|
Ми - те, що ми їмо!
(Народна мудрість)
Вже давно визнаний той факт, що справжня краса виходить зсередини. Так, необхідно доглядати за шкірою і волоссям, використовуючи різні косметичні засоби, але це, так би мовити, більше засоби для наведення лиску. Хоча, в даний час прогрес дійшов до того, що ряд beuty-продуктів зовнішнього застосування може значно допомогти вирішити ряд проблем із зовнішністю. Однак те, як ми харчуємося і чим має ключове значення для здоров'я та краси наших шкіри, волосся і нігтів.
В даний час в косметичній промисловості домінують два, здавалося б, взаємовиключних напрямки: повернення «до бабусиних рецептів» (максимальна натуральність інгредієнтів косметичних засобів, максимальний відмова від «хімії») і, з іншого боку, - розквіт нових технологій, що дозволяють добитися відмінного результату , що не лягаючи під ніж пластичного хірурга
. Ту ж картину ми можемо спостерігати і в харчовій галузі
. Прилавки магазинів і супермаркетів переповнені очищеними, рафінованими продуктами, які, завдяки різним технологіям обробки набувають поліпшені смакові якості
. У багатьох країнах вже щосили продаються геномодифіковані продукти
. Вони коштують набагато дешевше своїх, вирощених в природних умовах побратимів, і вигляд мають куди апетитніше
. Однак, багаторазовими дослідженнями підтверджений їх безсумнівний і істотну шкоду нашому організму
. Але й «натуральні» овочі та фрукти можуть нести небезпеку - вирощені з використанням нітратів і пестицидів, вони можуть завдати серйозної шкоди не тільки зовнішнього вигляду, але й і здоров'ю в цілому
. Саме з цієї причини розвинулося альтернативний напрям - «екологічно чисті продукти»
. Їх називають по-різному: «органічні» або «екологічно чисті»
. В Англії та США вони мають маркування «organic», у Швейцарії - «bio», у Німеччині - «oecologisch», у Франції - «issue d'agriculture biologique»
. Популярність таких продуктів зростає в усьому світі, причиною тому - наша заклопотаність екологією, інформація про шкоду використання нітратів, гербіцидів чи пестицидів, а також про те, що багато порушень обміну речовин і захворювання, що мають імунну природу, можуть бути пов'язані з надлишком хімічних складових в продуктах харчування, а, отже, і в нашому організмі
.
Продукт може отримати високе звання «органічний», якщо він вирощений, збережений, оброблений, упакований і перевезений без використання синтетично створених добрив, пестицидів і генетичних змін. На всіх етапах свого життя справжній органічний продукт не має права на контакт з ненатуральними речовинами і компонентами! Більше того, рослини, використовувані для органічного виробництва, вирощують на землях, які не менш 3-5 років не піддавалися впливу будь-яких хімікатів. Не зайвим буде зауважити, що такий спосіб вирощування не тільки позбавляє від хімікатів в їжі нас, але й залишає чистої довкілля, зберігаючи її для наших дітей. Органічно чисті овочі та фрукти менш привабливі на вигляд, їх можна довго зберігати на складі, але зате вони набагато смачніше і поживнішою тих, що вирощені традиційним шляхом. У них більше вітамінів, мінералів, поживних і біологічно активних речовин
Для Росії відділи органічної їжі поки велика рідкість. Це в Європі, на відміну від нашої країни, майже в кожному європейському чи американському супермаркеті присутній відділ органічних продуктів. Однак, екологічно чисті продукти досить дорогі, що пов'язано з високою ціною виробництва та витратами на транспортування - адже, organic food здебільшого імпортується.
По суті, нічого нового в такому підході до нашій їжі немає. Це повернення в доіндустріальну епоху, коли всі овочі та фрукти на землі були екологічно чистими.
|
Апетит приходить під час їжі,
їжа йде, а апетит залишається.
(Народна мудрість)
Всім нам хочеться бути стрункими, молодими, привабливими, і залишатися такими як можна довше. Невипадково, поняття «молодість», «стрункість», «привабливість» йдуть рука об руку і часто здаються синонімами.
На жаль, буває так, що саме зайві кілограми стають майже непереборною перешкодою на шляху, заважають радіти життю, викликають психологічні комплекси, підривають впевненість у собі, а обумовлені вони часто банальним переїданням.
Якби нам вдавалося харчуватися тільки, коли голодні, і припиняти їжу при перших ознаках насичення - проблем із зайвою вагою було б набагато менше. Голод, апетит, насичення - саме ці почуття впливають на нашу поведінку, коли вирішується питання щодо кількості, якості та частоти споживання їжі. І якщо голод і насичення - фізіологічні поняття, пов'язані з необхідністю поповнення енергетичних запасів організму, то, що ж таке апетит?
Історія апетиту
Вперше з цим словом ми знайомимося в дитинстві. Здається, немає більшої проблеми у багатьох мам, і навіть в більшій мірі, у бабусь, ніж поганий апетит дитини. Ну, як же так, дитя не хоче з'їсти таку смачну кашку, политу красивим, солодким соусом, прикрашену ягідками, посипану горішками! Ну і що, що не голодний? Адже це так смачно. Спочатку діти, як правило, чинять опір, але поступово звикають харчуватися так, як прийнято у дорослих, і радують своїх близьких хорошим апетитом і вгодованим виглядом. Позитивні емоції знаходять своє підкріплення, і перший крок до психологічної залежності від їжі, можна сказати, зроблений.
Звичайно, задоволення голоду теж пов'язано з приємними відчуттями, задоволення - це нормальна реакція на поїдання якісної та смачної їжі, коли людина голодна. У процесі насичення сприйнятливість до смаку їжі знижується, а коли людина ситий, то бажання поглинати їжу пропадає. Але це в ідеалі. Відрізнити здорове насолоди від їжі від задоволення нав'язливого бажання, викликаного психологічною залежністю, не таке вже й проста справа.
Апетит - відноситься до психологічних факторів регуляції споживання їжі, він може бути частиною відчуття голоду, але може виникати і сам по собі, навіть при цілком достатніх поживних запасах організму. Іноді досить просто уявити собі улюблене блюдо, щоб «потекли слинки», навіть якщо ви вже грунтовно перед цим пообідали.
Апетит і голод
Отже, щоб приймати їжу, у нас в основному два спонукальних мотиву. Перший - відчуття голоду, другий - апетит. Почуття голоду - це інстинктивний захисний механізм, що змушує людину шукати заповнення витрат енергії шляхом прийому будь-якої їжі, що володіє калорійністю. Важко сплутати з чимось відчуття порожнечі і спазмів у шлунку, які повідомляють нам, що поживні запаси організму знизилися нижче рівня, необхідного для енергетичної рівноваги. Якщо не поповнити ці запаси, то скорочення стінок шлунка посилюються аж до появи голодних болів у животі.
В принципі, голод можна задовольнити дуже простий їжею, а от якщо відчуття голоду помилкове, то хочеться чогось особливого, делікатесів, солодощів.
Апетит - це бажання з'їсти що-небудь особливе, бажане в даний момент. Апетит характеризується почуттям часткового голоду, але це, швидше, смаковий голод, ніж голод, обумовлений необхідністю заповнення витрат енергії.
Ну що ж, всі ми маємо невеликі слабкості, і не завжди можемо сказати рішуче «ні» зайвому шматочку тортика, вишуканому, але не дуже корисного, блюду на святковому обіді. Нічого особливо страшного в цьому немає.
Але ось постійно підвищений апетит може бути першим кроком до обжерливості. А ось це вже небезпечно, адже це не просто звичка смачно і багато є, це хвороба. Людина, при такому розладі харчової поведінки втрачає контроль над кількістю їжі, що з'їдається! Мало того, що обжерливість невблаганно призводить до ожиріння і, провокує багато хвороб, але воно має психологічні наслідки, веде до формування заниженої самооцінки і втрати самоповаги.
Між іншим, на думку фахівців, однією їх причин обжерливості може бути надмірне захоплення дієтами, коли періоди аскетизму і обмежень в їжі чергуються з нападами нічим не стримуваного апетиту.
Отже - чи не лікуєте надмірний апетит голодуванням, буде тільки гірше.
Обдурити апетит
Якщо підвищений апетит переростає в нав'язливу ідею «що б таке смачненьке з'їсти», то його лікують, - в основному, психологічними методами. Є й медикаментозні засоби, більшість сучасних ліків, що регулюють апетит і пропонованих для схуднення, впливають на центри голоду і насичення в головному мозку. Правда, втручатися в такі складні процеси без лікарського контролю досить небезпечно для здоров'я.
Жорстке придушення почуття голоду за допомогою анорексигенних ліків використовують у важких випадках, коли переїдання некеровано, не піддається вольової корекції і веде до надмірного ожиріння.
Є й більш
безпечні методи впоратися з психологічною тягою до переїдання
.
- По-перше, спробуйте зробити своє життя більш насиченим, цікавою, захопіться чим-небудь по-справжньому, якщо часу на нудьгу і дозвільне проведення часу не залишиться, то питання «що б з'їсти», просто не виникне.
- По-друге, виникають проблеми вирішуйте по суті, а не заїдайте. А можна і просто обдурити апетит.
• Якщо виникло почуття легкого голоду, випийте склянку води, зеленого чаю, кефіру - іноді організм приймає спрагу за голод
• Їжте мало, але часто. Відповідно до сучасних уявлень, перекушування не є гріхом, а проміжки між прийомами їжі не повинні бути більше 4:00. Якщо є потрошки, то, як раз через цей проміжок часу організму потрібна чергова порції «палива» для покриття енергетичних витрат.
• Навіть якщо ви зголодніли, їжте повільно і постарайтеся вчасно вловити момент ситості.
• Обов'язково контролюйте обсяг вашої тарілки, вибирайте тарілки меншого обсягу.
• Використовуйте візуальні «напомінатель». Наприклад, гірка порожніх фісташкових скорлупок дозволяє значно скоротити споживання калорій на горіхи (якщо ви використовуєте горіхи як перекус), показуючи, яка кількість горіхів було з'їдено.
• Щоб притупити апетит можна пожувати спеції, наприклад, семяна кумина, фенхеля, гілочку кропу.
• Нестача сну викликає помилковий апетит, в середньому, щоб зберігався баланс гормонів відповідають за відчуття ситості, спати потрібно не менше 8:00.
• Більше руху! Справитися з помилковим апетитом допомагають заняття спортом. Помірна фізична активність пригнічує вироблення гормонів, що стимулюють голод і збільшує викид гормонів, який його пригнічує.
• Для зменшення тяги до солодкого ароматерапевти радять понюхати корицю або ванілін.
Як бачите, прийомів, що дозволяють боротися з підвищеним апетитом не так вже й мало, а навчившись відрізняти здоровий апетит від помилкового голоду, ми зможемо контролювати свою вагу. Не варто забувати, їжа, - не єдине задоволення в житті, адже ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити!
|
|
|
|
|
|