|
Стреси і перенапруги - вже досить звичайні явища в нашому повсякденному житті. Порушуючи внутрішню рівновагу, стрес призводить до дезорганізації природних сил організму людини.
Стрес - це чума XXI століття. Шалений темп життя і не дуже сприятлива екологічна обстановка аж ніяк не продовжують нам молодість і не додають здоров'я. Крім того, напружені відносини в робочому колективі, постійне функціонування в режимі дедлайну здатні вибити з колії навіть самого здорової людини. Коли стрес стає хронічним, і розвиваються ті чи інші психічні симптоми, стає очевидно, що необхідно щось зробити. Однак не такий страшний чорт, як його малюють! Боротися з щоденним стресом можна і потрібно! Зараз розроблено безліч найрізноманітніших програм боротьби зі стресом: від загальнодоступних до екзотичних. Ось кілька ефективних, доступних і перевірених часом рад фахівців.
Гімнастика для обличчя
Наш підборіддя - це одна з найбільш уразливих для стресу зон, особливо в тих випадках, коли ми стискувати зуби або прикушує мову, щоб приховати свої почуття. Навіть уві сні іноді стискає зуби так, що, прокинувшись вранці, можна відчути біль у вилицях. Найшвидший спосіб розслабитися - це злегка притиснути мову до верхнього неба і, утримуючи його в цьому положенні, дорахувати до п'яти. Слід повторити цю вправу кілька разів. Потім намацайте кінчиками пальців щелепні суглоби, які знаходяться поруч з мочками вух. Дуже обережно натисніть на них, відкрийте рот і, рахуючи до тридцяти, рухайте підборіддям вгору-вниз і з боку в бік. І, нарешті, широко розкрийте рот, спробуйте «витріщив» очі і якнайдалі висуньте мову. Залишаючись в такому положенні, долічіть до дванадцяти.
Поради психолога
Запишіть все, що випробували протягом дня; проаналізуйте, що вам сподобалося або викликало відчуття комфорту. Записуючи свої почуття, ви краще усвідомлюєте їх, так як зазвичай ми погано вміємо це робити. Так вам буде простіше уникнути стресових ситуацій в майбутньому.
Йога приходить на допомогу
Правильне дихання - можна сказати, фундамент йоги
. Вчення про правильне дихання відточувалося протягом не однієї сотні років, поки не досягло досконалості
. Однак, нам, звичайним людям, завжди здається, що ми вміємо дихати - зрештою, ми робимо це з дня на день протягом усього свого життя
. Але більшість з нас дихає поверхово, наслідком чого може стати відчуття невпевненості і занепокоєння, а також нездатність зібратися або зосередитися
. Якщо ви навчитеся перемикатися на глибоке, ритмічне дихання - спочатку всього на кілька хвилин в день, і до тих пір, поки таке дихання не увійде в звичку, - то майже напевно відчуєте, що вам буде легше справлятися зі стресовими ситуаціями
. Дихальні вправи допоможуть впоратися з будь-якою ситуацією, що викликає хвилювання або нервова напруга
. З точки зору фізіології правильне дихання заряджає вас енергією і навіть відновлює сили
. Коли ми розслабляємося, наше дихання стає більш глибоким і рідкісним
. Але цей зв'язок працює і в зворотному напрямку
.
Дихальна гімнастика
- Ляжте на підлогу - на спину, злегка розкинувши руки. Долоні повинні бути повернені нагору, ноги розслаблені і трохи розсунуті. Можна робити цю вправу і сидячи на стільці. У цьому випадку ваші ступні розташовуються на підлозі, плечі і живіт розслаблені.
- Покладіть долоні на нижню частину живота. Відчуйте, як м'язи живота розтягуються при вдиху і скорочуються при видиху. У такому положенні зробіть сьомій дихальних рухів.
- Тепер покладіть долоні на нижні ребра, збоку. Розслабте лікті і плечі, щоб ви змогли відчути об'єм грудної клітки. Вас відвідає почуття «відкритості». Відчуйте, як ваші пальці піднімаються й опускаються в такт рухам грудної клітки. У такому положенні теж зробіть сьомій дихальних рухів.
- Торкніться кінчиками пальців ключиць. Відчуйте, як під час вдиху розсуваються ключиці і розгортаються плечі.
Ароматерапія від стресу
Щоденне напругу можна знімати також і за допомогою ароматерапії. Наприклад, за допомогою масел дягеля, ромашки, лаванди, меліси, неролі, троянди або розмарину. Якщо ви потрапили в стресову ситуацію, капніть трохи олії в аромалампу.
Справитися з дратівливістю допомагає запах анісу, іланг-ілангу, кипариса, ладану, лимона, майорану, мандарина, мірри, мускатного горіха. При зайвої дратівливості варто спробувати бензой або стиракс. Допоможе і солодкий запах меду. Ці ж запахи знімають нервову напругу.
|
Ліки, неточно діагностовані захворювання і навіть неправильно обраний вид тренувань можуть бути причиною вашої невдалої боротьби із зайвою вагою.
Начебто правила схуднення досить прості: менше їсти, більше рухатися. Тоді чому мільйони людей в усьому світі продовжують боротьбу із зайвою вагою і не худнуть так, як їм хочеться? Відомо, що близько 20 відсотків людей в усьому світі постійно сидять на якийсь дієті, а 40% чоловіків і 30% жінок регулярно відвідують тренування і стежать за своєю фізичною активністю. Тобто, так багато людей знаходиться в постійному бажанні схуднути. Значить, не все так однозначно, і не для всіх працює цей простий принцип: «менше їсти, більше рухатися».
Виявляється, багато наші зусилля по зниженню ваги йдуть врозріз з тим, що ще входить у наше життя. Наприклад, деякі ліки призводять до збільшення ваги (це антидепресанти, ліки при мігрені, при цукровому діабеті, від високого кров'яного тиску), провокують повноту хвороби, про які ви не здогадуєтеся, а також деякі види тренувань і просто неправильний спосіб життя.
Для того щоб зрозуміти, чому ж ви товста, слід знати дуже багато про себе і своє здоров'я. Розглянемо, в чому може критися проблема зайвої ваги. Можливо, саме ці причини вам заважають схуднути.
ПРОБЛЕМА:
Поступове плавне збільшення ваги
Причина:
Повільний обмін речовин або екстремальні дієти.
Починаючи з 30-річного віку наш метаболізм (швидкість, з якою ми спалюємо калорії, перебуваючи в стані спокою) сповільнюється на цілих 5% за кожні 10 років. Це означає, що ви будете спалювати на 100 калорій в день менше у віці 35 років, ніж це було в 25-річному стані, і на 200 калорій в день менше в 45-річному віці, і так далі. Такого уповільнення достатньо, щоб додавати щорічно у вазі 4-6 кілограмів!
Екстремальні дієти (це ті, які дають велику втрату ваги за дуже короткий проміжок часу, так звані йо-йо дієти, або суворі дієти) погіршують процес метаболізму, до речі, незалежно від вашого віку. Організм уповільнює обмін речовин, тому що він включає цей механізм тільки тоді, коли відчуває голод, а не постійно, при будь-якому прийомі їжі.
Хто в зоні ризику:
Всі, кому за 30, що бажають схуднути.
Рішення проблеми.
Збільшувати фізичну активність. Два рази на тиждень обов'язково силові інтенсивні тренування, щоб наростити м'язову масу, і це дозволить збільшити швидкість метаболізму. М'язи спалюють на 25-33% більше калорій, ніж це робить жир. Збільшення м'язової маси призводить також до збільшення швидкості метаболізму в стані спокою і відпочинку. Якщо замінити 5 кг жиру на 5 кг м'язів, то організм буде спалювати щодня на 40 калорій більше, перебуваючи в стані спокою. На перший погляд, це небагато, але в тиждень це виходить 280 калорій, а в місяць вже 1120. І цього цілком достатньо, щоб схуднути без дієт.
Які тренування краще для нарощування м'язової маси? Порадьтеся з фітнес-інструктором, а якщо немає можливості, то зверніть увагу на віджимання, присідання, випади, вправи з гантелями (можна замінити пляшками з водою).
ПРОБЛЕМА:
Збільшення ваги на тлі прийому ліків
Причина:
Побічні ефекти від прийнятих ліків.
До ліків, які напряму пов'язані зі збільшенням ваги, відносяться багато популярні препарати. Це в першу чергу, антидепресанти, ліки, які виписують при мігрені, ліки для діабетиків, а також препарати від високого кров'яного тиску.
Хто в зоні ризику:
Усі, хто бере перераховані вище препарати. Разом з цим ліки можуть діяти по-різному на різних людей. І якщо в одного вага йде вгору, в іншого ці ж ліки можуть навпаки, привести до схуднення.
Рішення проблеми.
Тут не обійтися без допомоги вашого лікаря. Самостійно припиняти приймати виписані вам ліки не можна. Але якщо ви думаєте, що набір ваги відбувається через побічних ефектів препаратів, то можна попросити вашого терапевта підібрати вам альтернативні ліки, можливо, вони не будуть настільки сильно призводити до набору ваги.
ПРОБЛЕМА:
Тренування, що не приводять до схуднення
Причина:
Неправильно обраний вид тренувань.
Хто в зоні ризику:
Як було сказано вище, порядку 40% чоловіків і 30% жінок, які регулярно займаються фізичними вправами, не можуть скинути вагу.
Якщо нічого не змінювати у своїх тренуваннях, то виникає так званий ефект «плато», коли організм адаптується до навантажень, при цьому спалювання жиру і калорій різко знижується.
Рішення проблеми.
Заняття повинні бути різноманітними, в них варто включати фрагменти більш інтенсивних навантажень. Наприклад, якщо бігаєте - то це кілька хвилин спринту, якщо ходите - то біг підтюпцем. Це дозволить активізувати обмін речовин протягом наступних 24 годин. Наприклад, просто переключившись з ходьби на біг підтюпцем, калорії будуть спалюватися на 100% краще і вдвічі скоротиться час, витрачений на це.
ПРОБЛЕМА:
Грушовидний тип фігури, з навантаженням нижній частині (товсті ноги і стегна)
Причина:
Набряки і затримка рідини в жирових тканинах.
Опухають ноги можуть бути викликані ненормальним накопиченням жирових клітин під шкірою, одночасно з цим в цих жирових клітинах накопичується рідина. Зовні це іноді виглядає як синяки і целюліт.
Хто в зоні ризику:
від 5 до 10% жінок. Точна причина поки не виявлена, то п'ята частина всіх випадків - це спадковість.
Рішення проблеми:
Ліків не існує, але є спеціальна підтримуюча одяг, або перев'язки, які підтримують тканини і стимулюють лімфатичну систему до відведення зайвої рідини.
ПРОБЛЕМА:
Широка талія, почуття роздутості в області живота
Причина:
Харчова непереносимість деяких продуктів харчування.
Іншими сигналами можуть бути метеоризм, нудота, діарея, дискомфорт після їжі. Це може супроводжуватися втомою і болями в суглобах. Якщо організм не переносить якихось продуктів, йому важко їх перетравити, і вони залишаються в травному тракті, переварюючись тільки частково. У результаті залишки їжі починають взаємодіяти з бактеріями.
Найбільш поширені продукти, які може не приймати ваш організм, - молоко і пшениця. Непереносимість лактози, що міститься в молоці і молочних продуктах, зустрічається досить часто.
Хто в зоні ризику:
Різною мірою всі ми. Але з віком це зустрічається все частіше, особливо, що стосується непереносимості лактози.
Рішення проблеми.
Симптоми харчової непереносимості можуть проявлятися не відразу, на відміну від, наприклад, алергії, яку можна визначити відразу після споживання якихось продуктів. Тому фахівці радять записувати все, що ви їсте. Звідти «харчовий щоденник», заносите туди всю їжу, всі напої і ліки, які споживаєте. Записуйте також те, що ви відчуваєте. Після декількох тижнів ви зможете зрозуміти, чи є у вас непереносимість якихось продуктів.
Як тільки ви визначитеся з продуктами, які викликають дискомфорт (найчастіше це пшениця, молоко, яйця), виключайте їх з раціону (по одному на кілька днів), і тоді зможете зрозуміти, відмова від яких продуктів полегшує стан. Не бійтеся, вам буде потрібно всього 1-2 тижні, щоб привести своє меню до оптимального. Якщо не можете самостійно вирішити проблему, прийдіть до лікаря зі своїм «харчовим щоденником», вам допоможе фахівець.
ПРОБЛЕМА:
Збільшення ваги після 40-50 років
Причина:
Гормональні зміни у жінок середнього віку.
Близько 90% жінок починають набирати у вазі в період менопаузи, і часто збільшення ваги починається поступово, ще в період перед-менопаузи, ближче до 40 років. При цьому, зайва вага концентрується в основному в середині тіла. Все це - результат дисбалансу трьох найважливіших гормонів: естрогену, прогестерону і тестостерону.
Різко падає рівень прогестерону і тестостерону, і естроген стає домінуючим гормоном. Естроген теж зменшується, але на тлі зменшення інших гормонів, він стає трохи зайвим. А естроген змушує організм накопичувати жирові відкладення, пригнічуючи використання жиру для отримання енергії. В результаті вага збільшується нещадно, і ніякі фізичні навантаження не рятують.
Хто в зоні ризику:
Всі жінки старше 40 років.
Рішення проблеми.
Здорове харчування, активний спосіб життя і ... прийняття вікових змін. Не варто ображатися на естроген, він виконує для нас багато корисних речей. Наприклад, полегшує симптоми менопаузи, такі як тривога, припливи. А також забезпечує деякий захист від остеопорозу.
ПРОБЛЕМА:
Жир в низу живота і на талії.
Причина:
Синдром полікістозних яєчників, який пов'язаний з гормональним дисбалансом (занадто багато тестостерону та інших чоловічих гормонів).
Хто в зоні ризику:
від 5 до 10% жінок дітородного віку мають такі проблеми. Поки явище не вивчено, але спадковий характер підтверджений.
Іншими ознаками цього прояву можуть бути нерегулярні менструації або їх відсутність, прищі, зайве волосся на обличчі і стегнах, витончення волосся на голові. Скупчення жиру в центрі тіла: на грудях, талії, животі, спині.
Рішення проблеми.
Якщо вага збільшується на тлі відсутності менструацій або нерегулярних місячних, здайте кров на гормони, а також попросіть лікаря зробити УЗД яєчників. Якщо діагноз підтвердиться, вам запропонують медичні препарати для лікування та полегшення симптомів. Показана також дієта, контролююча надлишковий інсулін.
ПРОБЛЕМА:
Поступова надбавка у вазі плюс набрякле обличчя.
Причина:
погана робота щитовидної залози.
Щитовидна залоза (розташована в області шиї) відповідає за контроль метаболізму, допомагає перетворювати їжу в енергію.
Симптомами, супроводжуючими порушення діяльності щитовидки, можуть бути ламкість волосся і нігтів, відсутність енергії, сухість шкіри, часте відчуття холоду. Якщо ваша щитовидна залоза не функціонує належним чином, організм може виробляти занадто багато желеобразного речовини під назвою мукополісахариди, які і роблять вас трохи розпухлими, що особливо помітно на обличчі.
Хто в зоні ризику:
Жінки в 10 разів більше схильні до проблем з щитовидною залозою, ніж чоловіки. Часто ці порушення зустрічаються у період вагітності або клімаксу. На розвиток хвороби може впливати і погане харчування. Значною мірою, слабкий імунітет впливає на даний стан. Спадковий фактор також позначається, ви можете народитися з цим, але до пори до часу не помічати, а запустити хворобу можуть віруси, стреси, вагітність.
Рішення проблеми.
Зверніться до лікаря, щоб зробити аналіз крові. Якщо буде встановлена млявість щитовидної залози, вам буде прописаний лікарський препарат (наприклад левотироксин, синтетична версія гормону тироксину).
ПРОБЛЕМА:
Постійний стан припухлості, набряків, здуття
Причина:
Затримка води, можливо ниркова недостатність, проблеми з печінкою.
Періодичні затримки води - це не є проблемою, воно зустрічається часто, і у чоловіків, і у жінок. Тут мова йде про постійне набряковому стані. І тоді це повинно викликати тривогу.
Інші симптоми: опухлі щиколотки і гомілки. Спробуйте вщипнути себе там, де спостерігається набряклість. Вас має насторожити, якщо ви не зможете цього зробити, якщо набряки занадто щільні. Проблема тут в роботі печінки і нирок. Вони не справляються з тим, щоб позбавити організм від солей. Тому рідина накопичується, вона затримується солями.
Хто в зоні ризику:
Люди з підвищеним кров'яним тиском, діабетики, хворі на гепатит, а також ті, хто надмірно споживає алкоголь.
Рішення проблеми.
Краще порадитися з лікарем. Полегшити стан допоможе плавне підвищення фізичної активності, скорочення споживання солі, споживання достатньої кількості води.
ПРОБЛЕМА:
Постійна повнота
Причина:
Генетична.
Численні дослідження доводять, що мається конкретний ген, який сприяє накопиченню жиру. Є також гени, які контролюють апетит. Разом з цим, є й протилежні гени, що дозволяють активізувати руйнування жиру, незалежно від дієт і раціону харчування. Все це пояснює, чому часто цілі сім'ї володіють надмірною вагою, і ніяк не можуть "зламати" цієї тенденції.
Хто в зоні ризику:
Згідно з деякими дослідженнями, кожен шостий житель планети є носієм генів, що сприяють підвищенню ваги.
Рішення проблеми.
Таким людям доводиться більш наполегливо займатися спортом, ніж інші. Не варто орієнтуватися на більшість, для них може бути досить просто піших прогулянок, а людям з генетичною схильністю до повноти доведеться попрацювати над собою більш інтенсивно.
|
|
|
|
|
|