Пігментні плями - стратегія боротьби
 Вона строката, струнка і гаряча.
(«Пантера» К. Бальмонт)

Пігментовані плями, може бути, прикрашають пантеру, але аж не як не жінку!


Гаразд ще, якщо це милі конопушки, що з'являються по весні і благополучно бледнеющіе та зникаючі до осені. Але навіть з ними багато представниць прекрасної статі ведуть запеклу боротьбу, намагаючись, у що б то не стало, домогтися бездоганно рівного тону шкіри. Ну і що тоді говорити про несимпатичні, і часом дуже помітних коричнюватих плямах різноманітних обрисів, раптом з'являються на шкірі в дуже помітних місцях, у тому числі на обличчі й руках.

Чому це відбувається?
Для початку розберемося, від чого залежить колір шкіри. Виявляється, він обумовлений наявністю чотирьох пігментів:

- Коричневий - меланін, присутній в поверхневому шарі шкіри (епідермісі),
- Жовтий - каротин, також виявляється в епідермісі, але вже в особливих клітинах (кератиноцитах),
- Червоний - колір крові в капілярах шкіри,
- Синій - колір відновленого гемоглобіну в шкірних венулах. Венули це дрібні кровоносні судини, що забезпечують відтік збідненої киснем крові з капілярів в вени.

Ось поєднання чотири цих квітів і забезпечує рівномірний тон нашої шкіри, а від їх кількісного співвідношення залежить, який відтінок вона матиме - шоколадний, жовтуватий, «кров з молоком» або блідий з відходом у синяву.

Але бувають обставини, за яких на якихось ділянках шкіри відбувається нерівномірний розподіл пігментів, найчастіше коричневого меланіну, і ось тоді і виникають плями.

Що ж це за обставини? Вони можуть бути як внутрішніми (порушення в роботі організму), так і зовнішніми - надмірне захоплення засмагою, вплив хімічних речовин, у тому числі і косметичних засобів. Щоб правильно побудувати стратегію боротьби з раптово виникли пігментними плямами, потрібно визначити, яка причина їх появи.

Якщо мова йде про ластовинні, які з року в рік з'являються на обличчі, а іноді і на інших частинах тіла, то причин для особливого занепокоєння немає. Від веснянок повністю позбутися неможливо. Це природний стан молодої шкіри. Веснянки - індикатор молодості і вашої індивідуальної особливості. Звичайно, якщо вам вони не подобаються, то можна робитиме певні заходи щоб вони не були так явно помітні: ховатися від сонця, користуватися сонцезахисної косметикою, отбеливающими засобами (краще домашніми) і т. Д.

Але ні про які серйозні порушення в роботі внутрішніх органів щорічне поява ластовиння НЕ сигналізує. Веснянки можна вважати просто косметичним недоліком, ... або навпаки гідністю - це з якого боку на них дивитися!

Інша справа - раптово виниклі плями неправильної форми на руках, обличчі та інших частинах тіла.

 Пігментні плями - стратегія боротьби
   Ми часто вважаємо появу пігментних плям ознакою старіння шкіри, і це дійсно так, пігментні плями можуть виникнути на шкірі після 45-50 років через зміни активності клітин, що виробляють меланін. Меланін в зрілому віці часто проводиться в занадто великих кількостях і відкладається нерівномірно. Ну а, крім того, адже саме з віком все частіше виникають збої в злагодженій роботі організму, слабшає імунна система, змінюється гормональний фон, виникають хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок або нервової системи. Так що, чим більше ми приділяємо уваги здоров'ю, способу життя, тим довше залишаємося молодими - тим менше виникає причин для виникнення пігментних плям на шкірі.

Але ж з'являються вони і у дуже молодих жінок. У цьому випадку, особливо важливо вчасно пройти дослідження у фахівців, щоб виключити можливість будь-якого серйозного захворювання. Дуже часто коричнево-жовті пігментні плями (хлоазми) виникають у жінок під час вагітності або при деяких гінекологічних захворюваннях, при порушенні функцій щитовидної залози, гіпофіза, при захворюваннях печінки.

У молодому віці поява плям часто спостерігається як наслідок фототоксическая реакції. Деякі хімічні речовини, які містяться в ліках, дезодорантах, кремах, антибактеріальних милах, харчових добавках є фотосенсибилизаторами, тобто вони роблять шкіру надчутливої ​​до УФ-випромінювання. При фототоксичних реакціях речовина, що знаходиться в шкірі (або на шкірі), поглинає енергію УФ-випромінювання, потім передає її сусіднім клітинам, що призводить до їх пошкодження та загибелі. На відміну від звичайного сонячного опіку, фототоксическая реакція у вигляді пігментних плям, може існувати на шкірі дуже тривалий час, місяці і роки.

Фотосенсибилизаторами є антигістамінні препарати, сульфоніламіди, гормональні засоби, деякі нестероїдні протизапальні засоби, антибіотики (тетрациклін), харчові добавки, наприклад екстракт звіробою, багато ефірні масла, косметика, що містить поліненасичені рослинні олії.
Причиною нерівномірного пігментації може бути нестача в організмі вітаміну С, нестача фолієвої кислоти, стреси, неблагополучна екологічна обстановка.

Попередити легше, ніж лікувати!
Захиститися від появи пігментних плям допоможе правильний догляд за шкірою та уважне ставлення до свого здоров'я.

Якщо ви схильні до появи веснянок і пігментних плям, потрібно, насамперед, подбати про захист особи від ультрафіолетового опромінення, притому не тільки навесні і влітку, а й взимку - головний убір з козирком, темні окуляри, сонцезахисна косметика, це те, що вам потрібно!

Слідкуйте за вмістом в раціоні вітамінів С, В9 (фолієва кислота) і РР. Особливо це важливо під час вагітності. У вашому раціоні обов'язково повинен бути хліб з борошна грубого помелу, зелені листові овочі, апельсини, вітамінні препарати, що містять фолієву кислоту.

Під час застосування фотосенсибилизирующих препаратів (ліків, харчових добавок і т.д.) слід уникати перебування на сонці і не відвідувати солярій.

Що робити, якщо з'явилися пігментні плями?
Поява пігментних плям, особливо якщо не простежується очевидна зв'язок причино - сигнал, що потрібно звернутися в поліклініку і пройти комплексне обстеження. Але навіть якщо причина встановлена ​​і вживаються заходи щодо її ліквідації, зовсім не обов'язково (хоча й можливо), що пігментні плями зникнуть самі по собі!

 Пігментні плями - стратегія боротьби
 Цілком імовірно, що боротьба має тривала і запекла, і застосовувати доведеться весь арсенал сучасної косметології. Косметичні салони пропонують позбутися від пігментних плям за допомогою різних видів пілінгу. Суть в тому, що верхній, старий шар шкіри, видаляється разом з плямами, в результаті швидкої регенерації шкіра оздоровлюється, на обличчі вже не проявляються колишні дефекти, у тому числі і пігментні плями. Пілінг за допомогою ультразвуку дозволяє не тільки видаляти «мертві» шари шкіри, але і вводити в шкіру живильні і відновлюють речовини.

У багатьох випадках ефективний лазерний пілінг. Є й хімічний варіант пілінгу, він припускає використання спеціальних засобів, що провокують «опік» шкіри, внаслідок чого прискорюється відлущування епідермісу.

У деяких випадках для позбавлення від пігментних плям застосовують методи кріотерапії і фототерапії.

Якщо плями не зачіпають глибоких шарів шкіри і не сильно пігментовані, допоможуть і домашні методи відбілювання шкіри. Кисле молоко, огірковий сік, сік петрушки і лимона, - це традиційні методи народного лікування пігментних плям і веснянок. Отбеливающими властивостями володіють також грейпфрут, квашена капуста, редька, вівсяне борошно, сік кульбаби, а з хімічних речовин - каолін, саліцилова кислота, перекис водню, оцтова і молочна кислоти.

Відбілюючі креми - застосовуй, але перевіряй
Ну і, звичайно, на допомогу в боротьбі з «плямистістю» прийдуть відбілюючі креми. Такі креми можна знайти в багатьох лініях відомої професійної косметики (Academie, Lacrima, Institute Esthederm, Decleor та ін.). Продукцію цих фірм використовують косметологи для салонних процедур відбілювання шкіри, але існують і спеціальні препарати для відбілюючих процедур в домашніх умовах - креми, тоніки, молочко.

Купуючи косметику, будьте уважні, відбілюючі компоненти, протягом багатьох років входили до популярні засоби для відбілювання, такі як гідрохінон (крем «Ахромін»), коево кислота, останнім часом визнані токсичними та їх застосування в багатьох країнах заборонено. Тим не менше, і зараз ще можна побачити на прилавках косметичну продукцію, що включають ці речовини.

Арбутин - глікозильований гідрохінон - засіб, не настільки дієве, як гідрохінон, але зате більш безпечне. Воно не вважається токсичним, застосовується в косметиці для позбавлення від пігментних плям. Купувати чи крем для відбілювання, що містить арбутіл, вирішуйте самі. А ось якщо до складу крему входить відбілюючий речовина руцінол, користуватися ним можна без побоювань, принаймні, на сьогоднішній день, препарати на основі руцінола вважаються найбезпечнішими для здоров'я. Але все таки в домашніх умовах застосовувати активні відбілюючі засоби краще після попередньої консультації з лікарем, адже наша мета не тільки позбутися від пігментних плям, але й не нашкодити здоров'ю і стану шкіри.
Автор: Ольга Травлеева