допомогою еспандера проробити всі основні групи м'язів.

Вправа № 1

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   стоячи на підлозі, ноги на ширині плечей, носочки нарізно, еспандер утримуємо обома руками ближче до країв, руки розводимо в сторони. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, руки розводимо ще сильніше в сторони. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи спини і передпліч.

Вправа № 2

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   стоячи на підлозі, стаємо стопами по центру еспандера, ноги разом, еспандер утримуємо обома руками ближче до країв, руки розводимо в сторони. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, розведені в сторони руки, долаючи опір гумки, піднімаємо вгору. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи спини і передпліч.

Вправа №3

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   стоячи на підлозі, стаємо стопами по центру еспандера, ноги разом, еспандер утримуємо обома руками ближче до країв, прямі в ліктях руки - перед собою, долоні на лінії плечей. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, прямі руки, долаючи опір гумки, піднімаємо вгору перед собою. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи спини і передпліч.

Вправа №4

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   стоячи на підлозі, робимо крок вперед і наступаємо передньою ногою на центр гумки. У долоні однойменної руки, затискаємо краю еспандера. Робоча рука зігнута в лікті. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, піднімаємо робочу руку вгору. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Після чого наступаємо на гумку іншою ногою і працюємо іншою рукою. Ще 10 повторів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи спини і передпліч.

Вправа №5

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   стоячи на підлозі, ноги на ширині плечей, носочки дивляться в сторони. Еспандер затискаємо долонями ближче до його країв і заводимо за спину. Руки тримаємо так, немов збираємося мочалкою з ручками мити спину. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, випрямляє обидві руки в ліктях: один йде вгору, інша - вниз. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Міняємо положення рук. Ще 10 повторів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати трицепси.

Вправа № 6

 Фітнес з еспандером
  Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   зв'яжіть еспандер в невелике кільце і закріпіть його навколо щиколоток, руки розташуйте на талії. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, відводимо одну з ніг назад. Повертаємося у вихідне положення. Після 10 повторів виконуємо вправу з іншої ноги. Далі виконуємо ще по 10 підйомів кожною ноги, але вже виводячи її вперед. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи стегон і сідниць.

Вправа №7

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   лежачи на спині, пов'язаний в кільце еспандер закріплений на щиколотках, руки зігнуті в ліктях, долоні за головою. Прямі ноги піднімаємо перпендикулярно підлозі. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, розводимо прямі ноги в сторони. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів у повільному і ще 10 разів - в темпі в 2 рази швидше. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи стегон і сідниць.

Вправа № 8

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   лежачи на боці, опора на лікоть нижньої руки, пов'язаний в кільце еспандер закріплений на щиколотках. Нижня нога зігнута в коліні і розташована на підлозі. Верхня пряма нога піднята над підлогою. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, піднімаємо верхню ногу ще більше вгору. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Потім перевертаємося на інший бік і виконуємо вправу з іншої ноги. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи стегон і сідниць.

Вправа №9

 Фітнес з еспандером
  Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   лежачи на спині, центр еспандера закріплений на середині стоп, а його краї зафіксовані в долонях, коліна зігнуті, ноги підняті вгору. Руки зігнуті в ліктях, долоні на рівні голови. З описаного вихідного положення натягуємо еспандер, долаючи опір гумки, випрямляє ноги в колінах Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 10 разів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи преса, стегон і сідниць.

Вправа №10

 Фітнес з еспандером


Вихідне положення:   сидячи на підлозі, центр еспандера закріплений на середині стоп, а його краї зафіксовані в долонях. Руки зігнуті в ліктях. З описаного вихідного положення піднімаємо прямі ноги над підлогою, при цьому для балансу трохи відхиляємося тому. Утримуємо положення 5-10 секунд. Повертаємося у вихідне положення. Повторюємо 3-5 разів. Дана вправа допомагає добре пропрацювати м'язи преса і спини.

На закінчення я виконую декілька вправ на розтяжку. З власного досвіду можу порекомендувати не налягати на еспандер на кожному занятті спортом. Хай воно служить інструментом мотивації і різноманітності в фітнесі. Доповнюйте ваші самостійні тренування вправами з еспандером 1 раз на 2 тижні і нехай ці зустрічі будуть надихаючими і результативними!
Автор: Наталя Гришко