|
Залишатися стрункою і привабливою в будь-якому віці, і коли за 40, і коли за 60 - природне бажання кожної жінки. Та ось що виходить, якщо в молодості більшість із нас має досить хорошу і струнку фігуру, притому без особливих зусиль, то з віком точно таке ж більшість набуває зайву вагу і ті чи інші проблеми з поставою. У чому ж справа - в природній запрограмированна організму, у способі життя, неправильному харчуванні, генетичної схильності або психологічних особливостях? А найголовніше - як боротися з такою проблемою?
Куди йде стрункість
Так, дійсно, з віком жінці стає все складніше підтримувати стрункість фігури. Слабшає хребет, пропадають кудись м'язи, втрачають рухливість суглоби, ну а головне, що загрожує жіночій фігурі (особливо після 40 років), - жирові відкладення, притому вони набувають шкідливий властивість проявлятися саме в тих місцях, де найменше нам потрібні, - на талії, животі.
Боротися з цим прикрим явищем досить важко, так як пов'язане воно з природними змінами, які відбуваються з віком в жіночому організмі. Сповільнюється рівень обмінних процесів, відбувається гормональна перебудова, знижується рухова активність, та й розмірене і одноманітне життя, яка у більшості жінок починається близько сорока років, не сприяє енергійному спалюванню жирів.
Грецьке слово «метаболу» означає «перетворення», метаболізм це обмін речовин, грубо кажучи, перетворення в організмі продуктів харчування в речовини, що забезпечують нашу життєдіяльність. Говорячи про хороше метаболізмі, найчастіше мають на увазі швидкість протікання обмінних процесів. За твердженням фахівців, у жінок після 30 років метаболізм падає на 2-3% кожні 10 років, і як результат знижується і здатність до жиросжиганию.
А тут ще якраз на цей період припадає і гормональна перебудова організму
. Поступово знижується рівень екстрогена, в крові починають переважати чоловічі гормони і перерозподіл жирових відкладень відбувається за чоловічим типом, тобто основний жир відкладається в середній частині тіла
. Більше того, організм реагує на зниження рівня екстрогена тим, що намагається отримати його з жирових клітин, яких йому доводиться запасати все більше і більше
. Одночасно знижується і кількість гормону тестостерону
. Цей важливий гормон не тільки відповідає за сексуальний потяг, але й відіграє важливу роль у регуляції співвідношення жирової і м'язової маси в організмі, він стимулює нарощування м'язової і кісткової тканин, і для цього використовує жир, перетворюючи його в енергію
. Втрата жіночим організмом тестостерону проявляється в різкому зниженні м'язової маси
. Чим менше стає м'язів, тим слабкіше відбувається спалювання жиру, і тим більше його відкладається
.
Ну і що тепер робити? Змиритися і сумно спостерігати, як зникає талія, з'являються жирові валики на спині і боках, змінюється хода, виникає задишка ...? Ні в якому разі!
Знижуємо калорійність
Якщо в 30 років ви з'їдали в день, наприклад, 1000 калорій, то організм успішно спалював 700 з них, а накопичував всього 300. Вже приблизно до 45 років, все відбувається з точністю до-навпаки, так що калорійність їжі, ну і розміри порцій відповідно, доведеться стратегічно скорочувати.
Крім того, намагаємося по максимуму включати в свій раціон продукти, які містять багато клітковини і рідини, а також цільнозернові продукти, наприклад каші з коричневого або бурого рису, каші з цільного зерна, макаронні вироби з цільнозерновий борошна, хліб з борошна грубого помелу і так далі.
На сніданок будуть корисні страви з продуктів, що містять кальцій - свіжий сир, нежирний сир, йогурти, вершки, горіхи, брокколі, листова капусту, ріпа, сардини і лосось. Не забувайте про білок - це будівельний матеріал для м'язової тканини. Натуральне м'ясо, морепродукти, бобові - повинні бути присутніми в меню, краще, якщо під час обіду.
Найголовніше - харчуватися помірно, збалансовано і заповнювати недолік вітамінів та поживних елементів. В крайньому випадку, при необхідності можна приймати мультивітаміни і біодобавки, однак все ж краще, якщо в організм вони потраплятимуть у вигляді продуктів харчування, а не таблеток. Мед і сухофрукти допоможуть забезпечити ваш організм необхідними вітамінами і мінералами.
Складне питання: відмовлятися чи від десерту? Метод заборон і насильства ніколи не призводить до хорошого результату. Тому, скажімо так, якщо ви не в силах відмовитися від десертів, то і не відмовляйтеся. Просто поступово зміщайте вибір страв на десерт на користь менш солодких, менш жирних і менш калорійних.
У русі стрункість і здоров'я
М'язи - це найкраща «машина» для спалювання жиру, чим частіше й інтенсивніше будуть вони задіяні, тим вищою буде швидкість загального обміну речовин організму. Доведено, збільшення м'язової маси на 2 кг прискорює обмін речовин на 10%, тому фізична активність і постійні тренування (звичайно посильні) - найвірніший шлях до поліпшення метаболізму і краща профілактика зайвої повноти. Ну а, крім того, спортивні заняття, напевно, єдиний шанс зберегти на довгі роки гарну поставу, гнучкий здоровий хребет в наше століття офісного праці, коли більшість жінок проводить свій робочий день, сидячи за комп'ютером, працюючи з документами і т.д.
Здоровий хребет - необхідна умова красивою і стрункої фігури. Вікові зміни, яким піддаються наші хребці, починаються вже після 20 років, і єдиний спосіб зупинити деградацію хребта - забезпечити його досить напруженою і різноманітною навантаженням. Якщо ви раніше не займалися спортом, щоб не нашкодити своєму здоров'ю, тренуватися починайте з мінімальних навантажень.
Щоб поліпшити поставу, зміцнити м'язи, зробити суглоби рухливими, займіться фітнесом або його різновидом - пілатесом. Йога, ще один ефективний і приємний спосіб привести спину в порядок в будь-якому віці. Розтяжки, статичність поз і плавність рухів допоможуть контролювати м'язовий корсет і розправляти міжхребетні диски.
Щоб наростити м'язи спробуйте комбінувати силові тренажери з аеробікою. Багато абсолютно неправильно вважають, що силовий тренінг підходить тільки для чоловіків. Жінкам силова підготовка так само важлива, як і чоловікам. Силові вправи у жінок, щоправда, у меншій мірі, ніж у чоловіків, впливають на приріст м'язової маси, і значно знижують відсоток жирової тканини. Так що, якщо ви хочете і жири спалити, і м'язову систему зміцнити, зверніть увагу на гантелі та інші силові тренажери. Тим більше що підняття ваги зміцнює кісткову тканину і допомагає боротися з остеопорозом, одним з поширених вікових захворювань.
Використовуйте будь-яку можливість для руху - гуляйте, ігноруйте ліфти і піднімайтеся пішки по сходах, беріть участь в екскурсіях, походах, танцюйте, нарешті! Будь-які рухи під музику спалюють практично таке ж кількість калорій, як і більшість фізичних вправ.
Комплексний підхід у цьому питанні, помірне і збалансоване харчування плюс рухова активність, здатний творити справжні чудеса.
Чого робити не потрібно ...
Скільки б засмучення не приносили нам недоречно з'явилися жирові відкладення на животі і талії, не варто намагатися виправити становище голодуванням. Справа в тому, що схуднути, відмовившись від їжі на якийсь період, напевно, вдасться, але в першу чергу це схуднення торкнеться НЕ проблемних зон (живіт-талія), а особи. На схудлому обличчі стають видні навіть дрібні зморшки, та й самі по собі запалі щоки, запалі очі, в'яла шкіра виглядає зовсім не привабливо.
Нерідко схудлі жінки зрілого віку бувають змушені повернути скинуті кілограми, тільки щоб виглядати молодше. Крім того, намагаючись схуднути за всяку ціну, ми можемо нанести непоправної шкоди своєму здоров'ю, адже в умовах скорочення вироблення статевих гормонів яєчниками, їх функцію бере на себе саме жировий прошарок, і наполегливі спроби позбутися від жиру приведуть до поглиблення таких симптомів як безсоння, лихоманка, шкірні проблеми.
Не вихід і експериментування з різними дієтами. Дієта (любая), розрахована на певний період, вона провокує відчуття голоду і дискомфорту, що запускає в організмі своєрідний механізм захисту, суть якого в скороченні витрати енергії. Активність обмінних процесів знижується. Після завершення дієти ми повертаємося до звичайного раціону харчування, але організм, особливо в зрілому віці, не встигає так швидко перебудуватися і все так само повільно спалює калорії. У результаті з'являються зайві кілограми, скинути які власними зусиллями дуже важко.
Бути стрункою і підтягнутою в будь-якому віці можна і потрібно! Отже, переглядаємо раціон харчування в бік зменшення калорійності і оптимальності складу їжі, шукаємо шляхи активізації обмінних процесів, збільшення витрати енергії, намагаємося зробити своє життя більш цікавою та різноманітною. У вас все вийде!
|
|
|
|
|
|