|
Всім відомо, що одяг з натуральних матеріалів найкорисніша, вона дає тілу дихати. Влітку це бавовна, шовк, а взимку, звичайно, шерсть.
Люди з глибокої давнини розводили овець, кіз, верблюдів ... Ми найчастіше носимо вироби з овечої вовни, і їй, можна сказати, немає ціни, вона не така дорога, як одяг з вовни, наприклад, лами, доступна, тепла, шкарпетках.
Але шерсть буває ще й лікувальною, так, шерсть ягнят допомагає при хворобах печінки і нирок, шерсть собаки лікує радикуліти, верблюжа шерсть служить профілактикою носових кровотеч, шерсть зайця позбавить від безсоння і навіть неврозу, якщо їй набити подушку і спати на ній.
Медики останнім часом наполегливо радять для зміцнення імунітету користуватися подушками та ковдрами з овечої і верблюжої вовни. Вовняні ковдри позбавляють від хронічної втоми і депресій.
Народні цілителі кажуть, що особливо цілющою груба нефарбована шерсть, в ній зберігаються майже всі сили природи. Тому взимку можна носити шкарпетки, пов'язані з сільського товстої грубої вовни та светри.
Особливо вовняний одяг корисна ослабленим людям, що перенесли важкі хвороби, літнім, дітям.
У дитячій фахівці радять на стіну повісити вовняний килим. Вовняний половик, постеленний на підлозі в кімнаті, буде корисний дитині, і не тільки йому.
Дивани, крісла, кушетки також краще застеляти пледами з натуральної вовни. Вони створюють ауру здоров'я, впевненості, затишку, заспокоюють і налаштовують на благополуччя.
Людям зі зниженою енергетикою, сором'язливим, замкнутим, неактивним одяг з вовни дає енергію, приплив бадьорості і підштовхує до дії.
Вовняними хустками і шарфами рекомендується обв'язувати горло, коли робиться компрес або накладаються лікувальні компреси на спину, кінцівки. Шерсть підсилює дію ліків і зігріває.
Коли в наших будинках холодно взимку, багато хто соромиться надягати
валянки
. І даремно! Валянками поправляв здоров'я не тільки Петро I, але і Катерина II. За її розпорядженням валянки носили також фрейліни її величності. До речі, племінниця Петра I, імператриця Анна Іванівна дозволяла надягати валянки придворним дамам навіть до парадного сукні.
Колись валянки вважалися одним з найбажаніших та цінних подарунків. В давнину хлопець, що мав валянки, вважався завидним нареченим. А якщо дівчині сподобався хлопець, то вона кидала валянок йому у двір, натякаючи на те, щоб він засилав сватів.
Валянки, надіті на босу ногу, вчиняють мікромасаж стоп, оздоровлюючи весь організм. Віддавати перевагу потрібно валянкам ручної роботи.
Жінки, які носять вовняні вироби, довше за своїх ровесниць, які віддають перевагу синтетиці, зберігають здоров'я, молодість і красу. Але потрібно знати, що
не рекомендується поєднувати в своєму гардеробі речі з синтетики і шерсті
. Наприклад, нейлонова блузка не дозволить вовняному костюму зробити благотворний вплив на свою господиню. Тому блузка повинна бути шовкової або бавовняної.
Для поліпшення стану шкіри рекомендується під простирадло стелити вовняну ковдру, після декількох місяців шкіра помітно омолоджується.
При роботі за комп'ютером корисно накидати на плечі вовняний шарф або хустку. Це благотворно діє на шию і спину.
Тріко або штани з натуральної вовни, надіті на голе тіло, активно борються з целюлітом.
Руки омолоджуються при носінні вовняних рукавиць і рукавичок. Якщо хочеться бути здоровою, красивою і елегантною одночасно, то можна купити рукавички з вовни кролика або кози ангорської породи.
І, як стверджують фахівці, якщо хоча б з осені до весни жінка буде віддавати перевагу вовняним речам, до весни вона буде виглядати не втомленою і блідою, а енергійної і світиться природною красою.
|
І знову жінкам не пощастило, згідно зі статистикою, відсоток жінок, які страждають від хвороб ніг, набагато вище, ніж відсоток чоловіків, що мають ті ж проблеми. А тут і варикозне розширення вен, і деформація великого пальця стопи («кісточка»), і запалення фасції підошви. Причин такої несправедливості декілька. По-перше, у чоловіків все-таки зв'язковий апарат і сухожилля сильніший, ніж у представниць слабкої статі, по-друге, можна говорити і про деяку генетичної схильності, а по-третє ... ну, не носять вони ці височенні підбори.
Моделі взуття для чоловіків більш консервативні, не так залежать від примх моди, та й форма носка у чоловічого взуття більш відповідає анатомічній будові стопи. Так що, незважаючи на той факт, що плоскостопістю (а цей дефект в числі основних причин проблем з ногами) і чоловіки і жінки страждають приблизно однаково, у чоловіків його наявність не так очевидно позначається на якості життя. І часто ми, жінки, самі винні, не приділяючи належної уваги профілактиці захворювань опорно-рухового апарату.
Адже як виходить - поки ми молоді, оптимістичні і навіть кілька легковажні, ми більше уваги приділяємо зовнішній стороні явищ і предметів. Ось так і з взуттям! Дивимося в першу чергу на красу взуття, її відповідність моді, уявляємо, як чудово виглядатимуть ніжки в такої шикарної оправі. А от від думки, як будуть вони себе почувати, зціплені вузької колодкою, які навантаження їм доведеться витримувати на такому каблуці і з таким неймовірним вигином зводу, відмахуємося.
Особливо фатальним стає таке ставлення до своїх ніг, якщо в наявності вже є плоскостопість, а мається воно, на жаль, у багатьох. Досить часто цей дефект спостерігається вже у маленьких дітей, правда, у багатьох випадках у міру росту організму форма стопи приходить в норму, але, на жаль, не у всіх!
Але навіть ті, кому повело народитися і дістатися до повноліття з нормальною будовою стопи, мають всі шанси до 30-40 років заробити плоскостопість.
Легкою ходою, ... або чим і як ми ходимо?
Так природа захотіла.
Чому - не наша справа,
Для чого, не нам судити.
(Б. Окуджава)
Ходимо ми, звичайно, ногами, і від того, як ми це робимо, багато в чому залежать становище і діяльність внутрішніх органів, стан хребта. Правильна хода - це узгоджена робота м'язів, суглобів, зв'язок і, крім того, це і глибоке, ритмічне дихання, і нормальне постачання кров'ю органів і тканин. На передньому краї ходьби знаходиться
стопа
, Що представляє собою складну анатомічну структуру, що складається з 26 кісток, що утворюють дві перетину склепінь стопи (подовжній і поперечний). Кістки стопи взаємозалежні один з одним в першу чергу - зв'язковим апаратом. М'язи стопи, разом з підошовної фасцією (широка стрічка фіброзної тканини на підошві, яка підтримує звід стопи), забезпечує стабільність середнього відділу стопи. А ще є ціла група м'язів, які починаються в нижній третині гомілки і прикріплюються на різних рівнях до кісток стопи.
Рухливість стопи забезпечує кілька суглобів: гомілковостопний (його ми всі добре знаємо, саме він найчастіше підвертається), суглоби передньої частини стопи - предплюсне-плеснові, плюсне-фалангові, міжфалангові, та ін.
Ви звертали увагу, як ми ходимо, як наступом на п'яту, переносимо навантаження на носок, як згинається стопа під час кроку? У процесі ходьби тіло людини піддається різним струсів і поштовхів, які значною мірою амортизуються стопою, її суглобами і, в деякій мірі, її жировим прошарком.
Зниження цієї амортизуючою функції стопи, що обов'язково відбувається при плоскостопості, призводить до неправильного розподілу навантаження і на суглоби стопи, і на колінні і тазостегнові суглоби. Втрата правильної біомеханіки кроку супроводжується скручуванням тазостегнового суглоба в бік більшої навантаження, втрачає осьову фіксацію хребет і компенсує навантаження за рахунок свого викривлення. Від неправильної роботи стопи страждає весь організм. І тут уже не про красу ходи доводиться думати, а про саму можливість пересуватися без болю.
Так чому ж стопа перестає виконувати, належним чином, свою найважливішу функцію, призначену її природою, чому з'являється придбане плоскостопість?
Краса вимагає жертв?
Основна причина розвитку плоскостопості, на думку багатьох експертів, - неправильна взуття при наявності слабкості зв'язкового апарату. Є, звичайно, й інші причини, але в кожному разі, незручне взуття - фактор, що збільшують вже наявну деформацію. Взуття на плоскій жорсткої підошві, вузька модельне взуття, високий каблук, шльопанці (в'єтнамки) - все це різноманітність потрапляє в категорію «неправильної» взуття з точки зору наших ніг.
Ніхто не сперечається, високий каблук, це красиво, зорово подовжується нога, фігура виглядає більш високою, стрункою, сексуальною. Але ходити на високих підборах (вище 5-6 см), тим триваліше, дуже шкідливо! А якщо є та чи інша патологія в будові стопи, то просто неприпустимо і безвідповідально. Коли ми йдемо на високих підборах, основне навантаження припадає на носок, стопа в передній частині розпластується, деформуються плеснові кістки, а сухожилля п'яти виявляється незадіяним і поступово атрофується.
Фахівці-ортопеди вважають: постійне носіння туфель на високій шпильці або на гнеться платформі настільки перекручує біомеханіку нормального кроку, що майже фатально призводить до статичного плоскостопості стопи. Не менш шкідлива для стоп і абсолютно рівна підошва без всякого каблука.
Крім «неправильної» взуття плоскостопість викликають ще й тривалі навантаження, пов'язані можливо з професійною діяльністю (без можливості присісти) або надто старанним заняттям спортом. Так що, «весь день на ногах», особливо якщо є зайва вага, та ще й взуття не дуже підходяща, для ніг дуже шкідливо.
Якщо ми не сприймаємо плоскостопість всерйоз, вважаючи його лише прикрим косметичним дефектом, не враховуємо його при виборі взуття, лінуємося виконувати спеціальну лікувальну гімнастику, масаж, носити спеціальні устілки супінатори, - то маємо всі шанси заробити запущену стадію вже до 35-40 років. Спочатку варварське ставлення до своїх ніжок сходить з рук без серйозних наслідків, проявляючись хіба що швидкою стомлюваністю ніг, неприємними, але швидко проходять хворобливими відчуттями в стопах, гомілках і колінах. Час розплати приходить дещо пізніше, вже в зрілому віці, - кому в 35- 40 років, кому в 50, комусь може в 60. Можливо, в юності це туманне майбутнє здається дуже далеким, а виглядати шикарно хочеться зараз, але повірте , і в 50 років, і пізніше, теж хочеться носити красиве взуття, танцювати, подорожувати, та просто рухатися без болю.
На пізніх стадіях розвитку, плоскостопість може призвести не тільки до кульгавості і клишоногі, але і спровокувати розвиток сколіозів, гонартроз (ураження колінного суглоба), коксартрозів (поразка тазостегнового суглоба), інших патологій опорно-рухового апарату і, звичайно, самої стопи.
«Кісточка» на великому пальці (Hallux valgus), його викривлення а потім і артроз суглоба, запалення фасції і п'яткова шпора, «натоптиші» і мозолі, викривлені і подовжені пальці («молоткообразние» при поперечному плоскостопості), врослий ніготь - ось тільки деякі прояви запущеного плоскостопості.
Перевірка на плоскостопість
Навіть якщо на перший погляд з вашою стопою все нормально, немає виступаючої «кісточки» на великому пальці стопи, та й інші пальці рівні, немає болю в ділянці стопи і гомілки, все рано перевірте ноги на плоскостопість, тому що ранні стадії захворювання легше піддаються корекції . Зробити це не складно навіть у домашніх умовах. Ось найпростіший метод:
Візьміть чистий аркуш паперу, покладіть його на підлогу. Тепер намажте ступні будь-яким жирним кремом (маслом) і встаньте на цей лист. Постарайтеся, щоб тяжкість тіла розподілилася рівномірно, ноги тримайте вкупі. Зійдіть з паперу, на ній видно чіткий відбиток ваших стоп. У нормі по внутрішньому краю стопи відбитка бути не повинно. Якщо відбиток є - у наявності поздовжнє плоскостопість у розвиненій ступеня. Якщо відбитка немає, але зона його відсутності вужча, ніж половина підошви - це, швидше за все початкова стадія поздовжнього плоскостопості.
Впадати в паніку не слід, хоча плоскостопість не відноситься до числа легко усунених деформацій, але чим раніше ви потрапите до фахівця-ортопеда, ніж раніше займетеся лікуванням, тим більша ймовірність і зупинити розвиток плоскостопості, і здійснити його корекцію. Ну, а для профілактики цього захворювання, декілька порад:
- Вибирайте взуття з високим, просторим носком, що не конструктивному пальці, зі зручним каблуком, його оптимальна висота 3-6 см, верх взуття повинен бути виконаний з м'якого еластичного матеріалу (краще шкіра);
- В якості взуття для тривалих піших прогулянок найкраще підходять кросівки на товстій, м'якою ортопедичною підошві;
- Якщо у вас є надлишок ваги, схудни;
- Щоб зміцнити стопи, загартовуйте їх, ходіть босоніж по росяній траві, морської або річковій гальці;
- Зміцнити м'язи стоп допоможе спеціальна гімнастика, самомасаж, ванночки для стоп з морською сіллю.
Рух це життя, а наші ніжки - великі трудівниці! Думайте про них частіше, піклуйтеся про їх здоров'я, і вони в боргу не залишаться, і кожен ваш крок буде красивим і безболісним!
|
|
|
|
|
|