Як зберегти молодість і жити довго-довго!
 Золота мрія людства - знайти еліксир довголіття, притому не просто збільшити тривалість життя, але продовжити саме її продуктивну частину, тобто максимально довго зберігати здоров'я, ясність розуму і привабливий зовнішній вигляд.

Створенням «еліксиру молодості» протягом століть займалися алхіміки, маги, а в наш час б'ються над цим завданням вчені багатьох напрямків - геронтологи, біологи, біохіміки, генетики. На жаль, до цих пір, не дивлячись на всі зусилля і навіть начебто цілком обнадійливі відкриття (то ген відповідає за процес старіння виявлять, то вільні радикали, що ушкоджують клітини виявлять), досягти помітного прогресу в цьому питанні не вдалося. Не створена поки, і навряд чи буде створена найближчим часом горезвісна «таблетка від старості». Але ж і старіти можна по-різному!

Якщо вже старіння організму - природний етап нашого життя, і скасувати його ми не можемо, нехай це буде «правильне старіння» - тобто з максимальним збереженням якомога довше всіх тих якостей, які притаманні молодості - інтелектуальної, чуттєвої, фізичної, сексуальної активності, стрункого тіла, пружною, підтягнутою шкіри без зморшок і ін. Завдання не проста, захоплююча, і рухатися в цьому напрямку ніколи не пізно, але чим раніше почнете, тим більш вражаючих результатів ви зможете досягти ...

І здоровий глузд, і наукові рекомендації підказують, що три основні речі впливають і на наше здоров'я, і ​​на тривалість життя, і на зовнішній вигляд - це:
- Гастрономічні звички,
- фізична активність,
- Психологічні особливості.
Ну, якщо з фізичною активністю все ясно, і з твердженням «рух це життя», мабуть, ніхто сперечатися не стане, то ось раціон харчування, що веде до довгої і активного життя, і спосіб мислення, який їй сприяє, - розглянемо докладніше.

Фактор харчування
Здавалося б, що тут складного, узагальнити досвід існуючих активних довгожителів і створити якесь «ідеальне меню». Адже є такі щасливчики практично в кожній країні - наприклад, кавказькі довгожителі; чи Японія, де середня тривалість життя більше 80 років, а число людей, які відзначили столітній ювілей наближається до 40 тисячам; є, нарешті, легендарне плем'я хунзи, де практично кожен його представник живе років 120, а то й більше. Притому до ста років хунзи грають у рухливі ігри та активно трудяться, 40-річні жінки у них виглядають як дівчата, в 60 років зберігають стрункість і витонченість фігури, а в 65 років ще народжують дітей.

 Як зберегти молодість і жити довго-довго!
 Але виявляється, не все так просто, загальною дієти для всіх не виходить, так як географічне розташування країн, клімат, харчові традиції, навіть набір травних ферментів у різних рас і національностей відрізняється, та й якість продуктів скрізь різне ...

Але, тим не менш, все-таки існують своєрідні хіт-паради продуктів, несучих безсумнівну користь організму, що сприяють довголіттю і збереженню молодості. Хоча набір продуктів у таких списках не залишається незмінним, але звичайно в них присутні: яблука, зелений чай, морква, оливкова олія, морепродукти, часник, полуниця, шпинат, солодкий перець. Сюди ж можна включити: молочні продукти, полуницю, виноград, гарбуз, горіхи, журавлину, банани ... Список можна продовжувати і далі, але це абсолютно не наблизить нас до відповіді на питання, як раціон харчування впливає на тривалість життя.

 Як зберегти молодість і жити довго-довго!
 Згадаймо знову про народ, що проживає в Гімалаях в долині річки Хунза! Їх меню дуже скромне - овочі, зернові культури, свіжі фрукти, причому ні компотів, ні варення вони не готують .  Єдиний плід, який заготовляють на зиму - урюк (плід дикого абрикоса з кісточкою), ці засушені плоди представляють майже єдину їжу в місяці «голодної весни», коли в кінці зими закінчуються запаси зерна .  Такий «пост» на урюке триває 2-3 місяці .  Зрозуміло, що урюк дуже корисний, він містить у собі кісточку, висушується в природних умовах: плоди залишають на дереві до тих пір, поки вони повністю не втратять воду .  У цьому випадку в них зберігається все цінне і корисне, що дано абрикосам матінкою-природою: вітаміни, мінеральні речовини, цукри, органічні кислоти і т . д .  Але невже таке харчування є достатнім для здорового та повноцінного життя протягом декількох місяців? Для хунзов, мабуть, так! Тижня вимушеного голодування нікого не турбують і не тривожать, хунзи не обмежують трудову діяльність, і життя там тече так само інтенсивно, як і в інші, більш ситні періоди .

У літній період вирощуються шпинат, морква, салат-латук, горох, капуста, гарбуз. Частину овочів вживається в сирому вигляді, частина - в тушкованому. Масло для приготування їжі витягають з кісточок урюку. Хлібні коржі готують з різних комбінацій зернових культур (ячмінь, просо, пшениця, гречка), причому при обмолоті зерна висівки не викидаються, а вживаються разом з борошном. Худоба в цій гірській місцевості, де мало оброблюваної землі і мало пасовищ, тримати досить складно, тому молочні продукти і м'ясо - рідкісні гості на столі.

А й багатьох інших корисних продуктів немає в їхньому харчуванні. Як можна помітити, в раціоні харчування хунзов немає ні оливкової олії (правда, замінюють його абрикосовим), ні жирних сортів риби і взагалі ніяких морепродуктів, ні молочних продуктів, та й взагалі їх раціон можна назвати навіть мізерним. Можливо, більше значення для довгого і здорового життя має не набір продуктів, який ви їсте, а той, який ви не їсте.   У харчуванні цього народу повністю відсутня біле борошно і цукор, присутній трохи кухонної солі, дуже рідко солодощі та алкоголь, не вживають хунзи консервованої їжі, кондитерських виробів, солодких безалкогольних напоїв, ну і, само собою, ніяких трансжирів, консервантів, барвників, ароматизаторів та іншої хімії.

 Як зберегти молодість і жити довго-довго!
 У порівнянні з харчуванням хунзов продуктовий кошик довгожителя японських островів може вважатися багатою - водорості, риба, соєвий соус, рис, хліб (небагато), сухофрукти, морозиво і випічка, трохи червоного пісного м'яса і білого м'яса птиці, і багато-багато овочів і зелені . Свої особливості має і раціон кавказьких горців - багато зелені, овече молоко і кисляк, прянощі, трохи м'яса (в основному баранина), сухе виноградне вино.

Висновок можна зробити такий: якщо і є щось спільне в раціоні довгожителів різних країн і народностей, то це помірність у харчуванні, в певному сенсі обмеженість раціону за кількістю їжі, низька калорійність продуктів і переважання в харчуванні зелені і фруктів.

Але не тільки питання харчування мають значення для забезпечення здорового і тривалого життя.

Фактор психології
Емоційний та психологічний стан людини, спосіб її життя і ставлення до неї, безсумнівно, впливають і на тривалість життя, і на те, наскільки щасливою і здоровою вона буде. І тут знову простежуються деякі спільні риси, властиві довгожителів, де б вони не проживали, в горах Паміру, долині річки Хунза, на острові Окінава або в грецькій сільці - спокійний оптимізм, легкий гумор, розсудливість, гостинність, сердечність, відсутність заздрості і осуду. Всі ці найпростіші основи свідомості вже є запорукою довголіття, ну ще можна додати працьовитість і допитливість.

Цікаве дослідження провели американські психологи, психологічний експеримент під назвою «Longevity Project». У 1921 році доктор психології Льюїс Терман для спостереження відібрав півтори тисячі дітей у віці 10 років, склав їх психологічно портрети, які потім періодично доповнювалися. Метою експерименту було вивчення впливу емоційного стану індивіда на тривалість його життя. Терман не дожив до завершення свого експерименту (помер в 1956 році), але справу продовжили і довели до кінця його учні. Результати дослідження виявилися дещо несподівані - так, з'ясувалося, що ні релігійність, ні подружжя, ні відсутність сильних стресів, ні легка, необтяжлива робота не впливають на тривалість життя. Більш важливо, наскільки ви серйозний і сумлінна людина.

 Як зберегти молодість і жити довго-довго!
 Напевно, це пояснюється тим, що саме люди сумлінні скоюють більше корисних для здоров'я дій і менше дій ризикованих. Серед них менше курців, лихачів, вони не зловживають спиртними напоями, і в цілому в силу характеру набирають більш сприятливі для життя соціальні відносини. А ось нестримні оптимісти, веселуни і балагури живуть менше, люди з такими рисами характеру часто недооцінюють ризик для здоров'я, не звертають уваги на симптоми захворювань, легше набувають шкідливі звички.

Правда, «катастрофічне мислення», коли наслідки будь-яких невдач буквально отруюють життя, також не сприяє довголіттю. Можливо комусь розважлива помірна життя здасться нудним, але це тільки на перший погляд. Щоб жити цікаво і захоплено, зовсім не обов'язково пускатися у всякі ризиковані заходи, ігнорувати доводи розуму і не звертати уваги на тривожні сигнали організму. Втім, вибір за вами, хоч і не все нам підвладне, але можливість до деякої міри скорегувати свою долю є практично у кожного!

Відповідальне ставлення до життя, свого здоров'я, свого тіла, рух і фізична активність, раціональний підхід до питань харчування - це те, без чого неможливо здоров'я, краса, продовження молодості і довголіття.
Автор: Ольга Травлеева