Солити або недосаливать, або в чому «сіль» безсольових дієт?
 "Поки білою смертю вважається сіль і цукор, кокаїн може спати спокійно". (Жарт)
Дуже багато дієти, спрямовані на боротьбу із зайвою вагою, містять обмеження щодо вживання солі, а деякі й зовсім ставлять на ній заборону. Чи так вже це виправдано? Як вийшло, що такий цінний і, здавалося б, незамінний продукт, у свідомості багатьох раптом став подібний яду?


З глибокої давнини солі приписувалися найдивовижніші властивості: в деяких культурах вона грала магічну роль, в інших - виконувала роль грошей. На солі приносили клятву вірності, через неї воювали, вона була причиною "соляних" бунтів, викликаних великими податками на сіль (наприклад, у Москві в 1648 р).

Сіль у свій час була дуже дорогим товаром. Її подавали на стіл у дорогих сільничках, її берегли, запасали взапас, хвалилися нею: наявність солі на столі було ознакою достатку і благополуччя. Цінність солі породила цілий ряд прислів'їв, приказок, афоризмів, в яких підкреслювалося глибоке значення солі в житті людини. Дорогих гостей зустрічали хлібом-сіллю, а щоб добре пізнати людину, пропонувалося з'їсти з ним пуд солі.

І ось раптом, в середині минулого століття з легкої руки деяких натуропатів кухонну сіль охрестили "білою смертю", і це твердження побутує досі. Сіль оголосили винуватицею гіпертонії, ниркової недостатності, ішемічної хвороби серця, а також ожиріння. Почасти це вірно, але закликати всіх уникати солі - це вже явний перегин. В принципі, навіть найчистіша вода, випита в кількості 12-15 літрів, може стати причиною смерті, ну а сіль, якщо її з'їсти 250-300 гр. також стає смертельною отрутою.

Останнім часом сіль поступово позбавляється свого похмурого титулу «білої смерті», тому як виявилося, її вина у розвитку всіляких хвороб дещо перебільшена. А от шкода жорстких і тривалих безсольових дієт в даний час не викликає сумнівів.

Недосол на столі ...

Сіль просто життєво необхідна нам. Без неї неможливе існування жодної живої клітини, рівень солі в нашій крові постійний, і її недолік організм поповнює руйнуванням кісткової і м'язової тканин, звідки і береться хлористий натрій, якщо його вміст у крові падає. При хронічній нестачі солі в організмі можливий навіть смертельний результат. Людина може витримати повну відсутність солі в дієті не більше 10 - 11 діб.

 Солити або недосаливать, або в чому «сіль» безсольових дієт?
 Частина солі ми отримуємо з продуктами харчування, і деякі фахівці і зараз вважають, що її людині достатньо, а штучно додається в їжу сіль стає однією з причин артритів, ниркових каменів, гіпертонії та ін .  Може, це і вірно в якійсь мірі для людей, які отримують повноцінне харчування, де в раціоні присутній і м'ясна, і молочна, і рослинна їжа .  Але якщо ви дотримуєтеся вегетаріанського харчування, або просто вирішили на якийсь час сісти на овочеву дієту з метою схуднення та оздоровлення, то відмова від солі дуже небезпечний .  Адже кухонна сіль не тільки надає їжі і напоям певний смак .  Вона бере активну участь у процесах життєдіяльності організму: підтримує сталість осмотичного тиску в плазмі крові та тканинних рідинах, служить матеріалом, з якого в шлунку утворюється соляна кислота, відіграє важливу роль у рівновазі водно-сольового балансу .  У рослинах дуже мало хлористого натрію .  Хлористий натрій в рослинах міститься в основному в листках .  Іони натрію, що не мають функціональної ролі для репродукції рослин, що не транспортуються з листя ні в зародки, ні в зерна, ні в плоди .  Поки людство жило за рахунок полювання і тваринництва, солі в їжі нам вистачало, але коли перейшли на осілий спосіб життя і землеробство, виникла необхідність у додатковому джерелі солі - з'явився звичай присолювати їжу під час приготування або в готовій страві . 

Недолік солі може призвести до депресій, нервових і психічних захворювань, порушень травлення і серцево-судинної діяльності, судом в м'язах, остеопорозу. Ми постійно втрачаємо хлористий натрій через сечовидільну систему і через потовиділення, і щоб підтримувати рівновагу щодня потрібно поповнювати його кількість в організмі.

Але й переборщувати в цьому питанні не слід.

Де знаходиться пересіл?

 Солити або недосаливать, або в чому «сіль» безсольових дієт?
 Надлишок солі в харчуванні також шкідливий, як і її недолік. Звикнувши солити все підряд, ми самі створюємо собі проблеми: надлишок солі, в певній мірі, сприяє виникненню гіпертонії, а ліки від гіпертонії порушують дію рецепторів, які регулюють процес водно-сольового обміну. Але сіль адже не єдина і, можливо, не головна причина гіпертонії. Японський дослідник Г. Гірага виявив одну цікаву закономірність - не всі хворі гіпертонією реагують на вміст солі в дієті. На одних зменшення кількості солі в раціоні надає позитивну дію, на інших практично зовсім не впливає. Виявляється, чутливість до концентрації солі в їжі визначається ще й генетичними особливостями.

Яка ж щодобова норма солі для здорового та повноцінного життя?

В середньому, потреба в хлористого натрію приблизно 6-10 г на день, вважає більшість дослідників. У південних країнах вона вища, у північних - трохи нижче.

Сіль і схуднення

Без солі дієта   адресована людям з хронічною формою захворювань (серцево-судинної системи і нирок), застосовувати таку дієту з метою схуднення або позбавлення від целюліту, щонайменше, невиправдано.

Звичайно, якийсь зв'язок солі із зайвою вагою є! Адже сіль дратує смакові рецептори язика, підсолена їжа здається смачнішою, і з'їсти її якомога більше. Прісна, несолона їжа не викликає апетиту - ось і схуднення!

Ну, ще деякі кілограми вдасться скинути за рахунок виведення рідини з організму, але ви впевнені, що ця рідина зайва? Можливо, таке схуднення обернеться зневодненням організму або навіть гіршими наслідками. При такому екстремальному методі схуднення крім води з організму виходять і життєво важливі елементи, в тому числі натрій, хлор, калій, магній. Адже недарма безсольові дієти (для тих, кому вони дійсно потрібні) рекомендують проводити тільки під наглядом лікаря.

Солити або не солити їжу додатково - справа смаку .  Проаналізуйте свій раціон .  Якщо в нього входять такі продукти як ковбаси, консерви, риба та ін . , Що містять велику кількість солі для смаку та консервації, швидше за все ніякої додаткової солі вам і не потрібно .  Різні модифікації натрію містяться в смакових приправах і напівфабрикатах, і ось від них користі вже точно ніякої немає .  Якщо у вас набрякають ноги на тлі фруктово-овочевої дієти, то можливо в організмі надлишок НЕ натрію, а калію .  Завдяки набряків, т . е .  виведенню надлишку рідини в міжклітинний простір, кров регулює електролітичний баланс .  А ось відкладення солей в організмі (подагра) абсолютно не пов'язане безпосередньо з кількістю кухонної солі, яку ви з'їдаєте щодня .  Хімічний склад солей, які відкладаються в організмі людини, відрізняється від складу харчової солі .  Тому дієти з обмеженим вживанням солі не впливають на цю проблему ніяким чином, хоча соління й маринади лікарі все-таки радять обмежити .  Хвороби суглобів (артрити і артроз) також мають іншу причину і не лікуються солі дієта . 

Висновок напрошується сам собою: не тягне сіль на роль «білої смерті», але як кажуть, у всьому потрібна міра! І сіль не виняток. Керуйтеся здоровим глуздом і прислухайтеся до свого організму, соліть, але не пересолюйте ...
Автор: Ольга Травлеева


 Їж і худни!
 Якщо дієта використовується як спосіб боротьби із зайвою вагою, то програш неминучий. Так кажуть у Центрі позитивної психології. Фахівці впевнені, що зайва вага - це найчастіше психологічна проблема. Щоб дієта дала той результат, до якого ви прагнете, насамперед, необхідно змінити підхід до самої проблеми. Перестати боротися з собою і засуджувати себе. В ідеалі - полюбите себе!

Бажання схуднути виникає, як правило, тоді, коли нам хочеться стати краще, красивішим та привабливішим. Як цього досягти, якщо ненавидиш своє тіло вже за те, що ваша красива і струнка фігура захована за шаром жиру? Перестаньте нити і голосити, заїдаючи це безумство новою порцією чого-небудь.

Що ж відбувається з вашим організмом, коли ви пригощає «солоденьким» або «жирненьким»? Задумайтеся, ви балуєте себе або знущаєтеся над собою? Ваш організм служить вам вірою і правдою все життя, погодьтеся, цього вже достатньо для того, щоб відповісти йому взаємністю.

Для початку зізнайтеся собі, що проблема існує. Далі просто необхідно змінити спосіб життя, а не режим харчування. Не буде ніякого толку в ваших стараннях, якщо, припустимо, ваш овочевий розвантажувальний день проходить сидячи на дивані або в робочому кріслі за комп'ютером.

Перестаньте «впихати» в себе, кохану, що попало і де попало. Може, варто задуматися, що ховається за красивою обгорткою і оформленням? Бути може, ви б ніколи і не ризикнули це їсти, не будь такого апетитного оформлення і неймовірного букета спецій?

Що відбувається з жінками, коли ми сідаємо на чергову новомодну дієту? Ми відразу починаємо думати про їжу - і ні про що більше. Я, як і багато, неодноразово наступала на ці граблі раз за разом, поки мені не набридло. Тоді я зрозуміла, що тільки знання - сила. Сидячи на дієті, ми неначе на «гойдалці». Варто згадати одне народне повір'я: сторожовий собака буде зліше, якщо її не годувати. Людина на дієті стає потенційним носієм конфліктів, він більш нервовий і не передбачуваний. В результаті, рано чи пізно, ми даємо собі слабину і, присуваючись до холодильника, з лишком надолужуємо втрачене.

 Їж і худни!
   Для того щоб «гойдалки»: дієта - зрив - дієта, не стали нашим супутником життя, людина повинна виробити для себе нові правила харчування (харчової поведінки), головне з яких - є завжди із задоволенням, але хорошу і якісну їжу. Перелік правильних продуктів загальновідомий і доступний. Називається він «харчова піраміда харчування». Крім того, є три основні принципи харчування. Це збалансованість, помірність і різноманітність.

Відмовтеся від стереотипів! Чи можете перенести зустріч з друзями з кафе (і взагалі з-за столу) у фітнес-центр, парк або просто на спільну прогулянку на лижах? Стресову ситуацію не «заїдати», а «вигулювати», при цьому отримуючи від цього не вдаване, а справжнє задоволення.

Не знаєте, як почати? Почніть з простого. Культура харчування полягає в тому, щоб отримувати задоволення від їжі, але при цьому дотримуватися інтереси свого організму, слухати його протести у вигляді болю, печія та інших реакцій тіла і враховувати його ставлення до того, що і як ви їсте.

Зверніть увагу на те, що на Землі немає жодного тварини, що страждає зайвою вагою. При нестачі їжі вони худнуть, але навіть при достатку ніколи не переїдають. Виняток становлять ті тварини, яких приручив людина. Теж саме спостерігається і у наших дітей. Вчора малюк дуже добре поїв, а сьогодні не хоче і половини того, що було з'їдено напередодні. Ми хвилюємося і починаємо змушувати його все під'їдати до останньої крихти. Це нелюдяно. Це ми робимо і з собою. Вже не лізе, але ми продовжуємо.

 Їж і худни!
 Зайва вага - це ще ознака відсутності смаку, як у прямому, так і в переносному сенсі. Якщо ви естет, то переїдання вам не загрожує. Справжній гурман рідко видужає, бо не поспішає скоріше набити свій шлунок, а насолоджується всією палітрою відтінків: від смаку до скатертини. Хто як не французи знають толк в їжі. О, вони дуже люблять поїсти, але при цьому ненажерам їх складно назвати. Без приємного апетиту НЕ БУДЕ радості від з'їденого, а щоб нагуляти його, потрібно як слід зголодніти.

Якщо ви веселун, то це вагомий плюс. Вже давно доведено, що 10-15 хвилин сміху на день спалюють 50 калорій, отже, за рік ми без проблем, а навіть з радістю можемо втратити до двох кілограмів, а то й більше. Все залежить від того, наскільки ви радісні.

Є ще один спосіб для відмінного схуднення, але він досить екстравагантний. Персональний тренер Стінга і Мадонни Мет Робертс радить вечеряти «в чому мати народила» і перед дзеркалом. Така трапеза не дає сидить на дієті перегодувати своє і без того не ідеальне тіло.

Главное- це віра в себе і прийняття себе. Краса - це далеко не зовнішні дані. Вона йде зсередини і повністю залежить від внутрішнього стану. Тому, перш ніж зважитися на чергову дієту, задайте собі питання: чи стали б ви слідувати тому режиму харчування і способу життя, який вибрали, якби не переслідували мету схуднути? Якщо ні, то ця дієта навряд чи вам дійсно допоможе.
Автор: Надія Лобанова