Таємничий холестерин - друг чи ворог?
 Довгий час холестерин вважався буквально уособленням зла. Продукти, що містять його, оголошувалися «поза законом», надзвичайною популярністю користувалися безхолестеріновие дієти. Головне звинувачення - атеросклеротичні бляшки на внутрішній поверхні судин, що містять холестерин ... Ці бляшки служать причиною атеросклерозу, а він у свою чергу, стає причиною інфарктів, інсультів, хвороб головного мозку, нирок і багатьох інших недуг.

Але як показали дослідження останніх років, не так вже винен холестерин в тих бідах, в яких його звинувачували, а ось нестача холестерину в їжі може стати причиною багатьох проблем. Судячи з усього, навіть високий вміст холестерину в крові, саме по собі не є причиною атеросклерозу. Для того щоб біохімічні порушення викликали освіту в кровоносних судинах бляшок, необхідно поєднання багатьох чинників. Таких, як порушення обміну речовин, неправильний спосіб життя (низька фізична активність), хронічні інфекційні захворювання, нервово-емоційний фон, рясна жирна їжа, порушення роботи ендокринних залоз та інші.

На даний момент доведено, що холестерин нам життєво необхідний. Крім того, що холестерин потрібен для побудови клітинних оболонок, він бере участь також в освіті жовчної кислоти і стероїдних гормонів, утримує вологу в клітинах тіла.

Ну а звинувачувати яйця, вершкове масло, сало та інші продукти у забрудненні артерій тим більше не слід. Лише мала частина холестерину надходить в організм з тваринною їжею, а основна синтезується людиною в самому організмі, в основному, в печінці.

І навіщо так багато мені одній?

Кожен день організм середньої людини синтезує від 1 до 5 г холестерину. Найбільша частка холестерину (80%) синтезується в печінці, деяка частина - клітинами організму, а 300 - 500 мг надходить з їжею. Куди ж ми витрачаємо ці поповнення? Близько 20% від загальної кількості холестерину в організмі міститься в головному і спинному мозку - він є структурним компонентом мієлінової «ізоляції» нервів. У печінці з холестерину синтезуються жовчні кислоти, необхідні для емульгування і всмоктування жирів у тонкому кишечнику. На ці цілі йде 60-80% щодня утворюється в організмі холестерину. Невелика частина (2-4%) йде на - утворення стероїдних гормонів (статеві гормони, гормони кори надниркових залоз та ін.).

У чоловіків прихильність до бесхолестерінових продуктам може негативно позначитися на сексуальної активності, а у жінок, занадто активних в боротьбі з холестерином, нерідко настає аменорея.

Деяка кількість холестерину витрачається на утворення в шкірі вітаміну Д3 під дією ультрафіолетових променів. Ну, і звичайно холестерин присутній в плазмі крові.

Поганий, хороший холестерин

У крові обов'язково має бути деяка кількість холестерину - 100-180 мг на 100 мл крові, понад 250 мл - вже вважається фактором ризику. Але виявляється, загальна кількість холестерину в крові небагато може нам розповісти про ризик ураження артерій. Поступаючи в кров, холестерин в ній не розчиняється, але, з'єднуючись зі спеціальними білками, утворює липопротеин (жіробелок), яким транспортується по артеріях в те місце організму, де він потрібен. Ці ліпопротеїни (або ліпопротеїди) бувають низької і високої щільності. Ліпопротеїн низької щільності шкідливий для судин, високої щільності - корисний. Ліпопротеїди високої щільності мають антісклерогенним дією, тобто захищають судини від відкладення холестерину, а ось ліпопротеїди низької щільності, навпаки, сприяють налипанию холестерину на стінках судин.

Дуже важливо щоб хороший і поганий холестерини знаходилися по відношенню один до одного в збалансованому співвідношенні. Це співвідношення визначається наступним чином: загальний вміст холестерину ділиться на утримання хорошого холестерину. Отримане при цьому число повинно бути менше шести. Якщо холестерину в крові занадто мало, то це теж погано.

Голландські лікарі стверджують, що низький вміст цієї речовини в крові винне в поширенні серед європейців душевних хвороб. Якщо у вас депресія, радять фахівці, необхідно зробити аналіз крові на холестерин, і можливо, саме його недолік позбавляє вас радості життя.

Наукові дослідження в Державному університеті Нью-Йорка показали: найбільш сприятливе співвідношення «поганого» і «хорошого» холестерину в крові спостерігається у людей, у яких частка жирів у раціоні становить 40-50 відсотків. У тих, хто практично не вживає жирів, в крові знижується вміст не тільки так званого "шкідливого" холестерину, бере участь у формуванні атеросклеротичних бляшок, але і його корисних форм, що захищають судини від атеросклерозу.

Та й сам «поганий» холестерин можливо не так уже й поганий: раз він виробляється організмом, значить для чогось і він необхідний. Завдяки лабораторним дослідженням, проведеним, зокрема, групою дослідників Німеччини і Данії, було встановлено, що компонентом плазми крові, який може не тільки пов'язувати, але і нейтралізувати небезпечні бактеріальні токсини, є носій так званого "поганого" холестерину. Так що можна говорити про корисні властивості «поганого» холестерину підтримувати імунну систему людини.

Високий показник холестерину в крові, звичайно, є фактором ризику, але сам по собі ще не говорить про неминучість хвороби.

Імовірність заробити атеросклероз мінімальна, якщо ви:

• життєрадісні, в ладах самі з собою і з оточуючими вас людьми;
• не паліть,
• не захоплюєтеся алкоголем;
• любите довгі піші прогулянки на свіжому повітрі;
• не страждаєте надмірною вагою, у вас нормальний кров'яний тиск;
• не маєте відхилень в гормональній сфері.

Без вини винуваті

Іноді доводиться чути, що вживання вершкового масла, яєць, сала нібито значно підвищують рівень холестерину в крові, і від їх вживання краще взагалі відмовитися. Але останні дослідження доводять, що синтез холестерину в печінці знаходиться в зворотній залежності від його кількості, що надходить з їжею, тобто синтез підвищується, коли холестерину в їжі мало, і знижується, коли його багато. Таким чином, якщо ви припините вживати продукти, що містять холестерин, він просто почне у великій кількості утворюватися в організмі.

 Таємничий холестерин - друг чи ворог?
 Що стосується яєць і вершкового масла , То виключення їх зі свого раціону не виправдалися, тим більше що крім холестерину вони містять у великій кількості і лецитин.

Лецитин є антагоністом холестерину і грає важливу роль в запобіганні організму від атеросклерозу. Він допомагає клітинам видаляти жири і холестерин в крові, збільшує виробництво жовчних кислот з холестерину, знижуючи тим самим його кількість в крові, а також служить будівельним матеріалом для всіх клітин тіла. Недолік лецитину небезпечний, бо він сам по собі має здатність знижувати рівень холестерину. Крім того, лецитин зменшує негативну дію різних токсинів на організм, сприяє засвоєнню жиророзчинних вітамінів, підвищує енергетичний обмін клітин і опірність організму.

Холін, якого ніде немає стільки, скільки в яєчному жовтку - дуже важливий вітамін, що поліпшує пам'ять і виводить отрути з печінки. Яйце - хороше джерело активного вітаміну А і тільки риб'ячому жиру поступається за вмістом вітаміну D.

 Таємничий холестерин - друг чи ворог?
 Багато добрих слів можна сказати про вершковому маслі. У ньому містяться 150 різних жирних кислот, у тому числі 20 незамінних. І всі ці жирні кислоти дуже корисні. Зокрема, молочний жир сприяє засвоєнню кальцію, а він, у свою чергу, сприяє зниженню рівня холестерину і шкідливих тригліцеридів у крові. У вершковому маслі, вершках, сметані є такі важливі вітаміни: А, D, Е і К. Вони, окрім іншого, стимулюють синтез вітаміну В6, необхідного для серця і допомагає виводити надлишок холестерину.

Репутація свинячого сала, також постраждала через порівняно високого вмісту холестерину, а адже сало містить арахідонову кислоту, яка належить до ненасичених жирів і є однією з незамінних жирних кислот. Вона входить до складу клітинних мембран, є частиною ферменту серцевого м'яза, а також бере участь і в обмін холестерину.

Холестерин і косметологія

Шкіра складається на 70% з води і приблизно на 25% - з білків .  Решта 5% припадають на жири: холестерин, лецитин і ненасичені жирні кислоти (вітамін F) .  Співвідношення лецитину і холестерину в жировій складової дуже нестійке і залежить від діяльності залоз внутрішньої секреції, дії зовнішніх факторів (води, сонця, вітру), харчування і навіть від режиму дня .  При порушенні рівня вмісту лецитину або холестерину шкіра почуває або нестачу води, або недолік жиру, але результат один - шкіра висушується! В деякій мірі виправити ситуація можуть живильні креми містять обидва ці речовини - холестерин і лецитин, і звичайно воду .  Зазвичай слід вибирати крем, виготовлений на основі холестерину і лецитину у відношенні 1: 1, бо точно в такому ж співвідношенні ці речовини містяться в здорової, нормальної шкірі .  Страждають від нестачі холестерину також волосся і нігті, в цьому випадку вони втрачають вологу, ламаються і розшаровуються .

Для сухої шкіри корисні прості маски, приготовані з цілого яйця або домашнього яєчного майонезу. У першому випадку, яйце потрібно ретельно розтерти і покрити їм обличчя і шию. Через 15-20 хвилин змити маску теплою водою і нанести на шкіру крем.

Майонез готується з жовтка і теплого оливкового масла, можна додати кілька крапель лимонного соку. Суміш добре збити до густоти сметани і нанести на обличчя, змивати майонез слід через 20-30 хвилин, коли він висохне.
Автор: Ольга Травлеева