БАДи: міфи і реальність
 Біологічно активні добавки до їжі або, простіше кажучи, БАДи міцно увійшли в наше повсякденне життя. Спочатку про них склалося неоднозначне думку. Багато різних думок, чуток, домислів і пересудів: від повального захоплення до повного неприйняття. Побутують усталені міфи й упередження, що часто не мають нічого спільного з реальним призначенням БАДів та їх впливом на організм людини. Що ж насправді являють собою біологічно активні добавки, в чому їх переваги і недоліки, коли їх слід приймати, чи є у них протипоказання? На ці та багато інших питань ми попросили відповісти експерта компанії ТОВ «Амвей» (власника бренду Nutrilite), кандидата хімічних наук Олексія Петренка.

МІФ 1: «БАД - це ліки»

- Олексію, що ж таке БАД: лікарський препарат або, все ж біологічно активна добавка до їжі?

- У Росії, як і в більшості інших країн, законодавство відносить біологічно активні добавки (БАД) до продуктів харчування. На відміну від лікарських засобів добавки не використовуються для діагностики та лікування хвороб, а сприяють підтримці необхідних організму речовин на рівні фізіологічної потреби. У нашій країні протягом багатьох років суспільство ставилося до БАД як до «легким» лікам або навіть як до засобів нетрадиційної медицини. Це абсолютно не правильне уявлення. Добавки не можуть лікувати, вони допомагають нашому організму протистояти різним несприятливим факторам.

- Чи можна розглядати БАДи як медикаментозні засоби?

- Ні. За однією з класифікацій, біологічно активні добавки поділяють на нутрицевтики - джерела харчових речовин і парафармацевтики. Останні можуть використовуватися для профілактики та допоміжної терапії захворювань, а також нормалізації функцій організму. Але і в тому, і в іншому випадку, добавки самі по собі не несуть лікувальний ефект. У цьому істотна відмінність БАД від ліків.

- У яких випадках вони можуть застосовуватися для лікування конкретних захворювань?

- При державній реєстрації БАД органи нагляду дуже чітко визначають область їх застосування. Як правило, вона обмежена використанням їх як джерело речовин, що володіють сприятливим впливом на організм людини. Тому БАД може використовуватися при лікуванні захворювань тільки як допоміжний компонент терапії, сприяючи одужанню.

МІФ 2: «У БАД немає протипоказань»

- Наскільки вірно дане твердження?

- Не вірно. БАД є частиною харчового раціону, який ми складаємо з урахуванням багатьох особливостей, у тому числі нашого самопочуття і специфічних особливостей організму. Добре відомий цілий ряд продуктів харчування, які можуть надати несприятливу дію на людський організм в надмірних кількостях або при наявності певних станів (вагітність, алергічні реакції, хронічні захворювання і т.д.). До вибору і вживання БАД треба ставитися так само уважно, як і до планування нашого харчування.

- Чи є у БАД протипоказання, і в яких випадках необхідно порадитися з лікарем, перш ніж приймати їх?

- Перед запуском нового продукту на ринок добросовісний виробник проводить тривалу роботу з виявлення протипоказань, про можливість яких попереджає споживача в інформації на етикетці. У Росії безпеку і наявність протипоказань БАД додатково підтверджується в процесі державної реєстрації препарату. Як загальне правило, ми завжди рекомендуємо звертатися за консультацією до лікаря вагітним жінкам, годуючим матерям і дітям.

МІФ 3: «Беручи БАД, ти не будеш хворіти»

- Наскільки ефективно вплив БАД на імунну систему організму і його здатність протистояти різним захворюванням?

- Настільки ж, наскільки правильне збалансоване харчування зі свіжих і якісних продуктів ефективно впливає на імунну систему і посилює здатність нашого організму протистояти зовнішнім негативним факторам. Наука про харчування досить добре вивчила цілі класи біологічно активних компонентів і їх важлива роль для здоров'я людини не викликає жодних сумнівів. Проте ні для кого не секрет, що в наші дні більшість з нас просто не мають можливості забезпечити свій повсякденний раціон усіма поживними компонентами і саме в цьому випадку проявляється гостра необхідність у додатковому прийомі БАД. Мінерали, мікроелементи, поліненасичені кислоти, волокна і т.д., які безпосередньо беруть участь у захисних функціях організму і чий дефіцит характерний для сучасної людини, можна отримати при щоденному прийомі 1-2 добавок.

- Чи можна їх розглядати як аналог загальнозміцнюючих вітамінних препаратів і лікарських засобів, що підвищують імунітет?

- Ні, у лікарських засобах концентрація вітамінів в десятки разів перевищує фізіологічні потреби організму. Терапевтичний ефект ліків вимагає підтвердження клінічними дослідженнями, так само як і підтвердження протипоказань. Для БАДів концентрації компонентів знаходяться в межах встановлених адекватних норм.

МІФ 4: «БАДи можуть призначати тільки лікарі! »

- Хто і яким чином повинен видавати рекомендації або приписи на застосування БАД?

- Кожен вирішує сам, які активні добавки йому приймати. Адже на відміну від більшості лікарських засобів, для БАД не потрібний рецепт і призначення лікаря. При виборі того чи іншого продукту слід керуватися вказівками виробника, порадами фахівців і медиків. Важливим є і репутація виробника в нашій країні. На щастя, на нашому ринку сьогодні є цілий ряд сумлінних вітчизняних та іноземних розробників БАД, з року в рік підтверджують високу якість своєї продукції. Ми настійно рекомендуємо при покупці вивчати склад БАД, з'ясовувати природу і призначення незнайомих для вас компонентів. Добросовісний виробник або продавець завжди допоможе вам з інформацією такого характеру.

МІФ 5: «Від БАДів взагалі немає ніякої користі! »

- Наскільки вірні подібні твердження?

- Чи не вірні. БАД, як добавки до їжі, допомагають людині збалансувати і збагатити свій раціон харчування найважливішими компонентами, включаючи мікроелементи, вітаміни, мінерали та фітонутрієнти. Для ослабленого організму активні добавки можуть надати незамінну допомогу в процесі відновлення від впливів стресів і фізичних навантажень. Необхідно пам'ятати, що БАД не володіють швидким ефектом і для повноцінного впливу БАД потрібно тривалий і регулярний прийом. Ось коли ви, по закінченні багатоденного курсу, відзначите загальне зміцнення організму і поліпшення тих чи інших функцій, ось тоді можна вважати, що БАД, який ви приймаєте, припав вашому організму «до смаку».

МІФ 6: «Беручи БАДи, можна взагалі більше нічого не їсти! »

- Чи можуть БАДи замінити нормальне харчування?

- За визначенням, БАД є добавками до їжі, а не її замінниками. Ніщо не замінить унікальний набір поживних речовин харчових продуктів, які сформувалися природою. Звичайно, сучасні технології прагнуть максимально наблизити складу БАД до компонентів харчових продуктів, однак це не є головною метою у виробництві БАД. Більш важливим є розробка унікальних композицій біологічно активних речовин з вираженим сприятливим ефектом, які можуть підсилити наш харчовий раціон і покрити дефіцит, сформований тими чи іншими негативними фактора.

МІФ 7: «БАДи - кращий засіб для схуднення або, навпаки, для набрання ваги»

- Чи правда, що БАДи - ефективний засіб для схуднення і встановлення оптимальної ваги?

- З усього різноманіття БАД продукти для осіб, контролюючих масу тіла, можна виділити в окрему категорію .  Як і у випадку з поняттям БАД взагалі, призначення таких продуктів зовсім невірно трактується в нашому суспільстві .  ЗМІ рясніють оголошеннями про магічні таблетках і сотнях втрачених кілограмів щасливих пацієнтів .  Для нас очевидно, що за наявності живого попиту у населення на чарівні засоби, пропозиції такого роду завжди будуть в достатку .  На жаль, ще не існують препарати, прийом яких в одночас знизить вагу, не викликавши при цьому побічних реакцій і несприятливих порушень в природному обміні речовин .  Подібні порушення можуть призвести до серйозних наслідків для здоров'я і «переважити» скинуті чудесним чином кілограми .  Корекція ваги - це комплексна програма, що складається зі спеціальної дієти, набору БАДів і фізкультури, т . е .  фітнесу .  При виборі програми необхідно враховувати індивідуальні особливості, протипоказання, рівень мотивації і т . д .  Дієта - це стрес для організму, і в програмах корекції ваги біологічно активні добавки покликані збільшити кількості поживних речовин .  Інша група БАД спрямована на поліпшення процесів обміну речовин в організмі .  Третя - сприяє нормалізації функцій кишечника .  У всіх випадках БАД повинні розглядатися як складова частина програми корекції ваги, успіх якої залежить від усіх її компонентів . 

МІФ 8: «Підсаджування» на БАДи - шкідливо для організму »

- Чи існує звикання організму до харчових добавок?

- Список інгредієнтів, дозволених до використання в БАД, складається і затверджується державними органами за участю провідних галузевих інститутів Росії та з урахуванням міжнародного досвіду. Призначення цього списку - визначення нормативів для обігу продукції, що не містить небезпечних для людини речовин, у тому числі і викликають залежність. Тому, біологічно активна добавка, що відповідає всім нормативним вимогам, не може викликати звикання до якого-небудь з компонентів. З іншого боку, якісний БАД, який увійшов в повсякденний побут, і вже звичний доповненням раціону всієї родини, повинен принести тільки користь.