|
День у день ми розмірковуємо і аналізуємо систему правильного харчування і здоровий спосіб життя, по поличках розкладаємо дієти і списки корисних продуктів. Для багатьох правильне харчування стає способом життя, способом схуднення і шляхом до здоров'я і красу.
Серед нескінченного переліку продуктів, довжиною в тисячі кілометрів, ми вибираємо самі відповідні, збагачені вітамінами і мінералами, що приносять не тільки насичення для шлунка, але й користь кожній клітинці тіла, додають блиск і силу волоссю, які зміцнюють нігтики, що піднімають настрій і бадьорість духу. Але жодна боротьба не може відбуватися без супротивника. Тому і серед продуктів харчування мешкають «ворожі сили».
Дієтологи роками сперечаються про шкідливість тих чи інших продуктів для людського організму. Одні виступають «за», інші «проти», але продукти раніше надходять у продаж, норми до їх складу змінюються, правила сортування та зберігання порушуються. Але що ж поганого в деяких видах продуктів?
Солодкі газовані напої
Якщо ви піклуєтеся про своє здоров'я і ведете здоровий спосіб життя, потрібно пам'ятати декілька моментів про таких напоях. Масштабне дослідження професора Рамчандрана Васана підтверджує вплив газованих напоїв на виникнення «метаболічного синдрому», вірогідність якого виростає до 44%, якщо випивати в день більше 1 склянки.
Вживаючи калорійні, сахоросодержащіе газовані напої, дуже важливо контролювати норму споживання, не забуваючи, що вони можуть призвести до серцево-судинних захворювань і розвитку діабету. Більшість таких напоїв містять в собі безліч барвників, які негативно позначаються на шкірі алергіків, а фосфати, які додають в газованої води, на думку вчених Гарвардського університету, прискорюють процес старіння. Якщо ви хочете схуднути, то від подібного роду напоїв доведеться відмовитися. Одна баночка газованої води в середньому містить близько 5-10 ч. Ложок цукру. Такі напої не втамовують спрагу, а лише провокують її подальший розвиток.
Чіпси
Британські медики, провівши ряд досліджень, прийшли до висновку, що 1 пакет чіпсів, з'їдених за день, дорівнює 5 літрам соняшникової олії, випитого за рік. Повірити в цю загрозливу статистику складно, але факт залишається доведеним і оприлюдненим. Наслідками надмірного вживання чіпсів можуть стати зайві кілограми, діабет, інфаркт, закупорка судин, високий рівень холестерину і інші проблеми зі здоров'ям.
Також варто знати, що не всі чіпси виготовлені з картоплі. Більшість виробників використовують кукурудзяну і пшеничну муку. Найгірше, коли для виробництва застосовується соєвий крохмаль з генетично модифікованої сої, яка є прямим шляхом до ожиріння. Оці споживача також не видний процес обсмаження чіпсів, який проходить при використанні дешевих масел і не завжди з дотриманням температурних і тимчасових режимів приготування. Шкода чіпсів криється і в шкідливих смакових добавках і барвниках.
Майонез, кетчуп і різні соуси
Порахуйте, скільки рекламних роликів присвячено майонезу і кетчупу різних виробників. Хіба можна уявити без майонезу улюблений салат «Олів'є», а без кетчупу - зняті з багаття, ще шиплячі від вогню шашлики. Магазинні варіанти не найкорисніші, тому до їх складу включені консерванти і штучні інгредієнти.
Шкода майонезу:
ожиріння, хвороби обміну речовин, атеросклероз, ішемічна хвороба серця, захворювання травної системи і залежність від продукту.
Чим замінити магазинний майонез?
Відповідь проста: домашнім! Вам знадобляться такі інгредієнти: 2 яєчних жовтки, 0, 5 ч. Ложки гірчиці, 100-150 мл соняшникової (оливкової) олії, щіпка солі і цукру, 1 ст. ложка лимонного соку. Спосіб приготування: збиваємо вінчиком або міксером жовтки, гірчицю, сіль і цукор. Поступово додаємо масло до однорідної консистенції з усією сумішшю. Після ретельного збивання заливаємо лимонний сік і знову збиваємо до однорідності. Перекладаємо готовий майонез у відповідну ємність і прибираємо в холодильник для охолодження. Готовий майонез рекомендується зберігати в закритому посуді в холодильнику протягом одного тижня.
Шкода кетчупу низької якості:
захворювання шлунково-кишкового тракту, алергічні реакції, панкреатит. З обережністю вживати людям, у яких порушений обмін речовин, і схильним до зайвої ваги.
Як бути з кетчупом?
Звичайно, для багатьох макарони без кетчупу - це не макарони. По-перше, при покупці підбирайте кетчуп високої якості. По-друге, спробуйте замінити кетчуп на томатну пасту, ще краще - на подрібнену мякость свіжих помідорів, що продається в магазинах в паперових упаковках, або самостійно приготуйте соус з куплених вітчизняних овочів. Список інгредієнтів: 2 кг стиглих помідорів, 500 грам цибулі і стільки ж солодкого перцю, 150-200 грам цукру, 200 грам рослинного масла, 1 ст. ложку чорного перцю і стільки ж сухої кориці, сіль за смаком. Спосіб приготування: всі продукти прокручуємо через м'ясорубку, додаємо спеції і варимо протягом 1, 5:00. Готовий кетчуп розливаємо в пляшки і закупорюємо.
Вихід завжди є, головне знати, що є!
|
Ми перевели цукор і солодощі з розряду ласощів в буденний ряд щоденних продуктів. Вабливі сласти давно не асоціюються у нас зі святами. Захотів - купив - з'їв. Кого зараз здивуєш вазочкою варення або жменькою карамельок на чайному столі? Ні, нам хочеться тортів, тістечок, шоколадних цукерок і плиток, халви і зефіру. Солодких «газувань», кава з «згущеним молоком», солодкого чаю - хочеться, хочеться, хочеться!
Ми самі перетворили цукор на отруту, поглинаючи його в непомірних кількостях. Звідси - хода широкою ходою по нашим організмам таких хвороб як цукровий діабет, атеросклероз, ожиріння. Причому, хвороби ці «молодіють».
І недивно, що, звикнувши з дитинства до солодкої їжі, з роками ми збільшуємо потребу в ній. Наш організм підлаштовується під наші звички, перебудовується на переробку споживаних надмірностей, потім нахабно вимагає вже необхідні солодкі вуглеводи. Лікарі кажуть: «хочете одужати - змініть спосіб харчування». Напевно, не дарма кажуть?
Дієтологи рекомендують заміняти звичний цукор медом, модним зараз коричневим цукром, натуральними сиропами і варенням. «Хрін редьки не солодший», а заміна ця - не порятунок. Може, природна фруктоза і розщеплюється в нашому організмі легше, але майже також калорійна, як і сахароза, до того ж, може бути причиною ожиріння. Вона блокує вироблення інсуліну, який необхідний для її ж розщеплення і провокує голод, коли потреби в їжі в організму немає. Це довели вчені з Університету Флориди, США. Глюкоза, яка неодмінно присутня в цих продуктах, міститься і у звичайному цукрі. За калорійністю такі заміни цукор перевершують.
Чим же ще можна замінити цукор? Всюдисущі вчені активно шукають гідну заміну цукру, щоб ми могли вести «солодке життя», не піддаючи себе ризику порушення жирового і гормонального балансу, і підсолоджувачі зараз дуже популярні і затребувані у всьому світі.
Цукрозамінники класифікують за кількома критеріями:
- Об'ємні - близькі по солодкості відносно цукру.
- Інтенсивні - значно перевищують рівень солодощі цукру.
- Калорійні - потрібно враховувати їх калорійність при складанні дієт.
- Безкалорійний - не володіють енергетичною цінністю.
- Природні - підсолоджувачі з рослинної сировини і отримані з різних органічних речовин.
-синтетичних - Синтезовані хімічним шляхом.
Найпоширеніші цукрозамінники:
•
Природні цукрозамінники.
- Сорбіт - виробляється із залишків цукровиробництва.
- Ксиліт отримують шляхом гідролізу з кукурудзяних качанів і бавовняних відходів.
- Мальтитол - продукт гідрогенізації мальтози, отриманої з крохмалю.
Перераховані замінники наближені по солодощі до цукру і незначно поступаються йому в калорійності. Їх пропонують хворим на діабет, так як вони не провокують різкого підвищення концентрації глюкози в крові. Страждають надмірною вагою використовувати їх можна, але дуже дозовано.
•
Синтетичні цукрозамінники
мають незначну енергетичну цінність і покликані психологічно задовольняти тягу до солодкого. Вони відносяться до інтенсивних підсолоджувачів, бо рівень їхньої солодощі на порядки вище сахарози.
Першим синтетичним цукрозамінником був сахарин, але вже через рік після його винаходу (1879) виникли сумніви в його безпеці. Зараз ця речовина широкого застосування не має.
- Цикламати. Ця група цукрозамінників вченими оцінюється не однозначно і, хоча вони дозволені багатьма країнами, медики рекомендують їх обережно.
- Аспартам. Перевершує за рівнем солодощі сахарозу у двісті разів і не має післясмаку. Аспартам не впливає на рівень інсуліну в крові і показаний як при ожирінні, так і при діабеті. Вважається відносно нешкідливою добавкою, дозволений до застосування більш ніж у ста країнах. Підсолоджувачі, що містять у складі це речовина, досить популярні.
- Ацесульфам К (Отизон). Ця речовина визнано нетоксичним, безпечним для зубної емалі, швидко і повністю виводиться з організму. При дотриманні розумних дозувань вважається ідеальним засобом діабетиків і страждають зайвою вагою.
- Сукралоза (спленда). Цей підсолоджувач широко використовують у харчовій промисловості. До складу таблеток з цією речовиною зазвичай входить сода і фумарова кислота, як регулятори смаку. Добавка вважається нешкідливою.
- Неот. У 20 разів перевершує аспартам за рівнем солодощі. У 1997 році, після узагальнення результатів досліджень був занесений в список нешкідливих столових цукрозамінників багатьма країнами.
Кожен з перерахованих замінників має свої плюси і мінуси, тому зараз з'являються підсолоджуючі добавки з комбінованим складом. Вчені вважають, що
синтетичні цукрозамінники сприяють ожирінню
, Так як солодкий смак сигналізує про надходження цукрів в організм, але вуглеводи при цьому не надходять. Тоді виникає відчуття голоду, шлунок вимагає того, що йому «пообіцяли». Тому
краще поєднувати цукрозамінники з натуральними цукрами
. Припустимо, в чашку чаю покласти пару таблеток цукрозамінника і ложечку цукру. При цьому солодкість відчувається яскравіше, а калорійність не так висока.
Потрібно розуміти, що підсолоджувачі несуть всього лише психологічну функцію. Вони дають можливість комфортно боротися з кілограмами, не змінюючи своїм звичкам. Це самообман, фізіологічної необхідності вживання солодощів у нас немає. Це всього лише сила звички.
|
|
|
|
|
|