Сир - справа тонка, сер!
 «Трапеза без сиру - це красуня, у якої не вистачає одного ока»
Антельм Брія-Саварен


Відмінний початок дня на сніданок, вишукана основа для супу і неперевершена закуска для вечора. Звичайно, мова йде про сир. Сир - це один з найпопулярніших молочних продуктів. Саме його домогосподарки і кухарі ресторанів використовують для приготування різноманітних страв на сніданок, обід, вечеря і навіть десерт!

Що є в сирі?
Сказавши, що сир це смачний і поживний продукт, ми не здивуємо нікого. Але те, що він в раціоні може стати аналогом м'яса, знають не багато. Звичайно, адже сир на половину складається з білків, а іншу його половину займають жири і вода. Відмінним постачальником для утворення нових клітин є сирний білок, так незамінний для організму. Жири, що входять до складу сиру, знижують ризик розвитку раку. А вуглеводи ... А їх просто немає! Сир також є одним з основних джерел кальцію для організму, який необхідний для фортеці зубів і кісток. Саме тому вагітним і годуючим мамам рекомендують щодня з'їдати хоча б 150-грамовий шматочок сиру.

Крім цього, сир - це цілий джерело вітамінів! Вітамін А недарма посідає перше місце в «вітамінному алфавіті». Він бере активну участь у всіх основних функціях організму і особливо важливий для зору і відновлення клітин в організмі. Вітамін D відповідає за міцність нашого скелета і не допускає крихкість кісток. І, звичайно, що містяться в сирах, вітаміни групи B - це запорука активності організму.

100 г. сиру = 1, 25 л молока. А 200-грамовий шматочок повністю задовольнить добову потребу організму в тваринних білках.

Але бути знайомим зі складом сиру і знати про його користь мало. Треба ще розбиратися в його видах і сортах! А їх в одній тільки Франції більше п'ятисот.

Сирна сім'я
М'який, нагадує по виду тягнеться пасту, сирний сир, з невигадливою смаком грибів або бекону. Звичайно, це свіжі сири, до них відносяться Моцарелла, Фета, Адигейський. Вони відмінно підходять до сніданку, вдало поєднуючись в бутерброді з листом салату, помідорами або свіжим перцем.

Якщо ж на вашому бутерброді виявився шматочок напівм'якого сиру, з м'яким пікантним солодкуватим присмаком, то не сумнівайтеся, це неварений пресований сир. До цього виду належать сири Еддам, Гауда, Чеддер.

Ви готуєте легкий фуршет? Тоді до солодкого шампанському або спокійного фруктовому провину відмінно підійдуть представники варених пресованих сирів. Блідо-жовтий колір і великі нерівні дірочки, це точно сир Емменталь, Пармезан або Мааздам.

Елітою ж сирної сім'ї є представники блакитних сирів. Рокфор, Горгонзола, данаблу, Фурма д'Амбер, Бле д'Овернь. Відмітний і вельми пікантний ознака цих сирів - зеленувато-блакитні вкраплення цвілі. Саме вони надають сиру особливо привабливу поєднання з сухими терпкими винами.

 Сир - справа тонка, сер!
 Сирні калорії ...
Для довідки: у 100- граммовом шматочку сиру міститься
Голландський круглий - 377 ккал
Костромської - 345 ккал
Пошехонський - 350 ккал
Російський - 360 ккал
Чеддер - 426 ккал
Edam - 314 ккал
Emmenthal - 370 ккал
Фета - 304 ккал
Моццарелла - 278 ккал

Сирні поради і таємниці
• Чому, коли ми фотографуємося, нас просять сказати слово «сир»? Тому що при вимові слова «сир» в англійському варіанті (cheese, в російській транскрипції - «чіііз»), губи самі складаються в посмішку.

• Відмінну смакову пару складають сир і вино. Як цей союз смачний, так він і складний. Тут треба дотримуватися свої правила. Білі вина, як правило, поєднуються з сиром краще, ніж червоні. До м'яких і плавленим сирам найкраще підійдуть білі сухі вина. Козячий сир відмінно відтінятиме смак Совіньйон, а сир з цвілевий скоринкою підкреслить вишуканий смак шампанського. А зі стравами, у складі яких є сир, відмінно гармонують легкі фруктові білі вина.

• Перед подачею сиру на стіл його слід як мінімум годину залишити при кімнатній температурі, так він знайде свій справжній смак і аромат.

• Для приготування одного кілограма сиру необхідно десять кілограмів коров'ячого молока.

• Сир, як і будь-який інший продукт, вимагає певних умов зберігання. Найкраще зберігати сир на самій нижній полиці холодильника і уникати різкого перепаду температур. Якщо ж сир зберігатися не в холодильнику, то як варіант його найбільш довгого зберігання, слід загорнути в лляну тканину, змочену в солоній воді.

Самая сиролюбівая країна в світі, звичайно, Франція. Щороку кожен француз з'їдає близько 23 кг сиру. А в цілому за рік в країні виробляється 1580 тонн різних сирів, і ще 452 тонни сиру йде на експорт.

• Часто в кірці сиру можна виявити пластмасові цифри і у багатьох вони викликають подив і інтерес. Але мало хто знає, що цими цифрами позначаються номер варіння і дата виготовлення сирної голови.

• У XVII столітті сир активно використовували у ворожінні.

 Сир - справа тонка, сер!
 • З сирів виготовляють навіть скульптури! (Сирні скульптури від художника Prudence Staite)

• Є така традиція у багатьох західних народів, при знайомстві або весілля молодих подавати на стіл сири, що володіють сильним запахом. Саме вони, за законами місцевого виробництва, вважаються сильним збудливим засобом.

• Частою і вельми апетитною закускою до келиха крижаного пива або фужеру терпкого вина є сирна тарілка. А чи знайомі ви з принципами її складання? Як правило, на сирній тарілці представлено не менше п'яти видів сиру, починаючи від м'яких і закінчуючи гострими на смак сортами. Викладати їх слід по наростанню терпкості смаку, пробувати слід так само, дотримуючись цього порядку. Прикрашають страву найчастіше виноградом, шматочками груші або горіхами, саме вони прекрасно відтіняють смак сиру. Спробуйте приготувати сирну тарілку дому та подайте гостям.

 Сир - справа тонка, сер!
 • Звідки в сирі з'являються дірочки? Рух бактерій при виробництві сиру викликає газ, саме він і призводить до утворення дірочок.

• У Швейцарії є один цікавий звичай. На перший день народження хлопчика в родині варитися сир. І тільки коли хлопчик ставати юнаків і одружується, сир з'їдається на його весіллі.

Приємного Вам сироїдіння !!!
Автор: Валентина Пятиго


 Як виглядати «кошерно» і скинути кілька кг?
Настала літня пора. Яка жінка не любить покрасуватися на пляжі шикарною фігурою в улюбленому купальнику? Але що робити, якщо за зиму набралося трохи зайвої ваги, який не дозволяє надіти красиве пляжне білизну?


Для цього існує безліч дієт, якими виснажують себе дівчата заради краси. Часто ці дієти призводять до погіршення здоров'я, виснаження, поганого самопочуття і настрою - адже вони не містять корисних організму білків, оскільки існує помилкова думка, що від м'яса набирають вагу. Ми розвіємо цей міф.

М'ясо - м'ясу ворожнечу. Жирне і неякісне м'ясо здатне викликати хвороби і ожиріння, у той час як екологічно чисте м'ясо без домішки консервантів і стероїдів можна використовувати в м'ясній дієті, яка дозволяє скинути за короткий час мінімум сім кілограмів зайвої ваги. Кошерне м'ясо вважається найбільш екологічно чистою м'ясною продукцією у всьому світі. Якщо на м'ясних продуктах коштує знак Кашрута, значить можна використовувати їх у м'ясній дієті.

Ми пропонуємо Вам річну білкову дієту з кошерного м'яса, яке не містить шкідливих речовин. При такій дієті рекомендується повністю відмовитися від солодкого, крохмалю та мучного, але при цьому розмір порції не обмежений. Протягом дня необхідно випивати якомога більше рідини. Максимальна тривалість білкової дієти - не більше 7 днів.

Перелік рекомендованих продуктів при м'ясний (білкової) дієті:
- М'ясо в будь-якому вигляді і його похідні (сардельки, сосиски, ковбаси і т.д.);
- Пісна риба;
- Яйця (варені, смажені та ін.);
- Будь-які овочі.

Перелік неприпустимих продуктів:
- Вироби з борошна (у тому числі хлібобулочні);
- Цукор або цукрозамінник;
- Алкоголь в будь-якому вигляді;
- Сахаросодержащие напої.

Основні принципи білкової (м'ясної) дієти:
- При приготуванні салатів, рекомендується заправляти їх оливковою олією або соком лимона, без додавання солі.
- Не пийте рідину відразу після вживання їжі, це можна зробити після 30-40 хв.
- Є після 20.00 не можна.
- Частота харчування - не менше 5 разів на день.

 Як виглядати «кошерно» і скинути кілька кг?

Раціон м'ясної дієти наступний:

1 день:
Сніданок:   Кошерне куряче м'ясо (зварити або запекти) - 100 г
Обід:   Кошерна яловичина або телятина (зварити або запекти) - 50 г
Каша з гречки з додаванням однієї чайної ложки оливкової олії - 50 г
Полудень:   Огірковий салат (огірок і будь-яка зелень) - 200 г
Вечеря:   Зелений чай - 1 склянка
Яблуко - 1 шт.

2 день:
Той же раціон, що і в перший день.

3 день:
Сніданок:   Кошерне куряче м'ясо (зварити або запекти) - 100 г
Обід:   Кошерні сосиски «докторські» - 2 шт.
Свіжий помідор - 1 шт.
Полудень:   Огірковий салат (огірок і будь-яка зелень) - 200 г
Вечеря:   Зелений чай - 1 склянка
Банан - 1шт.
Слива - 2 шт.

4 день:
Той же раціон, що і в перший день.

5 день:
Сніданок:   Кошерний стегенце індички (зварити або запекти) - 50 г
Обід:   Кошерне м'ясо курчати (куряче або індиче) - 50 г
Чорний хліб - 100 г
Зелена цибуля - не обмежена
Полудень:   Огірковий салат (огірок і будь-яка зелень) - 200 г
Вечеря:   Кефір (жирність на вибір) - 1 стакан

6 день:
Той же раціон, що і в третій день.

7 день:
Сніданок:   Кошерна сосиска «Віденська» - 1 шт.
Огірковий салат (огірок і будь-яка зелень) - 100 г
Обід:   Кошерне філе індички (запекти або зварити) - 100 г
Полудень:   Твердий сир (будь-який вид) - 50 г
Вечеря:   Зелений чай - 1 склянка
Яблуко - 1 шт.

 Як виглядати «кошерно» і скинути кілька кг?

Якщо у вас немає бажання дотримуватися жорсткої дієти, то можете ввести в свій раціон дієтичні кошерні страви, з рецептами яких пропонуємо вам ознайомитися далі:

«Рулет з м'яса з яйцем» - 2 порції
Склад:
- Яловичий фарш (вирізка) - 100 г
- Рис (потрібно попередньо зварити) - 4 ст. л.
- Яйце (можна жовток) - 1 шт.
- Сіль, чорний перець, зелень
Спосіб приготування:
З'єднати яловичий фарш і варений (до напівготовності) рис, посипати спеціями. З отриманої маси на аркуші фольги сформувати рулет. Зверху проробити невелике заглиблення і розбити туди яйце. Додати сіль і перець. Запікати у фользі (закритої нещільно) 30 хв. Перед подачею прикрасити зеленню і розрізати на порційні шматочки
1 порція - 160 ккал, 4 г жиру

«М'ясо телятини з морквою» - 3 порції
Склад:
- Шия яловича кошерна - 300 г
- Морква (середня) - 1 шт.
- Часник - 3 зубчики
- Перець (за смаком)
- Сік лимона
Спосіб приготування:
Невеликий шматок м'яса надрізати в декількох місцях, посипати перцем, посолити, злегка збризнути соком лимона і залишити на 15 хв. Порізати моркву і нафарширувати нею м'ясо, далі полити соком часнику. Залишити ще на 15 хв. Помістити в духовку, попередньо загорнувши у фольгу. Запікати до готовності при температурі 180- 200 градусів.
1 порція = 150 ккал, 4 г жиру

Строго дотримуйтесь всіх рекомендацій. Адже при зриві припиняється не тільки процес схуднення, але найчастіше це призводить до подальшого різкого набору ваги! Також пам'ятайте, що навіть повне дотримання всіх правил м'ясної дієти - це ще не гарантія стрункої фігури. Не можна обмежуватися тільки дієтичним харчуванням і забувати про фізичне навантаження. Якщо ви ведете малорухливий спосіб життя, то дієта навряд чи посприяє набуття стрункої фігури. Набагато більш значних результатів можна досягти, збільшивши фізичне навантаження, і робити вправи за кілька годин до і після їжі. Тим самим, за 7 днів м'ясної дієти ви не тільки позбавитеся від зайвих кілограмів, але і додасте тонус м'язам, що не дозволить шкірі обвиснути після схуднення.

Білкова дієта - це великий вибір допустимих страв з м'яса, а значить, вам не доведеться голодувати. У сукупності з фізичними вправами, ця дієта напевно вас порадує минулими назавжди кілограмами.

Джерело: Стаття надана компанією Ельйон