|
Як ви визначаєте, що пора худнути? Напевно, тоді, коли з'являється зайва вага. Виникає друге питання, який вага зайвий, а який - нормальний. Є кілька методик, щоб це визначити.
Індекс маси тіла (ІМТ)
Розрахунок свого індексу маси тіла - хороший спосіб дізнатися, скільки ви повинні важити. ІМТ - це співвідношення ваги і зросту людини. У кожної з нас ця величина індивідуальна, і результат слід порівнювати з таблицею еталонів.
Основна формула розрахунку ІМТ наступна:
Вага (в кілограмах) слід розділити на квадрат росту (в метрах).
При цьому ІМТ можна розрахувати не тільки у звичній для нас метричній системі. Ми дюймами і фунтами практично ніколи не користуємося, але якщо вам цікаво, то формула ІМТ в цьому випадку така:
Вага (у фунтах) х 703 розділити на квадрат росту (в дюймах).
Тепер залишається тільки трактувати результат. Міністерства охорони здоров'я по всьому світу дотримуються наступних рекомендацій:
ІМТ менше 18, 5 - нестача ваги;
ІМТ від 18, 5 до 25 - ідеальний вага;
ІМТ від 25 до 30 - надмірна вага;
ІМТ більше 30 - ожиріння.
Формула талія-стегна
Цей розрахунок враховує пропорції вашого тіла. Формула якраз для тих, хто вважає, що у них «така конституція» або «широка кістка». Тут не враховується вага і зріст, а береться співвідношення обхвату талії і стегон. Окружність талії вимірюється трохи вище пупка - це найменший обхват талії. А окружність стегон - це, навпаки, найбільший обхват в районі стегон.
Основна формула талія стегна:
Окружність талії розділити на окружність стегон.
Тепер слід інтерпретувати отриманий результат. Показник менш 0, 8 - відмінний і оптимальний. Це означає, що ви маєте низький ризик серцево-судинних захворювань і проблем зі здоров'ям. Показник від 0, 8 до 0, 89 позначає помірний ризик серцевих проблем і діабету. А ось, показник 0, 9 і більше - це високий ризик проблем зі здоров'ям.
Формула талія-ріст
Цей розрахунок може показати, скільки ви повинні важити для вашого зростання. Останнім часом з'явилося багато досліджень, які підтверджують, що співвідношення обхвату талії до зростання є важливим у справі прогнозування захворювання діабетом і хвороб серця.
Основна формула така:
Окружність талії повинна бути менше половини вашого зростання.
Формула правильного ваги по Коену
Мішель Коен - автор так званої паризької дієти, яка спрямована на підтримання нормального ваги протягом усього життя, і без повної відмови від солодощів. По цій дієті Ніколя Саркозі схуд на 8 кг всього за 2 місяці. Для початку розрахунків визначитеся з чотирма основними цифрами:
А.
Ваша вага в 18 років без дієти (наприклад, 70 кг).
В.
Ваш найбільший вагу, виключаючи період вагітності (наприклад, 95 кг).
С.
Ваш найменшу вагу після 18 років, на дієті або без дієти (наприклад, 65 кг).
D.
Ваш поточний вагу (наприклад, 90 кг).
Розрахунок.
Складіть відповіді на питання А і В і розділіть на два (70 + 95/2 = 82, 5 кг. Це число Y.
Складіть відповіді на питання C і D і розділіть на два (65 + 90/2 = 77, 5 кг. Це число Z.
Складіть числа Y і Z і розділіть на два (82, 5 + 77, 5/2 = 80 кг. Це і є ваш ідеальний вагу.
Ідеальний обхват талії
Як вже було сказано вище, цей показник дуже важливий для здоров'я серця і профілактики діабету. Виміряйте свою талію і дізнайтеся, чи входите ви в групу ризику.
Оберніть навколо талії сантиметрову стрічку так, щоб вона розташовувалася на рівні пупка. Не варто занадто туго стягувати сантиметр. Ризик захворювання на цукровий діабет підвищується при об'ємі талії у жінок більше 80 см, а у чоловіків - більше 94 см.
Онлайн калькулятори
Інтернет готовий допомогти вам з будь-якими складними розрахунками. На спеціалізованих сайтах про здоров'я і дієтах ви зустрінете величезна різноманітність різних калькуляторів, в тому числі тих, які ми перерахували вище. У більшості випадків, ці калькулятори безкоштовні і прості. Тільки врахуйте, що калькулятори в Інтернеті можуть бути в різних одиницях, нам простіше вважати в сантиметрах і кілограмах, але є онлайн сервіси і в дюймах і фунтах.
І ще кілька порад, як робити виміру:
- Зважуйтеся в один і той же час доби (найкраще вранці, після 8-годинного сну).
- Зважуйтеся не частіше 1-2 разів на тиждень, і теж в одні й ті ж дні тижня.
- Вимірюйте окружність талії і стегон вранці, перед прийомом їжі, тоді цифри будуть більш об'єктивними.
- Зростання теж краще вимірювати рано вранці, після пробудження, оскільки до кінця дня накопичується втома, псується постава, і складно зробити правильний розрахунок.
|
Рясні святкові застілля дарують прекрасні хвилини проведення часу з рідними, близькими та друзями. Однак подібні посиденьки мають також істотний мінус. Виміряти його можна з великою часткою точності - в грамах і сантиметрах. Які вжити заходів, якщо талія збільшила свій обсяг, а ваги показують «справжню» ціну картоплі-фрі, салату «Ніжність» і заливної риби?
Кращим варіантом швидко прийти у форму вважається проведення розвантажувального дня. Багато жінок практикують час від часу сидіння на кефірі, гречці або яблуках. Але легкий день слід влаштовувати з розумом, інакше ви не тільки не вирішите проблему, але й нашкодите власному здоров'ю.
Розвантажувальний день за всіма правилами
Під розвантажувальним днем фахівці розуміють дотримання спеціального короткострокового раціону, обмеженого набором і кількістю продуктів. Влаштовувати їх рекомендується не тільки в якості профілактики надмірної ваги, але і для поліпшення стану здоров'я при деяких захворюваннях. Легкий день здатний нормалізувати метаболізм, вивести з організму накопичені продукти обміну, підвищити ефективність дієти.
Розрізняють розвантажувальні дні двох типів:
Залежно від харчових речовин, що входять в раціон:
- Білкові - м'ясні, рибні, сирні;
- Жирові - вершкові, сметанні;
- Вуглеводні - овочеві, фруктові, круп'яні.
Залежно від виду переважаючих продуктів:
- Молочні;
- М'ясні;
- Вегетаріанські;
- Рибні;
- Рідинні;
- Цукрові.
Перед проведенням розвантажувальних днів слід врахувати протипоказання. Перше, це - погана переносимість. Проявляється головними болями, різями в животі, нудотою, непритомністю, зниженням тиску, позбавленням сну, різкими перепадами настрою і іншими неприємними, а іноді і небезпечними станами здоров'я під час дотримання дієти. При виникненні подібних симптомів про розвантажувальному дні слід забути. Наступний розвантажувальний день (обов'язково іншого виду) можна планувати тільки після повного відновлення організму і на контролі лікаря.
Протипоказанням до проведення розвантажувальних днів є також недостатня маса тіла і цукровий діабет 1-го типу.
Здоровим людям правильний розвантажувальний день принесе тільки користь, особливо, після ситуаційного переїдання (на вихідних, під час свят та ін.).
Розвантажувальний день за розкладом
Частота розвантажень залежить від тієї мети, яку ви переслідуєте. Якщо ви боретеся зі збільшенням ваги і обсягів внаслідок застіль, то проводити їх потрібно в наступну добу або строго через добу. А от якщо влаштовувати легкі дні вам рекомендував доктор згідно стану вашого здоров'я, то планувати їх краще на вихідні дні. Приміром, розвантаження два дні на тиждень можна призначити на суботу та неділю. Якщо з яких-небудь причин розвантаження випадають на будні, подбайте про те, щоб вам не довелося виконувати важку фізичну роботу, посилено займатися спортом або брати участь у мозковому штурмі.
Легкі дні можна включати в звичайний раціон або чергувати з дієтою. Міняти вид розвантаження необов'язково: ви можете кілька днів поспіль дотримуватися одного виду.
Яблучна розвантаження
Буде корисна при ожирінні, атеросклерозі, гіпертонії, хворобах жовчних шляхів, нирок і печінки. У денний раціон входить 1, 5 кілограма сирих яблук, які слід вжити в п'ять прийомів - умовно по 300 грамів кожен. Якщо у вашій медкарте значаться захворювання нирок або серцево-судинної системи, обов'язково слід додати до дієти 80 грамів цукру на день. У разі хвороби хронічний коліт, ускладнений діареєю, яблука краще вживати в тертому вигляді.
Кефірна розвантаження
Передбачає шестиразове вживання кефіру 1-1, 5% жирності протягом дня. Номінальний обсяг для одного разу повинен дорівнювати 200-250 мілілітрів. Таким чином, вам знадобиться близько 1, 2 -1 1, 5 літра кефіру. Даний вид розвантаження корисний у тих же випадках, як і яблучна розвантаження, а так само при подагрі і цукровому діабеті 2-го типу. Мінусом даного розвантажувального дня може стати розлад кишечника (у 30% людей). В якості альтернативи кефіру можна провести розвантажувальний день на молоці (вживати в теплому вигляді), кисляку та інших видах кісломолочку невисокої жирності.
Овочева розвантаження
Передбачає проходження раціону, включающему будь-які види овочів - капусту, томати, морква, огірки, редис, листовий салат або зелень. Даний вид розвантаження буде корисний при гіпертонії, ожирінні, підвищенні рівня холестерину, діабеті. П'ять разів на день необхідно з'їдати близько 300 грамів салату з овочів, який можна заправляти лимонним соком, олією і навіть сметаною (у пропорції 1.ч.л. на один прийом їжі). Дотримуватися цього раціону можна кілька днів поспіль.
Розвантаження на вівсянці
Хороший варіант для людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Плюсом такого розвантаження стає відсутність почуття голоду і хороша переносимість. Необхідно приготувати кашу на воді або 1, 5% молоці, щоб в кінцевому підсумку вийшло 700 грамів готового продукту. Його потрібно буде розділити на п'ять рівних порцій і вживати протягом дня, доповнюючи раціон чашкою чаю або настоєм з шипшини.
Розвантаження на рибі або відвареної яловичині
Білкова розвантаження дуже ефективна у випадку, коли вага при схудненні зупинився (ефект плато). Необхідно чотири-п'ять разів на день вживати порції продукту вагою не більше 70 грамів. Це може бути відварна яловичина або риба без солі. Доповнити раціон можна свіжими овочами (до одного кілограма в день) і декількома чашками кави або чаю без цукру.
Користь розвантажувальних днів не викликає сумнівів. Проводьте їх у міру необхідності в ім'я власного здоров'я!
|
|
|
|
|
|