Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 2
 Частина перша & gt; & gt; & gt;
У вульгарний разу ми говорили про напрямки діяльності двох найбільш значущих постатей у французькій модній індустрії - Коко Шанель та Крістіана Діора.


Про дизайнерах, чиї шедеври Франція в різні часи обожнювала і чиїй fashion-ідеології вона слідувала. А чи замислювалися ви над тим, хто з них зміг би стати іконою стилю для сучасних французів і француженок? І ідеалом наслідування для популярних кутюр'є республіки?

Розібратися в цьому допоможе коротка історія моди Франції після періодів Шанель і Діора. І об'єктивний погляд на її сьогодення.

Відомі послідовники геніїв
Після смерті Коко Шанель її Модний дім очолив німецький модельєр Карл Отто Лагерфельд.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 2


Слідуючи основному принципу Шанель - забезпечення максимальної зручності брендового одягу - він, в той же час, ввів ряд власних інновацій. Так, йому належить ідея максимального укорочення спідниць. А також створення нових, зручних і розкішних сумочок (у формі сідла).

Першим приймачем Діора (очолює з моменту смерті видатного дизайнера року його компанію) став один з найталановитіших його асистентів - Ів Сен-Лоран. Відомий, до речі, як засновник стилю унісекс. З 1960 року на посаді директора Будинку моди Лорана замінив Марк Боан, відродив традиції засновника нового віяння. Кутюр'є прославився завдяки створенню практичних ліній вечірніх і бальних суконь з розкішних тканин та інших елементів жіночого гардеробу з продуманими деталями.

Пізніше посаду Боана зайняв Джанфранко Ферре, марка якого асоціювалася з контрастом і обсягом. Після нього до недавнього часу арт-директором Будинку Dior був відомий своїми авангардними колекціями Джон Гальяно - дизайнер, неординарні образи якого продумані до дрібниць.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 2


Вплив старих ідей на сучасність
Чий же стиль залишився домінуючим у Франції XXI століття? І якому з двох кутюр'є зі світовим ім'ям (або кому з їх послідовників) віддали б перевагу сучасні француженки?

Підсумки одній з останніх паризьких Тижнів моди (2011-2012) показали, що французькою подіумі домінують два основних модних стилю - так званих «нових амазонок» (впевнених жінок, які застосовують для удосконалення власних образів чоловічі елементи одягу) і прекрасних спокусниць. Тобто, інтерес до напрямів, закладеним відомими діячами кілька десятиліть тому, відроджується (поряд з тим, як чільні в новому часі атрибути стилю знаходять сучасні риси). Разом з тим, основоположними у цьому році були визнані стилістичні концепції трьох марок:

- Christian Dior , Що зробила в останніх колекціях зараз ставку на істинне французьке поєднання романтизму і сексуальності і яскраві тони;
- Yves Saint Laurent , Яка поставила в 2012 у главу кута жіночність і показала французький стиль в монотонному кольорі;
- Givenchy , Відома застосуванням складних візерунків, етнічних принтів, розкішних матеріалів і довгих виробів.

Чи означає це, що шик від Діора в період суміші культур і стилів лідирує над «вічної» класикою Шанель? Можливо. Але варто пам'ятати, що Франція (як і інші країни, для яких її стиль служить орієнтиром) не відмовляється від строгих і зручних офісних костюмів, практичних спідниць короткої та середньої довжини і жіночих штанів. До того ж, останні елементи стилю Коко стали елементами вуличної моди республіки.

В цілому ж спадщина обох діячів модного олімпу можна вважати цінним і незабутнім. А їх спрямування - основою для самоствердження нових поколінь модельєрів.
Автор: Алла Пилипенко


 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
 Згідно з найбільш популярної теорії, мода в сучасному її розумінні виникла у Франції. І саме в цій країні зародження fashion-ідей, яка славилася, крім іншого, виробництвом високоякісних тканин та текстильних виробів класу люкс, вперше заговорили про мінливість стилів.

Сьогодні ж Французька республіка вважається одним з найбільших центрів шопінгу і престижних показів. А стилі парижанок стають зразками наслідування для багатьох леді нашого часу.

Але коли заходить мова про зародилися у Франції модних течіях - у свідомості багатьох модниць виникають, ймовірно, виключно розкішні, гламурні і досконалі жіночі образи. І далеко не всі згадують про основне протиріччі післявоєнного періоду. Протиріччі, яке прямо торкнулося принципів формування жіночого стилю і побічно було пов'язано з існуючою ідеологією.

Маятник домінування ідей основних творців fashion-революції
Найвизначнішими фігурами в історії французької і, можливо, світової моди стали свого часу відома авторка практичних жіночих атрибутів Шанель Габріель Бонер (більш відома як Коко Шанель) і прихильник винятковою жіночності Крістіан Діор. Їх колекції прямо суперечили один одному. І, тим не менше, всі вони мали і мають ряд прихильниць на території республіки особливого стилю.

Що ж сприяло виникненню у Франції унікального контрасту різнорідних ідей і рішень? І хто з двох засновників неповторних у своєму роді Будинків мод має зараз більшу кількість послідовників?

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
   Поява стилю Шанель і лояльне ставлення до нього француженок було пов'язано (що в цілому властиво моді) з історичними перипетіями початку XXI століття. У період зміни суспільної ідеології цінує непомітну елегантність і практичність Габріель Бонер запропонувала жінкам щось абсолютно нове - можливість перетворити прості і неабиякі предмети гардероба в елементи ексклюзивного стилю. І залишатися прекрасними в будь-якому віці, звільнившись, насамперед, від незручних стягуючих корсетів, пишних спідниць і надмірностей, і залишивши для створення нових образів тільки те, що дозволяє відчувати себе комфортно в будь-яких обставин.

На озброєння створювачка нової течії взяла, зокрема, ті атрибути, які в минулі часи вважалися виключно чоловічими (брюки, сорочки, смокінги). І знайти «в її руках» завдяки оригінальному дизайнерському підходу нову для себе роль.

Керувалася Шанель в першу чергу особистим поглядом на ідеальний стиль для типових представниць епохи модернізму. Тобто жінок, що живуть в жвавому ритмі і готових до серйозних досягнень.

Після закінчення Першої світової війни, коли модниці не могли, як раніше, дозволити собі велика кількість екзотичних аксесуарів і бальні сукні, її універсальні блузи з сорочкові фасоном і прямі спідниці середньої довжини знайшли статус трендових. Поряд з цим, на батьківщині модистки закономірно стала поширюватися введена нею мода на жіночі брюки, сумки через плече, светри з джерсі і двоколірні туфлі. І на додаткові елементи стилю впевненою леді - особливі духи Chanel No. 5 - вдосконалений нею парфуми Ернеста Бо і її ексклюзивні прикраси зі стразами та декоративними камінцями.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
 Популярність найвідомішого винаходи Коко - маленького чорного плаття (поява якого було пов'язано з трагічною подією в житті Габріель) - пояснювалася тоді вимогами часу. Універсальний атрибут, який чудово підходить і для офісу, і для вечірок, для власниць різних типів зовнішності і поєднується з будь-якими прикрасами, став досить затребуваним в післявоєнні і революційні роки.

Зокрема, і завдяки тому, що для його пошиття потрібне невелике кількість тканини. Адже текстильна (як і багато інших галузей промисловості) була в той час у країні далеко не в найкращому стані.

Однак, незважаючи на підвищений інтерес до інновацій Габріель Бонер в першій половині минулого століття, після закінчення Другої світової війни в суспільстві закріпилося негативне уявлення про створювачці нової моди. Репутація Коко Шанель, згідно документальними джерелами післявоєнного періоду, була зіпсована через її зв'язків і близьких відносин з німецьким дипломатом. А інтерес до її шедеврам в колах ворожо налаштованих до неї французів закономірно став падати.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
 Приблизно в цей же час (в 1947 році), на французькій fashion-арені виділився творець абсолютно нової концепції - New Look - Крістіан Діор. Назви та сюжети його відомих колекцій («Квітка», «Тюльпан», «Вертикаль», «Віночок») асоціювалися з природного жіночої ніжністю і романтичністю.

Зробивши ставку на ультражіночні атрибути (корсети, що підкреслюють талію пояси, рукавички, спідниці до щиколотки), Діор вгадав, на думку модних аналітиків, основні бажання післявоєнної Франції. Втомлені від обмежень парижанки швидко переключилися з простих нарядів від Шанель на його вишукані творіння (хоча до цього його стиль одягу сприймався громадськістю досить критично). І, за словами самого засновника нової імперії гламуру, в його вбранні вони стали відчувати приплив щастя і бажання посміхатися, що було найвищою нагородою для генія.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
 Але серед французьких модниць він запам'ятався не тільки як людина, яка відродила у французьких образах жіночність завдяки відомим раніше і дизайнерски вдосконаленим бальних нарядам. Його знали і як розробника нової лінії ювелірних прикрас, і як творця особливої ​​косметики та парфумерії, що підкреслюють індивідуальність своїх власниць.

Однак з 1954 світ французької моди знову опинився під впливом революційних ідей відомої Коко. Ідей, які, за її власними словами, завжди були «поза модою» і навіки залишаться основними при формуванні стилю будь впевненою ділової жінки.

 Шанель і Діор: Самое глобальне протиріччя в історії моди. Частина 1
 Правда, французька преса була шокована, коли, з тріумфом повернувшись на модний олімп, Шанель Габріель Бонер представила публіці тільки відомі раніше моделі речей. Але таким чином Коко підкреслила свою основну концепцію - слідування вічною і нестаріючої класичної елегантності і уникнення оригінальності. Додатково до цього, під час свого другого підйому вона презентувала француженкам новий атрибут стилю (порівняймо за популярністю з чорним платтям і послужив рівнозначним відповіддю на шедеври Діора) - діловий костюм з твіду.

Незважаючи на те, що критики не оцінили сміливі кроки жінки-модельєр, багато представниць нового покоління французьких модниць віддали перевагу саме її нарядам. А Будинок моди Шанель став найбільшим серед подібних організацій у світовій fashion-індустрії.

Порівняння впливу великих модних магнатів
Найбільш значущою щаблем творчого розквіту Коко Шанель (яка сама по собі свідчить про світову славу дизайнера) було її співробітництво з голлівудськими студіями. Зокрема, відомо, що в 50-60-х роках XX століття вона розробляла моделі нарядів для таких відомих особистостей як Одрі Хепберн і Ліз Тейлор. Діор ж, перебуваючи на піку слави, створював сценічні туалети для таких знаменитих клієнток, як Марлен Дітріх, Марго Фонтейн, Едіт Піаф і згаданої Ліз Тейлор.

У світі ж в той час поступово знаходили популярність стилі обох творців. Так, достеменно відомо, що в 50-і роки Європа захоплювалася універсальними шедеврами Коко, і багато мешканки віддалених від республіки моди країн пишалися наявністю у своїх гардеробах виробів королеви модної імперії. Однак Діор отримав Оскар Високої моди в Америці (попри те, що раніше американки відповіли на його інновації протестом на знак захисту коротких спідниць). І завоював своїм «Новим Поглядом» на моду Старий і Новий Світ.

Далі буде…
Автор: Алла Пилипенко