Сонячний вітамін: час отримувати і накопичувати
 Літо найсприятливіший сезон для поповнення запасів вітаміну D в організмі, адже недарма цей вітамін називають «сонячним». Самий природний, простий і безпечний спосіб отримання цього вітаміну - сонячні ванни, ранкові прогулянки в помірно оголеному вигляді на відкритій місцевості, ну, а коли ж цим займатися, як не влітку?

Похвальна ода «вітаміну сонця»
Вітамін D був відкритий в 20-30-х роках минулого століття, і вже перші дослідження показали, що саме з недоліком цього вітаміну в дитячому організмі пов'язані такі хвороби як рахіт, викривлення кісток і деформація хребта. В даний час відома ціла група вітамінів D - D1, D2, D3 і т. Д. Найбільш важливі з них - D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), вони дуже близькі за властивостями і по впливу на організм, і їх найчастіше за все об'єднують одним загальною назвою - кальциферол або вітамін D.

Можливо, у когось виникне сумнів, а чи варто нам, дорослим людям, надавати таке значення «дитячому» вітаміну, адже час формування кісткової системи давно пройшло, рахіт нам вже не загрожує .  Виявляється, вітамін D не так вже простий, і його фізіологічна роль полягає не тільки в регуляції обміну в організмі кальцію і фосфору, що особливо важливо для зростаючого організму .  Від вітаміну Д залежить кишкова проникність і інших мінералів (цинк, залізо, кобальт, магній) .  Він незамінний в боротьбі з порушеннями в роботі імунної системи і в битві з інфекціями, допомагає безперебійній роботі серця, регулює діяльність нервової системи .  Вітамін D необхідний для нормального згортання крові, перешкоджає розвитку атеросклерозу, важливий для функціонування щитовидної залози і нормального згортання крові, допомагає позбутися багатьох хвороб очей .  У жінок, які мають достатній рівень вмісту вітаміну D в крові, рідше зустрічаються доброякісні та злоякісні пухлини грудей і рак яєчників . 

Так що, вітамін D необхідний всім і завжди, - і в дитинстві, і в квітучій юності, і у віці елегантності, і на схилі віку. Як тільки ми перестаємо дбати про постачання свого організму цим вітаміном, навалюються проблеми, починаючи від ломоти в кістках, біль у попереку, і закінчуючи переломами, депресією, порушення пам'яті, проблемами з артеріальним тиском, та й мало що ще може трапитися, якщо нехтувати сонячним вітаміном.

А шляхи його надходження в організм прості:
- Ззовні з їжею і лікарськими препаратами,
- І вироблення організмом під впливом сонця. Притому на сонці в організмі утворюється приблизно 90% вітаміну D, тоді як з їжею його надходить близько 10%.

Що ще важливо відзначити, вітамін D жиророзчинний, він не вимивається з організму разом з рідиною, а досить повільно виводиться з жовчю, так що цілком можливо зберігання про запас деякої кількості неактивного вітаміну D в печінці протягом декількох місяців.

 Сонячний вітамін: час отримувати і накопичувати
 Як в шкірі утворюється вітамін Д, або деякі нюанси прийняття сонячних ванн ...
Ультрафіолетове випромінювання сонця - основне джерело надходження вітаміну D в організм. Під сонячними променями на поверхні шкіри, вкритої найтоншим шаром холестериноподібні речовини ергостерину і поту, утворюється вітамін D, який потім всмоктується шкірою, проникає в кров'яне русло і в кінцевому підсумку надходить в печінку, де потім, в ході метаболізму починається його перетворення в активні форми. Причому, частина неактивного вітаміну D відкладається про запас у спеціальних клітинах печінки ретикулоцитах, що забезпечує підтримання в організмі необхідного рівня його активних форм протягом декількох місяців. У печінці процес перетворення поки що пасивного кальциферола в активний гормон кальцитріол починається, а завершується в нирках, і саме звідси цей гормон відправляється виконувати свою важливу місію, керуючи засвоєнням кальцію і фосфору організмом.

На щастя, наш організм може накопичувати вітамін D, тому дуже важливо, щоб за літо шкіра виробила його в кількості, достатній для іншої частини року.

При прийнятті сонячних ванн з метою поповнення запасів вітаміну D   (а не для шоколадної засмаги) слід враховувати деякі особливості:

- «Сонячний» вітамін утворюється при впливі ультрафіолетових променів на шкірний жир, що знаходиться на поверхні шкіри, так що не слід змивати його перед прийняттям сонячних ванн;

- Так само не поспішайте приймати водні процедури відразу після сонячних ванн, дайте час вітаміну вбратися в шкіру;

- Сонцезахисні засоби захищають нас від ультрафіолету і в теж час блокують можливість шкіри виробляти вітамін D. Сонячна ванна без сонцезахисного крему   протягом 15-20 хвилин в ранкові години і ближче до вечора, кілька разів на тиждень, за твердженням фахівців, здатна забезпечити синтез необхідної кількості вітаміну D;

- Активність процесу синтезу знаходиться в прямій залежності від інтенсивності опромінення і в зворотній - від ступеня пігментації шкіри, тобто чим сильніше ви засмагли, тим нижче здатність шкіри до виробництва вітаміну D.

Слід також врахувати, що шкіра здатна ефективно виробляти вітамін D під впливом ультрафіолетових променів в чистій атмосфері, так що прогулянка по міських вулицях, над якими висить серпанок пилу і вихлопних газів, навряд чи сприятиме зміцненню здоров'я та накопиченню вітаміну.

 Сонячний вітамін: час отримувати і накопичувати
 Дайте сонця шанс!
І що ж виходить? Якщо ми, дотримуючись рекомендацій лікарів дерматологів-онкологів, які не з'являємося на відкритому повітрі без сонцезахисних засобів і відповідного одягу, ми рятуємо себе від сонячних опіків, дерматитів, фотостаріння, злоякісних новоутворень і в теж час позбавляємо свій організм так необхідного нам вітаміну D. А якщо наша шкіра вже покрилася шоколадним засмагою та опіки їй не страшні, ми вже не використовуємо захисний крем так строго - і на шляху синтезу вітаміну D встає вже наш власний засмагу.

Спробуємо знайти розумний компроміс. Тим більше що засмага сам по собі, в останні роки не є таким вже престижним фактором. Завдяки численним застережливим публікаціям, надмірний засмага в наші дні сприймається вже не як свідоцтво здорового способу життя та соціального статусу його власниці, а швидше як свідчення деякого невігластва або несерйозного ставлення до власного здоров'я.

Отже, наш вибір - нетривалі сонячні ванни без захисних засобів в безпечне час доби (ранок, вечір), в решту часу сонцезахисні засоби потрібного ступеня захисту, засоби догляду за шкірою і повноцінне харчування.

Альтернативні способи
Другий шлях надходження вітаміну D в наш організм - їжа. Основні джерела - сирий яєчний жовток, молочні продукти, сир, вершкове масло, печінка риб (особливо тріски і палтуса), жирні сорти морських риб (оселедець, скумбрія, тунець, макрель). Є й рослинні джерела вітаміну D - петрушка, кропива, гриби, люцерна, хвощ - правда, його вміст у них досить незначно.

 Сонячний вітамін: час отримувати і накопичувати


Добова потреба у вітаміні, що надходить у організм з їжею, приблизно 200 міжнародних одиниць / ME /, це якщо ви щодня перебувай на відкритому повітрі під впливом сонячних променів 30 хвилин. Якщо сонячні ванни не для вас, то норма зростає до 1000 МО.

У розрахунку на 100 г:
- В печінці тварин міститься до 50 ME вітаміну,
- В яєчному жовтку - 25 ME,
- В яловичині -13 ME,
- В кукурудзяній олії - 9 ME,
- У вершковому маслі - до 35 ME,
- У коров'ячому молоці - від 0, 3 до 4 ME на 100 мл.

Як бачимо, навіть при повноцінній дієті потребу організму у вітаміні важко повністю забезпечити за рахунок їжі. Поєднання сонячного світла, і правильний вибір меню - найбільш надійний шлях вирішення задачі.

Можна також урізноманітнити свій раціон продуктами, додатково збагаченими вітаміном D, це - молоко, йогурти, сухі сніданки, печиво, хліб. Важливо тільки враховувати, що вітамін D рекомендується приймати разом з кальцієм, адже його основна функція - сприяти засвоєнню організмом кальцію, регулювати фосфорно-кальцієвий обмін. Якщо з їжею кальцій не надходить, то він забирається з кісток, а це вже прямий шлях до розвитку остеопорозу. Тому молоко, збагачене вітаміном D, можна вважати корисніше збагаченого хліба.

Ну, а в холодну пору року, або у випадку, коли сонце вам протипоказано - поповнювати запаси вітаміну D доведеться за допомогою вітамінних препаратів. Приймаючи рішення про використання вітамінних препаратів, порадьтеся з лікарем. Не варто приймати вітамін D в більшому, ніж потрібно, кількості, його надлишок також небезпечний, як і недолік.

А поки панує літо, світить сонечко, думати про лікарські препарати рано, більше часу проводите на свіжому повітрі, ловіть «сонячний вітамін» всіма оголеними частинами тіла, але не забувайте про правила безпеки.
Автор: Ольга Травлеева